Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Karviné se pustili do výroby ptačích budek v rámci projektu Radibudky

  • Karviná,

V covidové době dala parta lidí z Karviné dohromady inovativní zelený projekt, který má pomoci ptactvu v rámci České republiky. Reálně pomoc spočívá v tom, že organizátoři umožňují lidem postavit a zavěsit ptačí budky. Každou pak evidují v ornitologické mapě.

Na začátku všeho bylo obyčejné stloukání jedné ptačí budky na zahradě. Tato aktivita se stala základem myšlenky pro realizaci nového inovativního projektu radibudky, který podporuje hned tři roviny života. Trávení volného času, vzdělávání i pomoc přírodě jako takové. Podílí se na něm parta lidí různých profesí a také organizací.

Jan Firla, zástupce ředitele SVČ Juventus: "Během dvou hodin jsme rozdali 110 budek, to bylo úplně neuvěřitelné. Jediná podmínka toho je, že ten, kdo si tu budku vyvěsí a dá nám vědět, kde je. Má to přidanou hodnotu, naši kamarádi zpracovali ornitologickou mapu, kde se budky zakreslují, ať máme trochu přehled, ať je to trochu rozptýlené."

Má to i ale i další podstatný důvod.

Otakar Závalský, ornitolog: "Následně by se budky měly vyčistit. to je věc, na kterou se často zapomíná, protože lidi dělají budky, které ani otevřít nejdou, což je úplný nesmysl.

Kdo nemá prostor vyrobit budku doma, může využít dílnu Střediska volného času Juventus. Vyrobit ji zvládne každý.

anketa, mladí výrobci ptačích budek: "Není to makačka, člověk to zvládne doma na koleni." " Určitě jsem ráda, že se to dostane do přírody."

Tvůrci projektu počítají i s tím, že se projekt dostane i do škol.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy