Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

OPF Karviná se inspirovala japonským školstvím, před univerzitní knihovnu vysadili sakuru

  • Karviná,

Univerzitní knihovna Obchodně podnikatelské fakulty Na Vyhlídce si letos připomíná 10. výročí svého fungování. Na počest tohoto kulatého jubilea byla před knihovnou vysazena mladá sakura. Proč právě tento strom, prozradí reportáž.

Přesně před deseti lety byla slavnostně otevřena zbrusu nová univerzitní knihovna Obchodně podnikatelské fakulty Na Vyhlídce. Ještě předtím, než si toto významné jubileum hosté společně s vedením fakulty připomněli, vysadili společně před knihovnou mladou sakuru ozdobnou. 

"Symbolika je v tom, že sakura ozdobná, která se tady vysazuje, je strom, který je v Karviné známý, je to strom, který nám tvoří krásnou alej na hlavní třídě a zároveň jsme chtěli tento strom přenést i do jiných míst města Karviná a zároveň jsme si vzali inspiraci z japonských vysokých škol, které mají tyto stromy ve svých areálech a podle květů sakur řídí svůj školní rok. Doufáme, že i tato sakura přinese studentům štěstí při zpracovávání závěrečných prací, protože bude kvést zrovna v době, kdy budou ty práce dokončovat,"  vysvětlil děkan fakulty Daniel Stavárek.

Samotná knihovna Na Vyhlídce funguje od prosince roku 2009.  Už před deseti lety nabízela nadstandardní služby studentům. V programu slavnosti se začátky a její rozvoj připomenuly. A nastínila se i cesta, kam se chce univerzitní knihovna posouvat dál.

"My víme, že množství informací se už vyhledává na internetu, máme misi, že musíme jít s dobou a nabízet i jiné služby Kromě základních služeb výpůjčních tady máme elektronickou databázi světových značek, elektronických knih, děláme pro studenty metodické balíčky na míru, Jsou pro studenty prvního ročníku, kteří se teprve rozkoukávají a chtěli by si najít informační zdroje, tak jim  pomáháme," řekla  Gabriela Chromcová, vedoucí Univerzitní knihovny OPF Karviná.7

Podobně to funguje i pro studenty třetího ročníku, kteří začínají psát bakalářské práce a knihovna takto pomáhá i ročníkům magisterským. Knižní fond je bohatý, nabízí výběr knih v několika jazycích, převládá český a anglický jazyk, dále pak je k dispozici odborná literatura v polštině, němčině nebo francouzštině. V regálech univerzitní knihovny se nachází více jak 54 tisíc svazků knih, přes 60 odborných publikací.

"Ten výběr je koncipován tak, aby odpovídal oborům, které se vyučují na OPF," dodala Chromcová.

"Jsem studentka druhého ročníku bakalářského studia studuji ekonomiku cestovního ruchu. Jsem ráda za tuto knihovnu, protože tady můžeme vždy najít potřebné informace." "Tady do knihovny chodím z toho důvodu, že mě zajímá cestovní ruch, tak se hodně dívám na statistiky, jak se to pohybuje od roku minulého, teď současnost," prozradily studentky OPF Karviná.

Součástí knihovny je relaxační zóna, studovna, od otevření knihovny funguje samoobslužný box určený k vracení knih nebo výpůjčce. Pravidelně se tady pořádají besedy a přednášky.


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků