Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostravští restaurátoři renovují historický kočár ze zámku Fryštát

Karviná |

Historický kočár francouzského typu cupé z karvinského zámku Fryštát prochází v těchto měsících generální opravou. Zkušení restaurátoři z Ostravy ho velmi pečlivě restauruují za přísného dohledu členů památkové péče.

V rodinné dílně ostravských restaurátorů Jakubkových, kteří obnovují kulturní památky ze státního seznamu památkové péče, právě stojí historický kočár ze zámku Fryštát. Kolébka těchto kočárů byla v 19. století v Kopřivnici, kde se tyto kočáry ve velkém množství vyráběly. Tento už potřeboval generální opravu. Ze zámku byl opatrně převezen na sklonku loňského roku.

Petr Zajíček, správce zámku Fryštát: "Je z roku 1899, je to kočár typu cupé, je vyroben v kopřivnické firmě. Udává se, že by měl z vlastnictví hraběte Larische, je tu na zámku od začátku, co se zámek otevřel."

První dny kočár v dílně pouze stál, aby se v novém prostředí aklimatizoval, teprve pak ho vzaly do parády zkušené ruce restaurátorů. Jako první se sundala kola kočáru, aby měli restaurátoři lepší přístup k práci na obnově vnějšího pláště kabiny.

Adam Jakubek, restaurátor: "Museli jsme kočár podložit pomocí heveru nahoru na dřevěné špalky, takže když potřebuje natočit na světlo a přisvítit na tmely, můžeme ho posunout vlevo vpravo.  Na té zadní korbě jsme zjistili, že je hodně popraskaná, tak jsme začali, abychom se dostali na nábytkovou část, museli jsme očistit staré nátěry, brousit, objevit spáry, praskliny, pak teprve začala truhlářská oprava."
Jaroslav Jakubek, restaurátor regionálních kulturních památek: "Veškeré restaurování probíhá za přísného dohledu členů památkové péče, problémy bývají konzultovány, protože ne vždy může restaurátor rozhodnout o určitém problému sám."

K této práci používají restaurátoři převážně ruční nářadí, a to i na broušení.

Adam Jakubek, restaurátor: "Kdybychom vzali velké brusky, tak tam jsou třeba otřesy velké, které by byly nežádoucí. Používáme na to vyschlé dřevo, staré, nemáme nově kupované fošny dřev, které bychom mohli hned používat, máme na to staré zásoby. Je důležité u toho vždy vybrat vhodný materiál na ten konkrétní typ."

Kabina kočáru je z bukového dřeva a opláštěná ořechovým dřevem, což tehdy nebylo zpravidla časté. Překvapivé je, že přední a zadní kola byla vyrobena z jiného typu dřeva.

Adam Jakubek, restaurátor: "Zpravidla veškerá kola byla z jasanového dřeva, protože jasan je dřevo velmi pružné, ale tady v tomto případě jsou jasanová pouze přední kola, zadní jsou kombinovaná jasan a loukotě, která jsou pod tou železnou obručí, jsou z buku."

Povrchová úprava kočáru z karvinského zámku, je v zeleném odstínu, kterému se dříve říkalo grüne kiefer nebo-li zelená borovice. Každá povrchová úprava vyžaduje velkou dávku zkušenosti a odbornosti.

Jaroslav Jakubek, restaurátor regionálních kulturních památek: "Povrchové úpravy jsou u každého předmětu nesmírně složité a někdy může zaběhnout do tzv. nechtěného kýče. Restaurátor musí znát míru povrchové úpravy a musí tam být cítit to stáří, tomu se říká stav udržitelného chátrání."

Postupně restaurátoři zjišťovali a objevovali malé překážky nebo i zajímavosti.

Adam Jakubek, restaurátor: "Když jsme očistitli tu černou povrchovou úpravu dřevěné kabiny, tak jsme zjistili, že pod tím jsou nepůvodní přetěry, lakové tmely, takže i ty jsme museli vyškrábat, vyčistit. U nástupních dvířek jsme zjistili, že nejdou dovírat jak levé tak pravé dvířka, byly tam svěšené panty, jsme museli odvrtat některé šroubky, očistit, rozebrat, popsat přesně a sundali jsme veškerá skla, aby nepřišla k úhoně."

Pod vyvýšeným sedákem kočího objevili restaurátoři i skrytou schránku.

Adam Jakubek, restaurátor: "Tady jsme zjistili i výrobní číslo toho kočáru 1570, možná nějaká typová řada."

Při lepení dřevěného skeletu zjistili restaurátoři, že vrch kočáru je potažený kůží. Domnívají se, že z důvodu honosnosti.

Adam Jakubek, restaurátor: "Celá ta výdřeva, která se vyráběla dříve na tu dřevěnou jasanovou kostru, je udělaná z tenkých prkének a zhora je to prošito jelenicovou kůží. Ta tam zůstane, ta se zakonzervuje speciálním olejem na usně a kůže."

V příštích dvou měsících se budou dokončovat důkladné dotmelovací práce, dobroušení a následovat bude povrchová lakýrnická úprava speciálními laky. O tom, kdy se vrátí kočár zpátky na zámek Fryštát, vás budeme informovat.

Nahlásit chybu


O mrakodrap v centru Ostravy má zájem nový investor, zachován by měl být návrh Evy Jiřičné

Město Ostrava opětovně usiluje o záchranu jedné z dominant centra města – výškové budovy na ulici Ostrčilova. Pozemek, budovu a další záležitosti včetně závazných návrhů na rekonstrukci znovu nabídnul k prodeji. Stalo se tak poté, co předchozí zájemce o koupi nemovitostí nesignoval příslušné smlouvy a zadávací řízení na veřejnou zakázku bylo zrušeno.

Většina věřitelů hutí Liberty souhlasí s restrukturalizačním plánem

Dnes 8:21 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Společnost LIBERTY Ostrava zmítající se v existenčních problémech, ve čtvrtek informovala o tom, že potřebná většina oprávněných věřitelů firmy oficiálně schválila její restrukturalizační plán.

Dražba dresů opavských basketbalistů pro mobilní hospic Pokojný přístav vynesla přes 108 tisíc

Včera 19:38 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Charitativní dražba originálních červených dresů opavských basketbalistů s logem Opava 800 vynesla více než 108 tisíc korun. Dražilo se na Aukru a peníze pomohou mobilnímu hospici Pokojný přístav Charity Opava.

I končící těžba uhlí vyžaduje průběžnou modernizaci důlního zařízení

Dnes 8:12 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Byť se dobývání černého uhlí v podzemí Karvinska blíží ke svému konci, společnost OKD musí průběžně modernizovat zařízení, které do ukončení těžby bude potřebovat.

Novojičínská radnice se otevřela jako historická památka

Nový Jičín se připojil k výzvě Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska - v rámci akce Brány památek dokořán otevřel veřejnosti prostory radnice, které nejsou běžně přístupné. Akci využili k návštěvě úřední budovy i školní skupiny.

Fajne školní bistro Ostravě závidí i okolní města. Špičkoví kuchaři pomáhají v jídelnách

Kvalita jídla ve školních jídelnách se v posledních letech výrazně zlepšila a v Ostravě na tom má podíl i velmi oblíbený a úspěšný projekt Fajne školní bistro. Školy objíždějí špičkoví kuchaři a pomáhají kuchařkám s přípravou chutných jídel podle norem a děti jsou nadšené.

Na náměstí Osvoboditelů v Opavě vyvrcholily oslavy Dne Země

Včera 19:26 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V Opavě si hned několika akcemi připomněli Den Země. Lidé se mohli zapojit třeba do úklidu svého okolí, prohlédnout si čističku odpadních vod, nebo vyrazit za obojživelníky na Raduňský mokřad a za ptáky do Městských sadů. Vše vyvrcholilo oslavou Dne Země na náměstí Osvoboditelů.

Fotografie ze života Ostravy jsou nově k vidění ve Slezskoostravské galerii

Více než 100 černobílých reportážních fotografií z Ostravy si mohou nově prohlédnout návštěvníci Slezskoostravské galerie. Jejich autorem je významný a oceňovaný ostravský fotograf a rodák Jiří Kudělka, který své dílo vystavoval na mnoha místech v Česku i v Evropě.

Slezskoostravský korfbalový tým bojuje v baráži o účast v extralize

Slezskoostravské korfbalové družstvo KK Sokol Koblov bojovalo v neděli o účast v extralize. V prvním kole baráže se hráči setkali s prvoligovými nováčky z Prievidzy a ostřílenými několikanásobnými mistry extraligy – Českými Budějovicemi.

Městská policie v Havířově má nový moderní komisariát

23. dubna 2024 20:14 | Havířov | Bára Kelnerová | Regionální zprávy POLAR

Veškeré práce na rekonstrukci budovy v Kubelíkově ulici v Havířově jsou hotovy. Stavba prošla kolaudací a městská policie tak může spustit provoz nového komisariátu. Práce vyšly radnici na 44 milionů korun.

ZUŠ Orlová zve zájemce o hru na hudební nástroj

Základní umělecká škola v Orlové uspořádala projekt s názvem Hudební pokojíček pro předškoláky z mateřských škol.

Těšínské divadlo muselo zrušit své představení ve Stonavě, nabídne náhradní termín

Včera 16:03 | Stonava | Jiří Brzóska | Stonavský expres

V neděli 21.4. měla polská scéna Těšínského divadla už po druhé ve své novodobé historii zavítat do Stonavy. Na konci září roku 2019 přijela s představením divadelní hry Ondrášek, Pán Lysé Hory, kterou divákům zahráli pod širým nebem v parku U Domu PZKO. Tentokrát byla na programu hra podle předlohy knihy Karin Lednické Šikmý kostel. Sál Domu PZKO byl ale v 17.00 hod., kdy mělo představení začít prázdný. Představení muselo být na poslední chvíli zrušeno.

Stonavští krojovaní horníci oslaví 110 let

Včera 16:02 | Stonava | Jiří Brzóska | Stonavský expres

Stonavští krojovaní horníci letos slaví své 110. výročí svého působení. U té příležitosti se připravuje velkolepá oslava.

Ve Stonavě se odehrál 1. ročník nohejbalového turnaje

Včera 16:01 | Stonava | Jiří Brzóska | Stonavský expres

Ve Stonavě se uskutečnil první ročník nohejbalového turnaje trojic. Ten do sportovní haly přilákal místní amatérské nadšence, kteří vytvořili pět týmů.

Mariusz Wałach ponownie prezesem Kongresu Polaków w RC

Sobotnim obradom Zgromadzenia Ogólnego Kongresu Polaków przysłuchiwali się również oficjalni gości - przedstawicielka czeskiego ministerstwa kultury, delegacja światowej Polonii, ustawodawcy polskiego i czeskigo parlamentu czy ambasador Rzeczypospolitej Polski w Pradze, który między innymi podkreślił znaczenie Funduszu Rozwoju Zaolzia.

V Havířově se konalo krajské kolo ZUŠ v soutěži orchestrů

Na 300 žáků základních uměleckých škol z celého Moravskoslezského kraje přijelo do Havířova, kde se konala postupová soutěž orchestrů. Absolutním vítězem přehlídky se stali žáci ze ZUŠ ve Frýdku-Místku.

Ostravští restaurátoři renovují historický kočár ze zámku Fryštát
Vydáno 6. března 2021 6:52, Karviná, Monika Danková
Historický kočár francouzského typu cupé z karvinského zámku Fryštát prochází v těchto měsících generální opravou. Zkušení restaurátoři z Ostravy ho velmi pečlivě restauruují za přísného dohledu členů památkové péče.

V rodinné dílně ostravských restaurátorů Jakubkových, kteří obnovují kulturní památky ze státního seznamu památkové péče, právě stojí historický kočár ze zámku Fryštát. Kolébka těchto kočárů byla v 19. století v Kopřivnici, kde se tyto kočáry ve velkém množství vyráběly. Tento už potřeboval generální opravu. Ze zámku byl opatrně převezen na sklonku loňského roku.

Petr Zajíček, správce zámku Fryštát: "Je z roku 1899, je to kočár typu cupé, je vyroben v kopřivnické firmě. Udává se, že by měl z vlastnictví hraběte Larische, je tu na zámku od začátku, co se zámek otevřel."

