Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Soutěžní výstava Model show 2019

  • Karviná,

Do Karviné se sjeli modeláři z celé republiky i sousedního Polska, aby na 36. ročníku soutěžní výstavy předvedli své unikátní modely.

Samotná soutěž byla rozdělena do dvou kategorií - bodovací podle pravidel modelářů ČR, druhá byla určena pro diváky a návštěvníky výstavy. Letos si lidé mohli prohlédnout více jak sedm set modelů a to jak plastikových, tak papírových.

"Máme tady pána, který staví modely plechové, máme i dřevěné modýlky, je to taková všehochuť. Zvlášť je kategorií letadel, lodí, diorámy a podobně," řekl Petr Dorda, ředitel soutěže, předseda karvinského Klubu plastikových modelářů Karviná.

V bodovací soutěži měli rozhodčí plné ruce práce. Každý soutěžící mohl ze své sbírky vybrat do soutěže pouze jeden model do jednotlivé kategorie. Co všechno se v kategorii bojové techniky hodnotilo prozradil hlavní rozhodčí Jaroslav Vymazal.

"Hodnotí se geometrická správnost, to znamená, jestli ty pásy jsou stejně, jestli někde není nějaké lepidlo, nedotmelené věci, pak se hodnotí jemnost, nástřik kamufláže, provedení obtisků, shoda se vzorem," řekl Vymazal.

Lidé mohli obdivovat i raritu v České republice, největší model papírového robota. Sem do Krviné ho z Náchoda přivezl Jan Stolina. Model Terminátora T-800 měří 220 cm.

"Je to model 1:1, je zvětšený z modelu 90 cm spotřeboval jsem na něj 170 kusů A3 a lepil jsem ho asi tři měsíce," prozradil modelář.

Nejvíce času strávil modelář Stolina při formování kloubů prstů na rukou Terminátora.

"Tam jsem musel ještě vlepovat kousky balzy, aby to bylo trochu pevnější a středem těla vede závitová tyčka a tím je to celé sešroubované se zbytkem těla," dodal.

A svou práci vystavil i nejstarší člen karvinského klubu modelářů, Jiří Bartoš.  Začínal s létajícími RC modely, pak se dlouhou dobu, více jak dvacet let věnoval plastikovým modelům. V té době se 3x účastnil MČR.

Sem do show soutěže vybral pan Bartoš tři tanky 2 světové války.

Nahlásit chybu


K tématu
V-TRADE, s.r.o. - Bohumín
Bohumín
od 3 200 Kč/měsíc

Detail

Hakan Foods s.r.o.Karviná
Karviná
od 19 700 Kč/měsíc

Detail

ZENOFIAVAV s.r.o.
Český Těšín
od 25 000 Kč/měsíc

Detail