Česká republika byla přijata do evropské uhelné platformy díky vládnímu programu RE:START, který má pomoci regionům postiženým těžbou uhlí jako je Moravskoslezský, Ústecký a Karlovarský kraj s přechodem na po-uhlenou ekonomiku a nové zdroje energie. S programem se osobně přijeli seznámit členové Evropské komise.
"Včera jsme je měli v Ostravě, ukázali jsme jim naše plány, co se už udělalo a dnes objíždíme Karvinsko, abychom jim ukázali právě tu část hornické krajiny, která by měla být financována z těchto zdrojů," vysvětlil hejtman MSK Ivo Vondrák.
Jedním z míst, kam zástupci Evropské komise v doprovodu představitelů kraje zavítali, byla i karvinská regionální knihovna. Tady v kinosále je čekala prezentace projektu Karviná všemi deseti, projektu, který má město připraveno na období po skončení těžby uhlí.
"Představíme situaci, jaká je v Karviné a také plán, který dnes máme, abychom tu restruktualizaci, která u nás probíhá, se zdařila a Karviná se posunula o kus dál," řekl Lukáš Raszyk, náměstek primátora Karviné.
Integrovaný plán Karviná všemi deseti zastřešuje hned několik projektů z různých oblastí jako je ekonomika, volný čas, životní prostředí a podobně.
" Je to ekonomická speciální zóna zahrnující Barboru, OSP a další, Karvinské moře, Po stopách původní Karviné, což jsou cyklostezky nebo projekt Bezpečná Karviná," řekl náměstek.
Hejtman MSK zdůraznil, že kraj je připraven využít prostředky, které se budou alokovat právě k účelům nápravě škod vzniklých z hornické činnosti. V současné době jde o částku ve výši zhruba osmi miliard korun, která by měla být použita např. na investice do infrastruktury škol, zdravotnictví nebo k přípravě výzev pro nízkoemisní a bezemisní veřejnou dopravu.