Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zámek Fryštát představuje veřejnosti vzácné gobelíny nejznámějších světových umělců

  • Karviná,

Karvinský zámek Fryštát se ještě více přiblíží veřejnosti. Prostřednictvím videa, které bude volně přístupné na webu zámku, města i sociálních sítích, se lidé dozví podrobnosti a zajímavosti o vzácných gobelínech, které se na zámku nachází.

Karvinský zámek Fryštát je kromě jiného uniktání i svou sbírkou gobelínů, které visí na stěnách jednotlivých komnat. Prohlédnout si lidé mohou díla nejznámějších světových malířů v historii.

Roman Nogol, tajemník MMK: "Uvidíte pouze u nás dílo francouzského umělce Francoise Bouchera, který byl dvorním malířem Ludvíka XIV a velmi cenné je dílo Petra Paula Rubense, podle jehož kartonu s názvem Decius Mus (Zasvěcení Bohům), byl jeden z těchto gobelínů vyhotoven."

V Karviné historicky zahájili přípravu sbírkových prací už se vznikem samotné expozice a zpřístupněním zámku veřejnosti v roce 1997. V té době už byly některé gobelíny na zámku vystaveny.

Roman Nogol, tajemník MMK: “Časem se povedlo vytvořit ucelenější sbírku gobelínů, kterých je dnes pět. Často se nám stávalo, že nám návštěvníci trochu vytýkali, že při té prohlídce nestačili zachytit důležité informace, které jsou s nimi spojeny. A fakt je ten, že ty golebíny jsou natolik unikátní a mimořádně cenné, které máme vystaveny, že stojí za to natočit o nich nějakou informační zprávu."

Proto se v Karviné rozhodli oslovit akademického malíře a ředitele Moravské gobelínové manufaktury Jana T. Strýčka, se kterým město spolupracuje od 90. let minulého století, aby podrobnosti a zajímavosti o vystavených gobelínech lidem předal.

Jan T. Strýček, akademický malíř, ředitel Moravské gobelínové manufaktury: "Budete mít vhled, jak složitý je vznik těch jednotlivých gobelínů, co za tím stojí. Jednak z hlediska časového vývoje, manufaktury, jednak z hlediska vstupu toho umělce do toho procesu vzniku gobelínů, o způsobu barvení přírodními barvivy. Gobelíny vznikly v různých manufakturách, v relativně blízkém časovém období od roku 1630-1750, Vybírala se epická témata z mytologie nebo třeba biblická témata, každý ten gobelín se většinou dělal vícekrát, málokdy se dělal jen v jednom exempláři."
Roman Nogol, tajemník MMK: "Jsem rád, že máme možnost zpřístupnit veřejnosti spoustu zajímavých věcí a určitě si myslím, že to bude sloužit k rozšíření znalostí a vědomostí a většímu věhlasu našeho zámku Fryštát."


Video s podrobnostmi o gobelínech bude zveřejněno na webu města i na sociálních sítích.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy