Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zámek Fryštát je připraven přivítat první návštěvníky

  • Karviná,

V rámci 1. vlny uvolnění mimořádných opatření zpřístupnil zámek Fryštát tento týden stálou expozici českého výtvarného umění 19. století ze sbírek Národní galerie v Praze. Už v úterý budou mít návštěvníci možnost projít si i hlavní prohlídkové trasy.

Zámek Fryštát využil období zákazu a uzavření ke generálnímu úklidu a čištění nebo oprašování jednotlivých vzácných předmětů, a dodělávkám, na které nezbývalo v době několikatého nepřetržitého provozu příliš času.

"I ten nezalezlější koutek byl vyčištěn, vypulírován, oprášen, čistila se okna, čistily se vzácné benátské lustry, opravdu sklíčko po sklíčku," řekla  vedoucí oddělení školství a marketingu Odboru školství a rozvoje MMK Ingrid Szczypková a správce zámku Petr Zajíček dodává: "My jsme využili ten čas nechali jsme odborně vyčistit čtyři historické gobelíny, které patří mezi nejstarší a nejcennější předměty v našich sbírkách. Také se chystáme na restaurování kočáru, který máme vystavený v atriu zámku."

Loni také zámek získal a nechal zrestaurovat krásný set jídelního nábytku, který chce využít třeba ke komerčním účelům. jako jsou třeba svatby a podobně.

"Momentálně řešíme jeho instalaci a rozšíření expozice o tento nábytek," dodal Zajíček.

Prozatím je otevřena stálá expozice českého výtvarného umění 19. století ze sbírek Národní galerie v Praze. Hlavní prohlídkové okruhy budou zpřístupněny v úterý 26. května.

"My se už na naše první návštěvníky těšíme. Připravovali jsme se na ně už na začátku roku, předcházela tomu příprava na velkolepé zahájení a oslavy mezinárodního dne památek, ale to bohužel všechno padlo. Ty prohlídky se nebudou moct uskutečnit tak, jak jsme byli standardně zvyklí, s využitím maximální kapacity, ale budeme přistupovat individuálně," řekla Ingrid Szczypková.

Průvodce bude zajímat, zda jde o skupinu rodinných příslušníků nebo o náhodné individuální návštěvníky kvůli odstupům.

"Pro návštěvníky máme připravenu dezinfekci, zajistíme dané odstupy, máme připraveny pokyny, takže návštěvník dopředu ví, jakým způsobem a za jakých podmínek může zámek navštívit?" dodala vedoucí.

Připravena je akce k ukončení školního roku, není ale zatím jisté, zda se bude 27. června konat.

"Přeci jen, organizovat akci pro čtyři pět návštěvníků by nebylo rozumné, ale pevně doufám, že bychom mohli připravit akci v průběhu srpna a jednu z největších v září, Dny evropského dědictví," uzavřela Szczypková.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy