Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Na Karvinsku se otřásla země. Někteří tvrdí, že podobný otřes ještě nezažili

  • Karviná,

Půda pod nohama se otřásla na Karvinsku během pondělního odpoledne. I když jsou podobné události na Karvinsku a Ostravsku poměrně běžné, na sociálních sítích lidé začali diskutovat o intenzitě otřesu. Podle některých šlo o výrazný otřes, další lidé ho popisovali jako lehký.

Otřes se podle seismogramu projevil krátce po 16. hodině odpolední. Podle informací od jednoho z horníků na sociální síti facebook šlo o řízenou akci. "Otřes v Karviné byl plánovaný. Bylo to odstřel velkého rozsahu na Dole ČSM." Tuto informaci ale společnost OKD nepotvrdila, vyjádření mluvčího se nám zatím nepodařilo získat. 

Podívejte se na video, jak to vypadá v Dole ČSM ve Stonavě

Listopadový otřes zburcoval báňské záchranáře

Jeden z posledních otřesů na Karvinsku povolal 29. listopadu do akce i báňské záchranáře, do terénu vyjela kolona houkajících vozidel. Otřes se projevil chvíli po půl šesté. Epicentrum otřesu bylo v hloubce 737 metrů v lokalitě pod železničním přejezdem na silnici mezi Stonavou a Karvinou. 

PŘIPOMEŇTE SI: Po ranním důlním otřesu byli do akce povoláni bánští záchranáři

Důlní otřesy způsobuje těžba

Důlní otřesy vznikají prudkým uvolněním nahromaděného pnutí v hornině nad důlním dílem. Buď toto napětí cíleně uvolní střelmistr odpálením nálože, nebo k němu dojde samovolně vlivem těžby černého uhlí. 

Seismické jevy v hlubinných dolech vznikaly, vznikají a nadále budou vznikat v důsledku uvolňování energie nakumulované v masivu v souvislosti s přeskupováním napětí, ke kterému dochází při realizaci hornické činnosti. Seismické jevy doprovázejí hornictví od jeho počátků s ohledem na značný vertikální i horizontální rozsah vydobytých partií vytvořených hornickou činností za více než stoleté období a nadále vytvářených ve stále aktivní karvinské části revíru.

Dojde-li při geomechanickém jevu k náhlému vysunutí nebo vyvržení hornin s následkem deformace důlního díla, je označen za otřes. Otřesy se vyskytují především ve slojích sedlových vrstev karvinského souvrství dobývaných ve značných hloubkách a jsou způsobeny postupným hromaděním napětí v nadložních pevných horninách a jeho náhlým uvolněním.

Vznik otřesu nelze jednoznačně předpovědět, ani není možné, se stoprocentní účinností jeho vzniku předejít. Prováděnou prevencí je však možné výrazně omezit jeho následky. S využitím prostředků protiotřesové prevence firma omezuje hromadění napětí ve sloji nebo v nadloží, postupně uvolňuje již nahromaděné napětí, případně se snaží o vyvolání otřesu v době, kdy na pracovišti a v jeho blízkosti nejsou lidé. K těmto účelům slouží zavlažování slojí a okolních hornin, odlehčovací vrty, odlehčovací trhací práce ve sloji a bezvýlomová trhací práce velkého rozsahu v nadložních horninách. Současně je také zvyšována bezpečnost zaměstnanců používáním moderní, vysoce únosné mechanizované výztuže v porubech.

Graf: Geofyzikální ústav Akademie věd ČR ze Seismologické stanice Ostrava/Krásné Pole (OKC) .

Stanice byla založena v r. 1983. Je provozována společně s Vysokou školou báňskou – Technickou Univerzitou Ostrava a Ústavem geoniky AV ČR na Hvězdárně a planetáriu Johanna Palisy v Ostravě. Nachází se v mělké štole nedaleko hvězdárny. Stanice je vybavena třísložkovými krátkoperiodickými přístroji, vhodnými hlavně pro registraci blízkých indukovaných seismických jevů ve Slezské pánvi, a širokopásmovým seismometrem pro registraci vzdálenějších zemětřesení. V r. 2011 byla Geofyzikálním ústavem na stanici instalována moderní digitální registrace Quanterra Q330S. Digitální data jsou přenášena v reálném čase do Geofyzikálního ústavu. Stanice je součástí České regionální seismické sítě.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků