Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Maturitní zkoušky se posouvají na konec května. Ústní zkoušky budou dobrovolné

  • Karviná,

Zjišťovali jsme, jak se v této náročné době připravují střední školy na maturity a závěrečné zkoušky.

Povinná maturitní zkouška bude mít letos upravenou podobu. Studenti na didaktické testy dostanou více času. Jejich termíny se ale posouvají na 24.- 26. května a ústní část zkoušek z jazyků bude nově dobrovolná. Jiná pravidla platí pro studenty sociálních a zdravotnických oborů, kteří odpracovali více než 160 hodin.

Alan Pieczonka, zástupce ředitele Gymnázia Karviná: "Na naší škole nedochází k tomu, že by byly odpuštěny didaktické testy a u té ústní si mohou požádat, že budou konat maturitní zkoušku v plném rozsahu, tzn. z českého jazyka a literatury, cizího jazyka plus další dva profilové předměty, ale nemusí požádat, potom by maturovali pouze ze svých dvou profilových předmětů."

Střední školy se studenty na dálku o maturitách komunikují, zjišťují například prostřednictvím anket třeba zájem o další studium na vysokých školách nebo dělají průzkum zájmu o dobrovolné ústní zkoušky.

Alan Pieczonka, zástupce ředitele Gymnázia Karviná: "Pro naše žáky je nejdůležitější to, že se posouvají v čase, to považuji za největší komplikaci pro naše žáky, protože hned na to navazují mnohé přijímací zkoušky a drtivá většina bude dělat přijímací zkoušky na vysokou školu a prostor mezi maturitami a přijímačkami je prakticky nulový teď ."

Praktické maturity řeší například Střední průmyslová škola, tyto zkoušky se konají 21. a 22. června.

Česlava Lukaštíková, ředitelka SPŠ Karviná: "Praktické zkoušky budou probíhat úplně stejně jako jiné roky, s tím, že pokud studenti nebudou mít možnost přijít dříve do školy, ale až k vykonání maturitních zkoušek, pak by konaly zkoušky z těch témat, které již probrali, procvičili, proměřili. Pokud přijdou do školy, tak budou pokračovat v těch úlohách, které mají nastudované distančně."

Jiná pravidla platí pro studenty Střední zdravotnické školy a studentů, kteří odpracovali více než 160 hodin. U nich jsou didaktické testy dobrovolné.

Wiesław Farana, ředitel SZŠ Karviná: "Naši studenti chodili jako dobrovolníci a každý z nich k dnešnímu dni má splněných 160 hodin, o kterých se ministerstvo zmiňuje, aby měli úlevy a mohli se rozhodnout, zda budou nebo nebudou konat didaktické testy z jazyka českého a literatury a cizího jazyka. Pro obor Zdravotnické lyceum se bude konat didaktické testy, protože pro ně to je povinné."

Náročné to mají pedagogové i žáci Střední školy techniky a služeb. Tady řeší nejen maturity několika oborů, ale i závěrečné zkoušky učňů.

Yvetta Kałužová, ředitelka SŠTaS Karviná: “Velmi těžké to je pro obor Logistika v průmyslu, to jsou první absolventi tohoto oboru a jejich praktická maturitní zkouška spočívá v tom, že budou dokonale znát firmu, kde měli vykonávat praktické vyučování."

Praxi v letošním školním roce se bohužel kvůli opatřením nepodařilo zrealizovat v plném rozsahu.

Yvetta Kałužová, ředitelka SŠTaS Karviná: "Praktická maturitní zkouška je vstup na trh práce a opravdu to žákům velmi ztížilo situaci."

Žáci tříletých učňovských oborů jako instalatér, cukrář, elektrikář, truhlář nebo prodavač, budou skládat závěrečné zkoušky i praktické v pozdějším termínu.

Yvetta Kałužová, ředitelka SŠTaS Karviná: "Tito žáci nějakou dobu do školy chodili a firmy jim nabídli realizovat odborný výcvik. Bohužel ale v této době jsou všichni doma na distanční výuce a připravují se jen teoreticky. Nabídli jsme žákům možnost opakování ročníku, pokud se necítí, mají i tuto možnost."
Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy