Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V pandemii vznikl v Karviné projekt Radibudky, lidé vyrábějí ptačí budky ve velkém

  • Karviná,

V covidové době dala parta lidé z Karviné dohromady inovativní zelený projekt, který má pomoci ptactvu v rámci České republiky. Reálně pomoc spočívá v tom, že organizátoři umožňují lidem postavit a zavěsit ptačí budky.

Na začátku všeho bylo obyčejné stloukání jedné ptačí budky na zahradě. Tato aktivita se stala základem myšlenky pro realizaci nového inovativního projektu radibudky, který podporuje hned tři roviny života. Trávení volného času, vzdělávání i pomoc přírodě jako takové. Podílí se na něm parta lidí různých profesí a také organizací.

Jan Firla, zástupce ředitele SVČ Juventus: "Ta poptávka začala být úplně obrovská. Kde si sehnat dřevo, pojďte, uděláme projekt. Seženeme materiál, zkusíme udělat dílny. V podstatě za podpory města jsme vybudovali tuto dílničku, ale v době covidové se nám to nepodařilo rozjet, nebyla ta příležitost."

Kvůli vysoké poptávce a zájmu proto tvůrci projektu vymysleli jakési balíčky obsahující komponenty důležité pro výrobu budek doma. Zájemci je dostávali zdarma.

Jan Firla, zástupce ředitele SVČ Juventus: "Během dvou hodin jsme rozdali 110 budek, to bylo úplně neuvěřitelné. My jsme se rozhodli, že nebude nic chtít, že to bude vyloženě zdarma. Jediná podmínka toho je, že ten, kdo si tu budku vyvěsí a dá nám vědět, kde je. Má to přidanou hodnotu, naši kamarádi zpracovali ornitologickou mapu, kde se budky zakreslují, ať máme trochu přehled, ať je to trochu rozptýlené."

Má to i ale i další podstatný důvod.

Jan Firla, zástupce ředitele SVČ Juventus: "Ty budky se musí čistit kvůli parazitům, aby nenakazili ty ptáky, protože oni přijdou zase ten další rok, ať vstupují do čistého."

Kdo nemá prostor vyrobit budku doma, může využít dílnu Střediska volného času Juventus. Vyrobit ji zvládne každý.

anketa, mladí výrobci ptačích budek: "Podle mě to zvládne každý, není to makačka, člověk to zvládne doma na koleni." "Nebylo to až tak těžké vyrobit, ale jsem ráda, že jsem tady měla pomoc, abych na to nebyla sama. Určitě jsem ráda, že se to dostane do přírody, protože je pěkné pomáhat živočichům ve volné přírodě."

Tvůrci projektu počítají i s tím, že se projekt dostane i do škol. S postupným rozvolňováním opatření se už do projektu zapojila třeba ZŠ Družby nebo Komenského.

Jan Firla, zástupce ředitele SVČ Juventus: "Mateřské školky chtějí mít budky ve svých areálech, pak jsou to základní školy, kde chtějí zaměstnat deváťáky, osmáky, takové zručnější děti, přidaná hodnota je, že děti se učí manuální zručnosti."

Projekt vítá i známý ornitolog Otakar Závalský, které léta spolupracuje s místní přírodovědnou stanicí

Otakar Závalský, ornitolog: "Jsem překvapený, že po dlouhých letech se lidé vrací k tomu, co je důležité pro ty ptáky. Velice to vítám a jsem rád, že to dělá instituce, která zajistí nejen výrobu, ale i řádné pověšení a následně by se budky měly vyčistit. to je věc, na kterou se často zapomíná, protože lidi dělají budky, které ani otevřít nejdou, což je úplný nesmysl. Vyčištěné budky vydrží nejméně 10 let a klidně i 15."

Prozatím se vyrábějí sýkorníky. Projekt podporuje několik významných sponzorů, kteří finančně pomáhají nakupovat materiál a zájemce i odměňují.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy