Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Děti z Karviné si prohlubují znalosti v dopravním kroužku. Město letos vybuduje nové dopravní hřiště

  • Karviná,

Správná orientace v silniční dopravě je pro děti důležitá a základy se učí od útlého věku. Znalosti si opakují i ve školách, například na Základní škole U Studny funguje i dopravní kroužek. Pro děti také chystá město nové dětské dopravní hřiště.

Dopravní výchova je součástí rámcově vzdělávacího plánu základního vzdělání. Nejde ale o samostatný předmět, prolíná se do předmětů jako je například přírodověda nebo prvouka na prvním stupni a občanská nauka nebo rodinná výchova na stupni druhém. A protože má tedy omezený časový prostor, na některých školách se věnují dopravní výchově v zájmových kroužcích, jeden takový funguje už řádku let na Základní škole U Studny.

Gabriela Buriánová, učitelka ZŠ U Studny: “ My jsme na naší škole zřídili kroužek dopravní výchovy pro děti, které si chtějí prohloubit znalosti v té dopravní tématice."

Do kroužku jednou za čtrnáct dní dochází děti ze čtvrtých a pátých tříd. Ti pak mohou školu reprezentovat v dopravní soutěži BESIPu.

Gabriela Buriánová, učitelka ZŠ U Studny: “V kroužku se snažíme hravou formou procvičovat pravidla silničního provozu z hlediska chodce, cyklisty nebo z hlediska cestujícího v nějakém dopravním prostředku. Používáme různé materiály z BESIPu nebo výukové programy a hry na interaktivní tabuli, i pohybové hry s dopravní tématikou."
Miroslav Kolatek, komisař oddělení prevence PČR MSK: "Z pohledu PČR tyto preventivní aktivity určitě vítáme, děti jsou v silničním provozu rizikovou skupinou a tak je velmi důležité, aby znaly pravidla silničního provozu. My sami za dětmi docházíme a probíráme, jak se chovat, když jsou chodci, cyklisté, případně bruslaři. Opakujeme si dopravní značky, pravidla silničního provozu, říkáme si o vhodnosti používání reflexních pomůcek a to nejen v rámci besed, ale i na větších akcích jako Bezpečně o prázdninách."

Kromě toho se děti v dopravním kroužku učí i základy poskytování první pomoci, třeba pro případ, že by byly svědkem dopravní nehody.

anketa: členové dopravního kroužku: "Baví mě první pomoc a jak děláme šátek na ruku." "Hlavně se když se nějaký kámoš zraní a procvičuji si dopravní značky, když jsem v první a druhé třídě nedávala pozor." "Myslím, že dopravní kroužek je dobrý, když se venku něco stane, tak můžu pomoct a když jezdím na kole, tak vím, jestli tam můžu, jestli tam nesmím."
Gabriela Buriánová, učitelka ZŠ U Studny: "Už se těšíme na příznivé počasí, chystáme se vyrazit do terénu, kde si děti ověří své znalosti a dovednosti třeba formou projížďky na kole na cyklistických stezkách."

Malé připomenutí pro rodiče, kteří s dětmi vyjíždějí na kolech i za hranice do Polska. Od letošního roku tam platí nový předpis, podle kterého musí mít děti ve věku mezi 10. a 18. rokem při jízdě na jízdním kole u sebe průkaz cyklisty. V blízké době budou moci karvinské děti využívat i zbrusu nové dopravní hřiště.

Jan Wolf, primátor Karviné: "To současné dopravní hřiště je v nevyhovujícím stavu. Přemýšleli jsme nad tím, jak to změnit, trochu nám k tomu rozhodování pomohla Slezská univerzita, kdy na současném dopravním hřišti měla by vzniknout nová budova Slezské univerzity tzv. CEPIS a v té souvislosti jsme se rozhodli pro přemístění dětského dopravního hřiště do areálu ZŠ Prameny. Součástí toho bude úprava a zrušení části budovy ZŠ Nejedlého, vznikne tam nové parkoviště a nové dopravní hřiště. V současné době máme stavební povolení, máme projektovou dokumentaci a hledáme dotační tituly nějaké. Předpokládám, že v druhé polovině letošního roku bychom mohli začít samotnou stavbu."

O výstavbě dopravního hřiště vás budeme včas informovat.

Nahlásit chybu

K tématu

Do Polski bez karty rowerowej

Czeskie media obiegła w styczniu informacja, że od nowego roku z dróg publicznych w Polsce młodzież od lat dziesięciu do osiemnastu może kor...


Nejčtenější zprávy