Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Záchranář na cestách Marek Balicki projíždí Jižní Amerikou

Karviná |

Od roku 2017 sledujeme cesty po světě záchranáře Marka Balického. Na konci loňského roku zamířily jeho kroky do Jižní Ameriky, kde i na tomto kontinentě prioritně poznává práci záchranných složek.

Marek Balicki se do Jižní Ameriky dostal z New Yorku, kam odcestoval na začátku prosince. Navštívil několik známých míst a stihl poznat i dvě hasičské stanice. V tuto chvíli se nachází v Peru, prozatím stihl procestovat Kolumbii. V Bogotě mu na začátku cesty pomohl Čech Radim sehnat motorku, která mu cestu po Jižní Americe velmi usnadňuje.

Marek Balicki, záchranář na cestách: "Je to enduro, je i na nezpevněné cesty, to se hodilo, obyčejná silniční motorka by to asi nevydržela."

Jelikož úředním jazykem je v této zemi španělština, kterou Marek neovládá, měl menší komplikace s vyřízením dokumentů k motorce. I tady mu ale přišel do cesty člověk, který mu pomohl dovybavit formality.

Marek Balicki, záchranář na cestách: "Následně jsme dostal pozvání k němu domů, jeho bydlení je pár hodin cesty z Bogoty pěkně v horách. bylo to tam krásné, moc jsem si to užívala napravilo to moje pocuchané nervy z úřadu.” navštívil jsem dalšího Čecha jménem Petr, který žije kousek od atrakce El Peñón de Guatapé, což je skála tyčící se 200 metrů nad okolní krajinu, která je částečně zaplavena a vypadá majestátně, vede tam asi 700 schodů."

I v Kolumbii navštívil Marek místní hasiče.

Marek Balicki, záchranář na cestách: "Tam mi ukázali svoji služebnu. Zajímavosti je, že tam mají svou motltebnu a malé muzeu, kde mají historické vozy, které si stále chrání a jsou na ně patřičně hrdí.”

Následovala další cesta na jih. Nenechal si ujít návštěvu Valle de cocora, což je údolí typické národním stromem voskovou palmou.

Marek Balicki, záchranář na cestách: "Krásné údolíčko, pasou se tam koně, moc jsme si tu přírodu užil. A opravdu to vypadalo jinak díky těm palmám, které jsem byl zvyklý vidět někde u moře. Další místo bylo Tatacoa desert, což změnilo ráz krajiny, místo zelených stromů jsem viděl kaktusy, vyprahlou zemi a zajímavé kamenné útvary, mezi kterými se můžete procházet a bylo tam pekelné teplo."

Jeho cesta pokračovala dále k ekvádorským hranicím, kde trochu nechtěně najel Marek i na takzvanou cestu smrti.

Marek Balicki, záchranář na cestách: "Ačkoliv tam nedosahujete velkých rychlostí, tak se kdykoliv s vámi může utrhnout silnice, nebo se na silnici zřítí část svahu, popřípadě vás vytlačí protijedoucí vozidlo. Já jsem si ale takové místo přál navštívit, mělo ti zajímavou atmosféru, kolem byla mlha a viděli jste stormy desítky až stovky metrů pod vámi místy bez svodidel.”

Z přechodu ekvádorské hranice měl Marek dopředu trochu obavy, protože ji přejížděl v noci.

O dalším putování záchranáře na cestách Marka Balického se dozvíte v některém z dalších Karvinských expresů.

Nahlásit chybu


K tématu

Putování záchranáře na cestách Marka Balického po Jižní Americe skončilo

8. srpna 2023 17:15 | Karviná | Monika Danková

Záchranář na cestách Marek Balicki má za sebou velké putování po Jižní Americe. Jeho cestu sledujeme od samého začátku. Naposledy jsme ho zastihli v Peru, odkud pokračoval do dalších zemí.

Záchranář na cestách Marek Balicki vycestoval na Kubu, tentokrát ale ne sám

20. ledna 2024 13:54 | Karviná | Monika Danková

Záchranář na cestách Marek Balicki v tuto chvíli tráví čas na Kubě, kam se vydal společně s další zkušenou cestovatelkou Veronikou. Za sebou mají prvních tisíc kilometrů na koloběžkách.

Záchranář na cestách Marek Balicki procestoval na koloběžce celou Kubu

23. března 2024 15:26 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

Pár uplynulých měsíců trávil záchranář Marek Balicki na Kubě, kam se vydal společně s další zkušenou cestovatelkou Veronikou. Momentálně je zpátky v České republice. v Na chvíli se na Kubu s Markem vydáme ještě jednou prostřednictvím následující reportáže.


Obyvatelé Karviné oslavili na náměstí Den Země. Rozhodovali i ve výtvarné soutěži

Na Masarykově náměstí se konal Den Země, jedna z dalších tradiční akcí, které pořádá město Karviná s několika dalšími organizacemi společně.

Kynologové z Frýdlantu nad Ostravicí pořádali Memoriál J. Kaštovského

V kynologickém areálu ve Frýdlantě nad Ostravicí se konal 28. ročník Memoriálu Kaštovského, v jehož disciplínách museli své dovednosti prokázat nejen psi, ale také jejich vůdci.

111 vyloučených z MHD při noční razii v Ostravě, nejčastěji jeli bez lístku

Včera 10:01 | Ostrava-město | Jiří Cileček

903 zkontrolovaných cestujících v celkem 35 spojích, a z toho 111 vyloučených pasažérů za nedodržování přepravních podmínek. To jsou výsledky kontrolní bezpečnostní akce asistentů přepravy Dopravního podniku Ostrava (DPO) a strážníků Městské policie Ostrava (MPO), která proběhla v noci z pátku na sobotu. Noční akce probíhala na tramvajových linkách v Ostravě-Jihu a tramvajových linkách v centru města.

20 kubíků odpadu vysbírali krajští úředníci z okolí Heřmanického rybníka v Ostravě

Včera 10:33 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

I letos se zaměstnanci Krajského úřadu Moravskoslezského kraje v Ostravě zapojili do akce Ukliďme Česko, která se koná u příležitosti Dne Země. Přes 30 lidí uklízelo kolem Heřmanického rybníka v Ostravě.

Děti ze ZŠ a MŠ Prameny se seznámily s hrdiny FAST. Naučily se rozpoznávat příznaky mrtvice

Děti z karviné základní a mateřské školy Prameny zažily nevšední vyučovací den. Učily se rozpoznat příznaky cévní mozkové příhody prostřednictvím programu Hrdinové Fast.

V porubské ZŠ Dětská proběhla oblíbená interaktivní výstava Svět fantazie z kostek

19. dubna 2024 14:39 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Už pošesté se v Porubě uskutečnila výstava modelů ze stavebnice Lego nazvaná Svět fantazie z kostek. Probíhala v prostorách Základní školy Dětská a opět byl o ni velký zájem.

U Dolních Tošanovic začal za jízdy hořet autobus na zemní plyn

19. dubna 2024 19:53 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

V pátek dopoledne vyjely tři jednotky hasičů k požáru autobusu na zemní plyn na okraj Dolních Tošanovic na Frýdecko-Místecku. V autobuse jeli čtyři lidé, kteří ho stihli včas opustit. Po uhašení hasiči pomáhali při odtahu autobusu a uklidili komunikaci, která byla během zásahu neprůjezdná.

Policisté se v pátek zaměřili silniční piráty. V MS kraji se měřilo na desítkách silnic

19. dubna 2024 10:46 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

Policisté v pátek provedli v celé naší zemi monstrózní dopravní akci, zaměřenou na silniční piráty, kteří jezdí rychle. V Moravskoslezském kraji měřili například v Petřvaldu na Karvinsku, kde řidiči často překračují povolenou padesátku.

Ministerstvo schválilo záměr stavby Severního spoje. Ostrava o propojení Poruby a centra usiluje dlouho

19. dubna 2024 12:02 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Dobrá zpráva pro Ostravu přišla z ministerstva dopravy. Záměr výstavby tzv. Severního spoje, který propojí Porubu a centrum města je schválen. Investorem stavby je Moravskoslezský kraj.

Marica už nebude strašákem Poruby. Po letech trápení se mění na bytový dům

19. dubna 2024 14:32 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Marica. Ruina, která několik let strašila obyvatele porubského 5. obvodu, se konečně mění k lepšímu. Poté, co získala nového majitele, vzniká tady moderní bytový dům.

Karvinské kino Centrum otevřelo zázemí filmovým nadšencům

K 60. výročí založení karvinského městského domu kultury měli filmoví fanoušci možnost nahlédnout do zázemí kina Centrum. Dostali se ke konstrukci za plátno, prohlédli si akustiku i kabinu promítačů.

AZ Havířov bojuje ve finále o postup do 1. ligy, fanoušci jsou nadšení

19. dubna 2024 12:01 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

Klubu i fanouškům se splnil sen. AZ bojuje ve finále o postup do první ligy. Stav po druhém zápase je 1:1. Tým nyní čekají dva zápasy v Chomutově.

Bobr se stal hlavním hrdinou oslavy Dne Země

19. dubna 2024 11:53 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

Na náměstí Republiky se v pátek konal Den Země, který se váže k ochraně životního prostředí. Žáci škol si užili bohatý program.

Spolek Velká náruč z Horní Suché oslavil Mezinárodní den Romů

Spolek Velká náruč z Horní Suché se každoročně připojuje k Mezinárodnímu dni Romů. Svátek je přehlídkou romské kultury a zvyků. I v letošním roce spolek připravil pro veřejnost bohatý program.

Muzeum Těšínska chystá opravu životického památníku

18. dubna 2024 20:09 | Havířov | Bára Kelnerová | Regionální zprávy POLAR

Muzeum Těšínska se chystá zahájit práce na rekonstrukci životického památníku v Havířově. Práce by měly být dokončeny do srpna, aby se zde mohl uskutečnit pietní akt k uctění památky zavražděných mužů gestapem.

Památník životické tragédie čeká rekonstrukce, lidé to vítají

18. dubna 2024 12:44 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

Muzeum Těšínska se chystá zahájit práce na rekonstrukci životického památníku v Havířově. Práce by měly být dokončeny do srpna, aby se zde mohl uskutečnit pietní akt k uctění památky zavražděných mužů gestapem.

Záchranář na cestách Marek Balicki projíždí Jižní Amerikou
Vydáno 24. ledna 2023 14:39, Karviná, Monika Danková
Od roku 2017 sledujeme cesty po světě záchranáře Marka Balického. Na konci loňského roku zamířily jeho kroky do Jižní Ameriky, kde i na tomto kontinentě prioritně poznává práci záchranných složek.

Marek Balicki se do Jižní Ameriky dostal z New Yorku, kam odcestoval na začátku prosince. Navštívil několik známých míst a stihl poznat i dvě hasičské stanice. V tuto chvíli se nachází v Peru, prozatím stihl procestovat Kolumbii. V Bogotě mu na začátku cesty pomohl Čech Radim sehnat motorku, která mu cestu po Jižní Americe velmi usnadňuje.

Marek Balicki, záchranář na cestách: "Je to enduro, je i na nezpevněné cesty, to se hodilo, obyčejná silniční motorka by to asi nevydržela."

Jelikož úředním jazykem je v této zemi španělština, kterou Marek neovládá, měl menší komplikace s vyřízením dokumentů k motorce. I tady mu ale přišel do cesty člověk, který mu pomohl dovybavit formality.

Marek Balicki, záchranář na cestách: "Následně jsme dostal pozvání k němu domů, jeho bydlení je pár hodin cesty z Bogoty pěkně v horách. bylo to tam krásné, moc jsem si to užívala napravilo to moje pocuchané nervy z úřadu.” navštívil jsem dalšího Čecha jménem Petr, který žije kousek od atrakce El Peñón de Guatapé, což je skála tyčící se 200 metrů nad okolní krajinu, která je částečně zaplavena a vypadá majestátně, vede tam asi 700 schodů."

I v Kolumbii navštívil Marek místní hasiče.

Marek Balicki, záchranář na cestách: "Tam mi ukázali svoji služebnu. Zajímavosti je, že tam mají svou motltebnu a malé muzeu, kde mají historické vozy, které si stále chrání a jsou na ně patřičně hrdí.”

Následovala další cesta na jih. Nenechal si ujít návštěvu Valle de cocora, což je údolí typické národním stromem voskovou palmou.

Marek Balicki, záchranář na cestách: "Krásné údolíčko, pasou se tam koně, moc jsme si tu přírodu užil. A opravdu to vypadalo jinak díky těm palmám, které jsem byl zvyklý vidět někde u moře. Další místo bylo Tatacoa desert, což změnilo ráz krajiny, místo zelených stromů jsem viděl kaktusy, vyprahlou zemi a zajímavé kamenné útvary, mezi kterými se můžete procházet a bylo tam pekelné teplo."

Jeho cesta pokračovala dále k ekvádorským hranicím, kde trochu nechtěně najel Marek i na takzvanou cestu smrti.

Marek Balicki, záchranář na cestách: "Ačkoliv tam nedosahujete velkých rychlostí, tak se kdykoliv s vámi může utrhnout silnice, nebo se na silnici zřítí část svahu, popřípadě vás vytlačí protijedoucí vozidlo. Já jsem si ale takové místo přál navštívit, mělo ti zajímavou atmosféru, kolem byla mlha a viděli jste stormy desítky až stovky metrů pod vámi místy bez svodidel.”

Z přechodu ekvádorské hranice měl Marek dopředu trochu obavy, protože ji přejížděl v noci.

O dalším putování záchranáře na cestách Marka Balického se dozvíte v některém z dalších Karvinských expresů.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/karvina/11000035275/zachranar-na-cestach-marek-balicki-projizdi-jizni-amerikou