Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Strážníci bleskově zareagovali na nedostatek krve

  • Karviná,

Podle aktuálních informací jsou stavy zásob některých krevních skupin v Karviné nedostačující. Strážníci městské policie proto vyslyšeli výzvu transfúzní stanice a potřebnou tekutinu darovali.

O krvi je všeobecně známo, že je nejcennější tekutinou. Přestože je současná medicína na velmi vysoké úrovni, krev se ještě nikomu nepodařilo uměle vyrobit. Bez ochotných dárců se proto zdravotnictví neobejde. Karvinská transfúzní stanice proto každý den na svých stránkách zveřejňuje aktuální stav zásob.

„Na tomto krevním monitoru každý dárce uvidí, jaký je stav zásob krve na našem oddělení. Pokud je tam koláč prázdný s hláškou pomoc, žádáme dárce této krevní skupiny, aby se dostavil na naše transfúzní oddělení v Karviné,“ vysvětlila vrchní sestra Jarmila Winklerová.

V posledních dnech je výzva o pomoc hned u několika krevních skupin. Na tu bleskově reagovali karvinští strážníci a potřebnou krev darovali.

„Když jsem podle krevního monitoru zjistila, že zrovna potřebují moji krevní skupinu, tak jsem byla ráda, že ji mohu přijít darovat.“ „Ten nedostatek je tam znatelný. Pořád žádají o pomoc,“ říkají karvinští strážníci.

Tento počin strážníků není ojedinělý. Krev chodí darovat pravidelně.

„Dnes už mám asi osmdesátý odběr, včetně plazmy.“ „Počet odběrů Vám přesně neřeknu, ale už jsem dostal stříbrnou plaketu.“ „Já daruji krev od svých dvaceti let a chodím pravidelně,“ upřesnili strážníci.

Bohužel, populace karvinských dárců stárne a prvodárců ubývá. Přitom člověk nikdy neví, kdy on sám bude darovanou krev potřebovat.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy