Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Restaurátoři vrátili historickému kočáru ze zámku Fryštát ztracenou krásu

  • Karviná,

Historický kočár ze zámku Fryštát je zpátky na svém místě. Na sklonku loňského roku byl převezen do restaurátorské dílny, aby mu zkušené ruce restaurátorů vrátily zpátky jeho krásu. Na to, jak se jim to povedlo, se podívejte v naší reportáži.

Takhle vypadal historický kočár ze zámku Fryštát loni v prosinci, ještě předtím než ho zkušené ruce restaurátorů vzaly do parády. A takhle vypadá teď, po několika měsíčním odborném restaurování.

Petr Zajíček, kastelán: "Já jsem nadšený, ten kočár krásně prokoukl, září novotou, ale ne tak, aby působil jako nový, pořád je vidět, že má svůj věk, přes 100 let. Opravdu ta práce je špičková a kočár vypadá krásně.”

Kočáru vraceli zašlou krásu v rodinné dílně ostravských restaurátorů Jakubkových, kteří obnovují kulturní památky ze státního seznamu památkové péče. Ke své práci používali převážně ruční nářadí, a to i na broušení.

Adam Jakubek, restaurátor: " Nejnáročnější byla ta vlastní povrchová úprava černé barvy, Černá je hodně elegantní, důstojná barva, ale jde na ní vidět každičké smítko, každičký chloupek. Nanášeli jsme na to dokonce šest vrstev nátěrů v různých konzistencích tak, aby se to dalo pak vyleštit a prezentovat jako špičková povrchová úprava."
Petr Zajíček, kastelán: "Naši návštěvníci si ho budou moci prohlédnout od úterý 1. června. kdy konečně otvíráme. Podmínky, co se týče omezení, najdou lidé na na našem webu, ale v podstatě do 10 osob je možné přijít se zachováním hygienických opatření, Kočár bude vystavený ve vstupním atriu zámku, hned u dveří s tím, že bude víc zářit a bude víc lákat.”


Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy