Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Přípravy na rekonstrukci tří domů v centru Karviné

  • Karviná,

V Karviné se intenzivně pracuje na přípravě opravy tří historických domů na Masarykově náměstí, které město letos na jaře odkoupilo od soukromého vlastníka. Ten se o domy dlouhá léta nestaral a jsou v zanedbaném stavu.

Tyto tři domy na Masarykově náměstí, které dlouhá léta kvůli zanedbané péči bývalého vlastníka chátraly, patří od jara městu. To je odkoupilo za lepší cenu než stanovil posudek a rozhodlo se je opravit a vrátit do nich život.

Jan Wolf, náměstek primátora: “Jiná možnost nebyla, než ty domy odkoupit a chceme je dát dohromady, aby to náměstí bylo v takovém stavu, jako kdysi.”

V domech už proběhl stavebně technický průzkum a pokračují další expertízy.

Jan Wolf, náměstek primátora: “V současné době probíhá předprojektová příprava, dělají se průzkumy hydrogeologické, statické posudky, připravujeme zadávací dokumentaci na výběr projektanta.”

Rekonstrukce domů bude velmi náročná a zabere čas. Domy nebyly více jak deset let větrány, netopilo se v nich a takzvaně nedýchaly. Nejvíc trápí domy suterénní prostory, které jsou vlhké a některá sklepní místa jsou zaplavována vodou.

Tomáš Nitra, Národní památkový ústav v Ostravě: “Bude náročné je sanovat, nevíme, jestli tam bude i nějaký vážnější statický problém.”

Město nechalo na domy umístit informativní tabule, kde se kolemjdoucí dozví vše o jejich historii, vybavení, i to, k čemu dosud sloužily.

Podrobnější reportáž zahrnující i budoucí využití domů vysíláme v Karvinském expresu.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávyMilan Zálesný - Moravskoslezský kraj
Karviná
od 20 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail

Družstvo Venturer - stavby okr. Karviná
Karviná
od 18 500 Kč/měsíc

Detail

Družstvo Venturer - stavby okr. Karviná
Karviná
od 25 000 Kč/měsíc

Detail