Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Záchranář na cestách Marek Balicki projíždí Jižní Amerikou

  • Karviná,

Od roku 2017 sledujeme cesty po světě záchranáře Marka Balického. Na konci loňského roku zamířily jeho kroky do Jižní Ameriky, kde i na tomto kontinentě prioritně poznává práci záchranných složek.

Marek Balicki se do Jižní Ameriky dostal z New Yorku, kam odcestoval na začátku prosince. Navštívil několik známých míst a stihl poznat i dvě hasičské stanice. V tuto chvíli se nachází v Peru, prozatím stihl procestovat Kolumbii. V Bogotě mu na začátku cesty pomohl Čech Radim sehnat motorku, která mu cestu po Jižní Americe velmi usnadňuje.

Marek Balicki, záchranář na cestách: "Je to enduro, je i na nezpevněné cesty, to se hodilo, obyčejná silniční motorka by to asi nevydržela."

Jelikož úředním jazykem je v této zemi španělština, kterou Marek neovládá, měl menší komplikace s vyřízením dokumentů k motorce. I tady mu ale přišel do cesty člověk, který mu pomohl dovybavit formality.

Marek Balicki, záchranář na cestách: "Následně jsme dostal pozvání k němu domů, jeho bydlení je pár hodin cesty z Bogoty pěkně v horách. bylo to tam krásné, moc jsem si to užívala napravilo to moje pocuchané nervy z úřadu.” navštívil jsem dalšího Čecha jménem Petr, který žije kousek od atrakce El Peñón de Guatapé, což je skála tyčící se 200 metrů nad okolní krajinu, která je částečně zaplavena a vypadá majestátně, vede tam asi 700 schodů."

I v Kolumbii navštívil Marek místní hasiče.

Marek Balicki, záchranář na cestách: "Tam mi ukázali svoji služebnu. Zajímavosti je, že tam mají svou motltebnu a malé muzeu, kde mají historické vozy, které si stále chrání a jsou na ně patřičně hrdí.”

Následovala další cesta na jih. Nenechal si ujít návštěvu Valle de cocora, což je údolí typické národním stromem voskovou palmou.

Marek Balicki, záchranář na cestách: "Krásné údolíčko, pasou se tam koně, moc jsme si tu přírodu užil. A opravdu to vypadalo jinak díky těm palmám, které jsem byl zvyklý vidět někde u moře. Další místo bylo Tatacoa desert, což změnilo ráz krajiny, místo zelených stromů jsem viděl kaktusy, vyprahlou zemi a zajímavé kamenné útvary, mezi kterými se můžete procházet a bylo tam pekelné teplo."

Jeho cesta pokračovala dále k ekvádorským hranicím, kde trochu nechtěně najel Marek i na takzvanou cestu smrti.

Marek Balicki, záchranář na cestách: "Ačkoliv tam nedosahujete velkých rychlostí, tak se kdykoliv s vámi může utrhnout silnice, nebo se na silnici zřítí část svahu, popřípadě vás vytlačí protijedoucí vozidlo. Já jsem si ale takové místo přál navštívit, mělo ti zajímavou atmosféru, kolem byla mlha a viděli jste stormy desítky až stovky metrů pod vámi místy bez svodidel.”

Z přechodu ekvádorské hranice měl Marek dopředu trochu obavy, protože ji přejížděl v noci.

O dalším putování záchranáře na cestách Marka Balického se dozvíte v některém z dalších Karvinských expresů.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy