Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Mrtvička přichází jako blesk z čistého nebe, příznaky nepodceňujte

  • Karviná,

Karvinská hornická nemocnice je velmi úspěšná v léčbě pacientů s cévní mozkovou příhodou. Ročně v iktovém centru hospitalizují až 550 pacientů nejrůznějšího věku. O tom, jak vážné zdravotní následky mozková mrtvice zanechá, rozhoduje čas.

Cévní mozková příhoda laicky známá jako mrtvička je v dnešní době třetí nejčastější příčinou úmrtí nebo dlouhodobé invalidity. Přichází nečekaně jako blesk z čistého nebe a postihuje i mladé lidi. Její léčba je soustředěna do Iktových center, KHN je do této sítě zapojena od samého začátku, tedy od roku 2010.

"V ČR cévní mozkové příhody se vyskytují ve 270-370 případů na 100 tisíc obyvatel za rok. Iktové centrum KHN bylo vyznamenáno v roce 2018  European Stroke Organisation platinovým statusem za výsledky léčby cévních mozkových příhod. V KHN ročně hospitalizujeme 550 pacientů ročně, zhruba 70 pacientům podáváme intravenózní trombolýzu, což je 15 procent všech pacientů s ischemickou CMP," objasnil Henryk Brzeżański, primář neurologického oddělení.

Karvinská hornická nemocnice, která se v síti iktových center řadí mezi nejlepší, uspořádala pro zdravotníky z okolních nemocnic konferenci, na které je seznámila s výsledky své práce. Také je seznámila s průběhem simulace podávání trombolytické léčby.

Nejdůležitější roli hraje čas. Pokud se člověk zasažený mrtvicí dostane do iktového centra včas, může se snížit invalidita a mortalita zhruba o jednu třetinu. Hlavní symptomy na sobě člověk pozná, jde hlavně o poruchu řeči, oslabení končetin a obrna mimického svalu. S mrtvičkou se člověk nedokáže usmát, ukázat zuby, komolí slova.

"Pacienti by rozhodně neměli otálet a zavolat si záchrannou službu 155. Takové ty transporty vlastní nejsou dobré a už vůbec nejhorší je, že se to upraví samo," dodal primář.

Mezi následnou dlouhodobou terapii patří např. rehabilitace nebo lázeňská péče. Využívají se i služby specialistů jako jsou například logopedové. Ti mají mezi jinými pomoci pacientům s poruchami polykání.

"Statistiky uvádí, že zhruba 40 procent pacientů v akutním stadiu po mrtvici má poruchu polykání. Naší úlohou v iktovém centru je, abychom zachytili tyto poruchy pomocí screeningového testu. To polykání se dá nacvičit pomocí různých polykacích manévrů," řekla klinická logopedka Danuta Bogocz.

Lékaři z iktového centra KHN se pravidelně setkávají se zástupci dalších iktových center a pružně reaguje na nové metody vedoucí ke zlepšení přednemocniční, akutní i následné péče.


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků