Rýsuje se intenzivnější spolupráce českého a polského vysokého školství

  • 10:29,
  • Karviná ,

Zástupci Konference rektorů slezských univerzit (KRUŚ) se sešli v Petrovicích u Karviné, aby projednali aktuální témata z prostředí vysokého školství, která hýbou především Polskem. Diskutovalo se i o intenzivnější přeshraniční spolupráci.

Nový polský zákon o vysokém školství a vědě, vznik nové Polsko-české asociace univerzit nebo projekt přeshraniční spolupráce pro oblast univerzity třetího věku. To byla stěžejní témata setkání rektorů slezských univerzit z Česka a Polska. 

"V současné době chceme vytvořit asociaci vysokých škol česko-polského pohraničí a chceme do ní získat kolegy z veřejných vysokých škol z ČR. Členy KRUŚE jsou Ostravská univerzita a Slezská univerzita, naším cílem je získat Technickou univerzitu v Liberci, univerzitu v Pardubicích, Hradci Králové a Olomouci.Čekám od toho zintenzivnění studentů, studijních programů v oblasti vědy a výzkumu," řekl Pavel Tuleja, rektor SU v Opavě .

Snaha o internacionalizaci českých vysokých škol je jeden z hlavních bodů nové strategie ministerstva školství. Cílem rektora Slezské univerzity Pavla Tuleji je vytvořit společné studijní programy pro studenty z Česka i Polska.

" V Karviné máme OPF, my bychom chtěli podpořit i rozvoj Karviné, která se teď hodně ohlíží na polskou stranu, snaží se tady táhnout polské občany, možnost bydlení v Karviné a okolí a my bychom chtěli přispět tím, že bychom budoucím studentům nabídli i možnost studia," dodal rektor.

Předpokládá se, že obory budou atraktivní i na naopak. Studenti z Česka by díky novým projektům mohli studovat v Polsku.

Na programu dvoudenního setkání bylo i projednání implementace nového polského zákona o vysokém školství a vědě, nebo právě přeshraniční spolupráce pro oblast univerzity třetího věku.

"V současné době se zavádí v Polsku reforma, nastala změna ústavy a zákonu o vysokém školství a vědě . já tuto reformu zde budu prezentovat v tom smyslu, co se děje a co se očekává. Myslím, že to může být zajímavé pro české kolegy. Také si myslím, že naším společným cílem je zaměřit se na univerzitu třetího věku, čili studium pro věkově starší zájemce. Tady je velké úsilí z obou stran začít spolupracovat. Bude to úplně něco nového v rámci mezinárodní spolupráce," vysvětlil Andrzej Kowalczyk, předseda sdružení KRUŚ a rektor Slezské univerzity v Katovicích.

Vyvrcholením setkání Konference rektorů slezských univerzit bylo podepsání deklarace a současně tedy vznik nové Polsko-české asociace univerzit.
Farma Bezdínek s.r.o.
Karviná
od 18 000 Kč do 25 000 Kč

Detail

EUROLINE s. r. o.
Karviná
od 30 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků