Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Slováci z Karvinska si připomněli vánoční zvyky

  • Karviná,

Pár dní před Štědrým večerem se každoročně scházejí členové karvinské Obce Slováků, aby si společně připomněli tradice, které ve své rodné zemi jejich předci udržovali. Letos jim vánoční atmosféru přivezl dětský folklorní soubor z oravské Lesné.

Do Karviné dorazil téměř 50členný dětský folklorní soubor z oravské Lesné, aby Slovákům, kteří trvale žijí na Karvinsku, připomněl krásné zvyky a tradice, které se dodržovaly a na mnohých místech a v mnohých rodinách stále dodržují.

Vilma Krňávková, předsedkyně Obce Slováků: “Je to takový vklad nás Slováků, abychom kulturně obohatili majoritu, aby věděli, jak to u nás kdysi bylo a teď, jaké zvyky se udržují.”

Viktor Chudoba, vedoucí souboru: “Věnujeme se hlavně těmto tradicím a zvykům, které jsme zdědili z vyprávění našich starých otců a matek a snažíme se to oprašovat a dostávat na scénu.”

anketa, členové souboru: “Mě se strašně líbil folklor, ráda tancuji a zpívám.” “Není to moc těžké, stále nám říkají, co máme říkat, tak si lehce zapamatujeme, moc toho textu tam nemáme.” “Některé programy máme i po goralski, co se mi hodně líbí to nářečí.”

Program byl velmi bohatý, složený z mluveného slova, básní, pořekadel a písní doprovázených harmonikou. Názorně se také všechny zvyky předvedly.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy