Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Rok 2020 byl kvůli koronaviru náročný pro všechny. V Karviné se toho i tak stihlo hodně

  • Karviná,

V Karviné se toho událo opravdu hodně a byla by škoda si některé momenty nepřipomenout. Proto jsme pro vás připravili desetiminutové ohlédnutí za rokem 2020.

Od prvního ledna mohli kdekoliv ve městě lidé narazit na tříkrálové koledníky. Do ulic vyrazili už podvacáté. Finance byly opět rozděleny na předem schválené projekty pro potřebné.

Teenageři z osmých a devátých tříd tří základních škol z Karviné se pokusili uspět v soutěži ze znalosti etikety. Lektoři pro ně připravili kvízy i praktické úkoly.

Nemocnice s poliklinikou v Karviné-Ráji se mohla hned v lednu pochlubit novinkami na očním oddělení. Pro lepší orientaci a komunikaci s pacienty zřídila recepci a také díky dotaci Moravskoslezského kraje pořídila novou štěrbinovou lampu.

Představitelé polského Slezského vojvodství v čele s maršálkem navštívili Moravskoslezský kraj, aby s vedením společně projednali další strategii při prosazování a financování projektů na obnovu pohornické krajiny v Bruselu. Součástí jejich pracovní cesty byla i návštěva Karvinska.

Karvinská regionální knihovna hostila vzácného hosta - překladatele, tlumočníka, psychologa a politika v jedné osobě Michaela Žantovského. Ze svého života prozradil posluchačům vše, o co se zajímali.

V Karviné začala přibývat kontejnerová stání opatřená dřevěnými stěnami, které brání rozfoukávání odpadu do širokého okolí. Toto oplocení má v různých částech města jinou podobu.

20 mateřských škol z Karviné a okolí se podílelo na vzniku společné knihy, která obsahuje jejich vlastní příběhy.

Všechny nemocnice v našem kraji začaly být připraveny na možný výskyt koronaviru a fungovaly podle přijatých opatření a nařízení ministerstva zdravotnictví.

V březnu byly poprvé v celé republice kvůli šíření koronaviru uzavřeny všechny školy a nově platil zákaz pořádání všech akcí s účastí nad 30 osob. V Karviné, stejně jako v ostatních městech pravidelně každý den začal zasedat krizový štáb města.

Přímo v areálu Nemocnice s poliklinikou byl také postaven Speciální odběrový stan pro řidiče a posádky osobních automobilů i pro příchozí pěší a také dvě buňky, které slouží jako zázemí pro zdravotnický personál .

Rada města Karviné schválila odpuštění nájmu v nebytových prostorech budov patřící městu, jako úlevu živnostníkům a podnikatelům v době, kdy nemohou vykonávat svou činnost.

V souvislosti s koronavirovou pandemií rozmístili pracovníci technických služeb ve všech městských částech Karviné celkem 150 kontejnerů na infekční nebezpečný odpad. Lidé tam mohou vhazovat použité roušky, rukavice nebo kapesníky.

Karviná se přidala k dalším městům v České republice a nabídla svým občanům možnost zakoupit si látkovou roušku v automatu. Roušky do automatu šili zaměstnanci magistrátu, učitelé škol, knihovnice i dobrovolníci z řad veřejnosti. Celý výtěžek z prodeje roušek byl věnován humanitární organizaci ADRA.

Náměstí v Karviné-Hranicích, které prošlo v nedávné době rekonstrukcí, bylo zkrášleno několika výraznými solitérními prvky v podobě borovic vsazených do obrovských dřevěných květináčů.

Nově vybudované Multifunkční profesní centrum karvinské Obchodně podnikatelské fakulty bylo v dubnu připraveno pro výuku studijního oboru Cestovní ruch a turismus.

Kulturní památka v Karviné - kaple Andělů strážných byůa v dubnu opravena. Náklady na stavební práce uhradila společnost OKD, protože se památka nachází v lokalitě zasažené těžbou uhlí.

Do života lidí se také v omezené podobě vrátila kultura. Divadla nebo kina se připravovaly na své znovuotevření a první diváky. I tady se ale organizátoři akcí museli řídit právě platnými pravidly, která se stále měnila.

Obyvatelé tří vnitrobloků v Karviné-Ráji zažili jedno velmi nevšední odpoledne. Přímo na hřišti mezi domy pro ně připravila artistická společnost Cirkus trochu jinak kulturní zážitek. Vystoupení sledovali lidé z oken a balkónů svých bytů.

Karviná využila nouzový stav a uzavření školských zařízení k jejich vylepšení. S předstihem začaly rekonstrukce ve školách i školkách a také na několika zahradách mateřinek přibyly nové herní prvky.

Do areálu karvinské rájecké nemocnice dorazil speciálně upravený modul Českého olympijského výboru nazvaný Setkávač. Umožnil seniorům z Léčebny dlouhodobě nemocných a oddělení sociálních lůžek vidět se po téměř čtyřech měsících se svými blízkými.

V červnu v Karviné slavnostně zahájili výstavbu jihozápadního obchvatu města pro dopravu mezi Českým Těšínem, Bohumínem a Ostravou. Karviná na obchvat čekala dlouhých 30 let.

Malý sál městského domu kultury se dočkal modernizace. Od roku 1964, kdy byl zkolaudován, tady proběhla jen jedna rekonstrukce a to v devadesátých letech.

Občané Karviné mají od července možnost půjčit si na Starsu elektrokolo. Moravskoslezský kraj je přenechal městu za účelem propagace elektromobility, turistického ruchu a sportu.

V Karviné se prováděla údržba a opravy bytových domů. Letos připravil Odbor majetkový magistrátu města Karviné sanaci vlhkosti u několika bytových domů, které jsou ve vlastnictví města.

Ani letos si v Karviné nenechaly ujít desítky lidí Anenskou pouť. Konala se tak, aby splňovala platná protiepidemiologická opatření.

Rodiny s dětmi najdou v Karviné od léta další místo, kde mohou se svými dětmi trávit čas. Jde o růžovou vilu pod obchodním domem v centru města, která nabízí nejen posezení s hernou, ale chystá i aktivity v dílnách nebo tělocvičně.

Městský dům kultury připravil pro příznivce vážné hudby tradiční varhanní koncerty. letos mimořádně se posluchači mohou těšit i na ojedinělý zážitek v podobě programu Karvinské zvony a varhany, který sérii koncertů odstartoval.

Karvinské moře se stalo vyhledávaným místem odpočinku místních obyvatel i návštěvníků z okolí. Ještě před prázdninami se městu podařilo zatraktivnit toto místo písečnou pláží s moly, lavičkami a vybudovalo i cyklostezku. V rámci projektu POHO2030 se tady také uskutečnila exhibice na motorových surfech.

Po prázdninách se vrátili školáci a studenti zpátky do školních lavic. S kamerou jsme zahájení nového školního roku zaznamenali na ZŠ Cihelní.

Stavba nového sportovního areálu za krytým bazénem pokračuje podle plánu a bez komplikací. Obyvatelé Karviné a zejména příznivci sportu se už brzy dočkají nového místa, kde budou moct trávit volný čas.

V Dolní oblasti Vítkovic se konalo slavnostní předávání cen hejtmana Moravskoslezského kraje vítězům v anketě Společenská odpovědnost. Cenu z Karviné převzaly Technické služby Karviná a také zakladatelka Sborového studia Permoník z Karviné, paní Eva Šeinerová.

Obyvatelé Karviné i návštěvníci města měli v sobotu v rámci Dnů Evropského dědictví jedinečnou příležitost vidět kočárovou show nazvanou Od kolébky po hrob. 

V tradiční anketě Moravskoslezská SESTRA byla nominována Hana Paličková z karvinské rájecké nemocnice. Ta také vyhrála v kategorii Sestra u lůžka a cenu převzala i za největší podporu v internetovém hlasování.

Karvinská hornická nemocnice postavila nový pavilon. V něm najdou pacienti několik ambulancí a také lůžkové ortopedické oddělení. Celá přistavěná budova je řešena modulárním systémem.

Absolutním vítězem druhého ročníku čtenářské ankety Kniha roku se stal román Šikmý kostel od spisovatelky Karin Lednické.

Realizace rekonstrukce tří historických domů na Masarykově náměstí se rozběhla. Zástupci města je předali stavební firmě, která už v listopadu začala s opravami.

Kaple svaté Anny, která patří k jednomu z nejstarších dochovaných objektů v Karviné-Ráji se v listopadu začala opravovat. 

Tisíce trvalek a cibulovin a také desítky nových stromů přibyli na podzim ve městě. Největší změnou prošly dva hlavní kruhové objezdy a také středový pás kousek od polikliniky v Hranicích.

Probíhaly také práce na rekonstrukci bytového domu pro seniory v Karviné -Ráji a začal také přípravné práce na modernizaci krytého bazénu. 

Vánoční strom na Masarykově náměstí se rozsvítil na Masarykově náměstí první adventní neděli. Tuto událost sledovat lidé prostřednictvím online vysílání.

Zastupitelé Karviné schválili na svém posledním zasedání konaném v prosinci rozpočet na příští rok. Podobně jako u dalších samospráv sestavení rozpočtu výrazně ovlivnila pandemie koronaviru.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy