Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Mánesově síni MěDK Karviná začala společná výstava Waltera Taszka a jeho dcery Romany

  • Karviná,

Malířka, grafička a výtvarnice Romana Taszková, která je v současné době upoutána na lůžko, společně se svým tatínkem, výtvarníkem a sochařem Waltrem Taszkem, představují svou tvorbu v Mánesově síni v Městském domě kultury.

Co strom, to grafika, co strom, to plastika. Název společné výstavy grafičky Romany Taszkové a jejího otce sochaře Waltra Taszka nebyl vybrán náhodně. Vyjadřuje hlavní objekt zájmu, kterému se oba výtvarníci se zaujetím věnují a také současně techniku, kterou pracují. První část s kulturním programem proběhla v Obřadní síni. Oba výtvarníky na vernisáži představila Šárka Králová.

Šárka Králová, kurátorka výstavy: "U Waltera mě upoutává citlivá práce se dřevem, je to úžasné, on ho neznásilňuje, ale dotvářího esteticky, umělecky, dává mu vyšší hodnotu. A u Romanky je to hravost, práce s tvarem, barvou, grafika se ji velmi daří a její motýli jsou úžasní."

Téma stromů je pro Romanu Taszkovou symbolem naděje a nikdy nekončícího koloběhu života. Ke stromům přidává motýly. Sleduje je v letu i klidu, detailně si všímá pohybu křídel, pronikání světla i stínu. Walter Taszek přistupuje ke dřevu s pokorou, ctí jeho estetickou hodnotu, kterou mu dala příroda a povyšuje ji na hodnotu uměleckou.

Walter Taszek, výtvarník: "Já si vždycky najdu nějaké dřevo a v tom už hledám, myšlenka se dostane do toho dřeva a vždycky se snažím tomu dřevu vyjít vstříc a využívám nerovnosti, suky, ono to má svou dynamiku a atmosféru."


Na výstavě představuje Walter Taszek plastiky ve třech blocích, které jsou jeho celoživotními náměty: Torza, Mytologie, kdy je možné vidět ztvárnění Prométhea, Ikarose nebo Pegase a také Shakespearovská témata.

Renáta Filipová, výtvarnice, návštěvnice výstavy: "Je to profesionální, absolutně. Jeho dřeva jsou nádherná, líbí se mi, mě se líbí ty věci,které nejsou s ničím kombinované, kde je čisté dřevo a tvary, u Romanky mě překvapila ta její grafika, ta její barevnost, je úplně jiná než byly ty její dřívejší grafiky."
anketa: návštěvníci výstavy: "Co se týče výstavy, tak nejvíc obdivuji tyto plastiky a říkám si, že Edouard Manet, kdyby žil v dnešní době, tak by klidně mohl udělat takovou věc, jak je ta v levém horním rohu." "Walter je dlouhodobý kamarád, jeho výstavy navštěvujeme celkem pravidelně a velice rádi, vždycky je to zážitek." "Ty kresby jsou nádherný, tak jak ta Romana, když nemůže."

Walter Taszek s dcerou Romanou, která je upoutána na lůžko, často diskutuje o životě, umění a probírají nejrůznější důležitá témata.

Walter Taszek, výtvarník: "Si vykládáme o těchto věcech a ve spoustě věcech se shodujeme a na té výstavě se to dá poznat, že nejsme si cizí."

Výstava přináší umělecký zážitek, vybízí k zastavení, přemýšlení i duševnímu osvěžení. Díla si můžete prohlédnout v Mánesově síni do 11. května.
Nahlásit chybu


K tématu
Hakan Foods s.r.o.Karviná
Karviná
od 19 700 Kč/měsíc

Detail

V-TRADE, s.r.o. - Bohumín
Bohumín
od 3 200 Kč/měsíc

Detail