První dny kočár v dílně pouze stál, aby se v novém prostředí aklimatizoval, teprve pak ho vzaly do parády zkušené ruce restaurátorů. Jako první se sundala kola kočáru, aby měli restaurátoři lepší přístup k práci na obnově vnějšího pláště kabiny.

Adam Jakubek, restaurátor: "Museli jsme kočár podložit pomocí heveru nahoru na dřevěné špalky, takže když potřebuje natočit na světlo a přisvítit na tmely, můžeme ho posunout vlevo vpravo.  Na té zadní korbě jsme zjistili, že je hodně popraskaná, tak jsme začali, abychom se dostali na nábytkovou část, museli jsme očistit staré nátěry, brousit, objevit spáry, praskliny, pak teprve začala truhlářská oprava."
Jaroslav Jakubek, restaurátor regionálních kulturních památek: "Veškeré restaurování probíhá za přísného dohledu členů památkové péče, problémy bývají konzultovány, protože ne vždy může restaurátor rozhodnout o určitém problému sám."

K této práci používají restaurátoři převážně ruční nářadí, a to i na broušení.

Adam Jakubek, restaurátor: "Kdybychom vzali velké brusky, tak tam jsou třeba otřesy velké, které by byly nežádoucí. Používáme na to vyschlé dřevo, staré, nemáme nově kupované fošny dřev, které bychom mohli hned používat, máme na to staré zásoby. Je důležité u toho vždy vybrat vhodný materiál na ten konkrétní typ."

Kabina kočáru je z bukového dřeva a opláštěná ořechovým dřevem, což tehdy nebylo zpravidla časté. Překvapivé je, že přední a zadní kola byla vyrobena z jiného typu dřeva.

Adam Jakubek, restaurátor: "Zpravidla veškerá kola byla z jasanového dřeva, protože jasan je dřevo velmi pružné, ale tady v tomto případě jsou jasanová pouze přední kola, zadní jsou kombinovaná jasan a loukotě, která jsou pod tou železnou obručí, jsou z buku."

Povrchová úprava kočáru z karvinského zámku, je v zeleném odstínu, kterému se dříve říkalo grüne kiefer nebo-li zelená borovice. Každá povrchová úprava vyžaduje velkou dávku zkušenosti a odbornosti.

Jaroslav Jakubek, restaurátor regionálních kulturních památek: "Povrchové úpravy jsou u každého předmětu nesmírně složité a někdy může zaběhnout do tzv. nechtěného kýče. Restaurátor musí znát míru povrchové úpravy a musí tam být cítit to stáří, tomu se říká stav udržitelného chátrání."

Postupně restaurátoři zjišťovali a objevovali malé překážky nebo i zajímavosti.

Adam Jakubek, restaurátor: "Když jsme očistitli tu černou povrchovou úpravu dřevěné kabiny, tak jsme zjistili, že pod tím jsou nepůvodní přetěry, lakové tmely, takže i ty jsme museli vyškrábat, vyčistit. U nástupních dvířek jsme zjistili, že nejdou dovírat jak levé tak pravé dvířka, byly tam svěšené panty, jsme museli odvrtat některé šroubky, očistit, rozebrat, popsat přesně a sundali jsme veškerá skla, aby nepřišla k úhoně."

Pod vyvýšeným sedákem kočího objevili restaurátoři i skrytou schránku.

Adam Jakubek, restaurátor: "Tady jsme zjistili i výrobní číslo toho kočáru 1570, možná nějaká typová řada."

Při lepení dřevěného skeletu zjistili restaurátoři, že vrch kočáru je potažený kůží. Domnívají se, že z důvodu honosnosti.

Adam Jakubek, restaurátor: "Celá ta výdřeva, která se vyráběla dříve na tu dřevěnou jasanovou kostru, je udělaná z tenkých prkének a zhora je to prošito jelenicovou kůží. Ta tam zůstane, ta se zakonzervuje speciálním olejem na usně a kůže."

V příštích dvou měsících se budou dokončovat důkladné dotmelovací práce, dobroušení a následovat bude povrchová lakýrnická úprava speciálními laky. O tom, kdy se vrátí kočár zpátky na zámek Fryštát, vás budeme informovat.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/karvina/11000024384/ostravsti-restauratori-renovuji-historicky-kocar-ze-zamku-frystat