Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Stávku školských odborů podpořily desítky škol v Moravskoslezském kraji,

  • Karviná,

Desítky škol v Moravskoslezském kraji se připojilo ke stávce, kterou vyhlásili na středeční den školské odbory. Hlavním důvodem je nesouhlas s plánem na zvýšení platů učitelů, na kterém se dohodli premiér Andrej Babiš a ministr školství Robert Plaga. Učitelé ale nestávkují jen kvůli penězům, ale také za uznání prestiže svého povolání.

Na školách v Moravskoslezské kraji visí na vstupních dveřích škol podobná oznámení. Učitelské odbory vyhlásily stávku za nesplnění slibu, podle kterého měl stát přidat 10 procent na platy učitelů. Vláda však odhlasovala, že platy porostou pouze o 8 procent, přičemž 2 procenta půjdou do odměn, o kterých rozhodnou ředitelé škol. 

V Havířově stávkuje ze 17 škol  osm. Z toho čtyři školy zůstaly úplně zavřené. Stávku podpořily i dvě mateřské školy. Ve Frýdku-Místku stávkuje 9 základních škol, V Novém Jičíně všechny čtyři základní školy, v Karviné stávkuje 7 základních a mateřských škol, mezi nimi je i škola Borovského.

"My jsme zareagovali tak, že v pondělí jsme si před vyučováním svolali schůzku, každý zaměstnanec mohl vyjádřit, jestli se přidá, jestli souhlasí s požadavky stávky nebo nesouhlasí, většina zaměstnanců byla pro. K této stávce se přidaly i mateřské školky, které jsou součástí naší školy ," řekl ředitel školy Libor Stáňa.

"Si myslíme, že se učitelé musí ozvat, chceme podpořit naše vedení odborů. Víme, že komplikujeme rodičům situaci, ale chceme, aby naše tarify byly na nějaké určité úrovni," dodala učitelka z této školy Alena Kůdelová.

Do stávky se zapojily i některé střední školy, jejichž zřizovatelem je MSK.

"Do stávky se zapojilo 44 procent středních škol, to je 38 středních škol z celkového počtu 86 a víme, že průměrná zapojenost pedagogů v těch školách je kolem 60 procent," upřesnil počet středních škol Stanislav Folwarczny, náměstek hejtmana MSK.

Některé školy jsou zavřené úplně, jinde se místo vyučování naplánovalo kino, divadlo nebo výlet.


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků