Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Rýsuje se intenzivnější spolupráce českého a polského vysokého školství

  • Karviná,

Zástupci Konference rektorů slezských univerzit (KRUŚ) se sešli v Petrovicích u Karviné, aby projednali aktuální témata z prostředí vysokého školství, která hýbou především Polskem. Diskutovalo se i o intenzivnější přeshraniční spolupráci.

Nový polský zákon o vysokém školství a vědě, vznik nové Polsko-české asociace univerzit nebo projekt přeshraniční spolupráce pro oblast univerzity třetího věku. To byla stěžejní témata setkání rektorů slezských univerzit z Česka a Polska. 

"V současné době chceme vytvořit asociaci vysokých škol česko-polského pohraničí a chceme do ní získat kolegy z veřejných vysokých škol z ČR. Členy KRUŚE jsou Ostravská univerzita a Slezská univerzita, naším cílem je získat Technickou univerzitu v Liberci, univerzitu v Pardubicích, Hradci Králové a Olomouci.Čekám od toho zintenzivnění studentů, studijních programů v oblasti vědy a výzkumu," řekl Pavel Tuleja, rektor SU v Opavě .

Snaha o internacionalizaci českých vysokých škol je jeden z hlavních bodů nové strategie ministerstva školství. Cílem rektora Slezské univerzity Pavla Tuleji je vytvořit společné studijní programy pro studenty z Česka i Polska.

" V Karviné máme OPF, my bychom chtěli podpořit i rozvoj Karviné, která se teď hodně ohlíží na polskou stranu, snaží se tady táhnout polské občany, možnost bydlení v Karviné a okolí a my bychom chtěli přispět tím, že bychom budoucím studentům nabídli i možnost studia," dodal rektor.

Předpokládá se, že obory budou atraktivní i na naopak. Studenti z Česka by díky novým projektům mohli studovat v Polsku.

Na programu dvoudenního setkání bylo i projednání implementace nového polského zákona o vysokém školství a vědě, nebo právě přeshraniční spolupráce pro oblast univerzity třetího věku.

"V současné době se zavádí v Polsku reforma, nastala změna ústavy a zákonu o vysokém školství a vědě . já tuto reformu zde budu prezentovat v tom smyslu, co se děje a co se očekává. Myslím, že to může být zajímavé pro české kolegy. Také si myslím, že naším společným cílem je zaměřit se na univerzitu třetího věku, čili studium pro věkově starší zájemce. Tady je velké úsilí z obou stran začít spolupracovat. Bude to úplně něco nového v rámci mezinárodní spolupráce," vysvětlil Andrzej Kowalczyk, předseda sdružení KRUŚ a rektor Slezské univerzity v Katovicích.

Vyvrcholením setkání Konference rektorů slezských univerzit bylo podepsání deklarace a současně tedy vznik nové Polsko-české asociace univerzit.


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků