Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Děti z Karvinska se hýbou společně s extraligovými házenkáři HCB Karviná

Karviná |  | Karvinský expres

Rozhýbat děti a posílit jejich fyzickou kondici si dali za úkol karvinští házenkáři společně s kvalifikovanými trenéry a pedagogy Základní a Mateřské školy Cihelní, se kterou úzce spolupracují. Nápad, který se zrodil před dvěma lety má velký úspěch, házenkáři motivovali i děti z jiných měst a obcí, kteří za nimi dojíždějí.

Do tělocvičen Základní a Mateřské školy Cihelní se několikrát týdně sjíždějí děti různého věku z celé Karviné, Orlové, Dětmarovic, Stonavy a dalších obcí, aby si tady pod vedením zkušených házenkářů a házenkářek zlepšily svou fyzickou kondici a rozhýbaly tělo. Motivují je hlavně slavní a úspěšní hráči karvinské házené jako je Dominik Solák, Denis Harabiš, Matěj Nantl nebo Patrik Fulnek, kteří si ve svém nabitém programu našli čas právě pro mladou generaci.

Zdeněk Jelínek, ředitel ZŠ a MŠ Cihelní: "Pro děti to je respekt v té profesionální úrovni a také ve zjištění, že to jsou normální obyčejní lidé, kteří s nimi přichází do kontaktu a předávají jim něco z toho, co mají rádi."
Dominik Solák, hráč HCB Karviná: "Je to kvůli tomu pohybu, aby se děti hýbaly, je to lepší než kdyby někde dělaly nevím co, to byla asi ta hlavní motivace pomoct nějakým způsobem k tomu,, aby našly lásku ke sportu tak, jak jsem ji našel konkrétně já.” 
Zdeněk Jelínek, ředitel ZŠ a MŠ Cihelní: "Domluvili jsme se na tom, že děti v rámci dnešní doby a toho, co společnost potřebuje, tak vyžadují všeobecnou pohybovou průpravu a toto je hlavní myšlenka celého toho dění v obou tělocvičnách, případně páteční trénink míváme v hale. Za ty dva roky se nám ty kategorie naplnily do té fáze, že máme řádově dvě stě dětí. Vycházeli jsme ze základny ve škole, polovina dětí je z naší základní a mateřské školy, zbytek to jsou děti nejen z ostatních karvinských škol nebo z celé Karviné, ale i dojíždějí z Dětmarovic, Stonavy, Petrovic, je to dostupné pro všechny, není to omezeno."


Děti jsou rozděleny do skupin podle věku tak, aby jim byly disciplíny a cvičení ušity doslova na míru. Pro ty nejmenší jsou to lehčí aktivity formou zábavy a hry, pro starší využívají trenéři i oblíbenou elektroniku.

Dominik Solák, hráč HCB Karviná: "Ta technologie jde dopředu a dotýká se to i sportů, každý z nás, trenérů, tady přináší nějaké nápady, konzultujeme to spolu, je nás tady víc, ty tréninky jsou různorodé, neopakuje se to."
Natálie Koch, trenérka, učitelka v MŠ: "Tady chodí věkové složení od tří do šesti let, děláme to formou her, děti se pohybově rozvíjí tady, všechno je zjednodušené, jsou tady obsaženy všechny druhy sportu, je tu atletika, míčové hry, takže potom, až ty děti půjdou do školy, tak to budou mít lepší v tom, že už teď v tom předškolním věku jsou na to zvyklé.” 
Zuzana Pomahačová, trenérka minižáků HCB Karviná: "Je pravda, že v dnešní době jsou na tom děti hůř, ale díky tomu, že naše škola má už Hýbáček v mateřinkách, tak musím říct, že tyhle děti jsou velmi šikovné. Prozatím máme více chlapců, ale už nám přichází i děvčata."

Důraz se tady klade hlavně na všeobecnou pohybovou průpravu, prvky házené nebo samotná házená, je tady ale také zařazena.

Jakub Forst, žák ZŠ Cihelní, Karviná: "Je to tu dobré, baví mě to tu dost. Chodil jsme na jiný kroužek a tam jsme dělali furt to stejné, tady děláme různé hry."
Jakub Válek, žák ZŠ Ke Studánce, Orlová: "Je to tady zajímavé, pestré, děláme tady všeobecný rozvoj. Je to občas celkem těžké s míčem některé tréninky, ale je to zábavné.”

Adam Csöllei, žák ZŠ U Studny, Karviná: "Mí rodiče to chtěli a mě se ta házená líbila, aspoň mám nějaké kamarády."

Tereza Pomahačová, žákyně ZŠ Borovského, Karviná: "My jsme minule skákali přes takové skokánky, mě nejvíc baví, když děláme lodičky."

To, že jsou děti v kontaktu s úspěšnými hráči házené, je motivuje sportovat, více se hýbat a být aktivní.

Jakub Forst, žák ZŠ Cihelní, Karviná: "Je to dobré, protože oni to umí a můžu dostávat návyky od nich.”
Jakub Válek, žák ZŠ Ke Studánce, Orlová: "Můj strejda je házenkář a nechal jsem se jím inspirovat a proto jsem začal chodit na házenou a moc mě to baví.” 

Děti, které dochází do Základní školy Cihelní mají v běžné výuce na prvním stupni rozšířenou výuku tělěsné výchovy na 3 hodiny týdně a od nového školního roku by měla být otevřena i sportovní třída s 5 hodinami tělesné výchovy týdně.

Zdeněk Jelínek, ředitel ZŠ a MŠ Cihelní: "Těch pět hodin tělesné výchovy by mohlo pomoct k tomu, že děti budou zdravé a snad budou mít radost z pohybu, což si myslím, že v téhle době jednoznačně chybí."
Nahlásit chybu


K tématu

Děti z Karvinska zlepšují svou fyzickou kondici pod vedením extraligových házenkářů

22. února 2024 16:06 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

Rozhýbat děti a posílit jejich fyzickou kondici si dali za úkol karvinští házenkáři společně s pedagogy Základní a Mateřské školy Cihelní, se kterou úzce spolupracují. Nápad, který se zrodil před dvěma lety má velký úspěch, házenkáři motivovali i děti z jiných měst a obcí, kteří za nimi dojíždějí.

Házenkář Martin Galia motivoval ke sportu žáky ZŠ Školská

6. června 2023 11:00 | Karviná | Monika Danková

Žáky Základní školy Školská navštívil úspěšný házenkář Martin Galia. Čekaly na něho zvídavé dotazy týkající se jeho dětství i kariéry.

Házenkáři HCB Karviná četli dětem úryvky z několika knih

30. ledna 2024 15:52 | Karviná | Monika Danková

V rámci celorepublikové akce Celé Česko čte dětem si na malé čtenáře udělali čas karvinští házenkáři. Čtení se uskutečnilo v pobočce knihovny v Karviné-Novém Městě.


Práce týkající se čištění jezera v parku Boženy Němcové pomalu končí

Od srpna roku 2022 probíhalo v Karviné čištění jezera v parku Boženy Němcové.Samotná realizace, která zahrnovala i úpravy břehů jezera a zvětšení plochy jednoho z ostrovů, pomalu končí.

Florbalový turnaj přípravek a žákovských týmů v hale ABC

Středisko volného času Fokus pořádalo florbalový turnaj přípravek a žákovských kategorií. Zaplněná hala ABC ukázala, že tento sport je mezi mladými hráči stále velmi oblíbený.

Město rozkvetlo do jarních barev, přibyly nové záhony

Město rozkvetlo tisíci tulipány, narcisy a dalšími jarními květinami. Barevná podívaná je zejména kolem centra, ale vznikly i tři nové záhony. Nepřehlédnutelný je ten v Janáčkových sadech.

Razantní prořezy, úmyslné řezy pilou. Porubané svými zásahy ničí stromy a keře

12. dubna 2024 17:28 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Porubská radnice eviduje několik vážně poškozených stromů a keřů. Naposledy se stal terčem letitý jalovec, který někdo ořezal tak razantním způsobem, že z něj zbylo pouze torzo.

Revolution train zamířil do Moravskoslezského kraje

Protidrogový vlak, Revolution train, zamířil do Moravskoslezského kraje. Zastaví tu jen ve dvou městech, Ostravě a Novém Jičíně, kam se vrací po tříleté pauze.

Náměstí SNP se promění v místo k setkávání. Návrh mohli Ostravané konzultovat s architekty

Městský ateliér prostorového plánování a architektury představil své plány na budoucí podobu náměstí SNP v Ostravě. Obě strany náměstí se mají například propojit zvýšením vozovky. Návrh si přišli poslechnout i zaujatí občané na veřejné setkání.

V Palkovicích si lidé pochutnali na obecní zabijačce

Na tradičním setkávacím místě před požární zbrojnicí v Palkovicích se v sobotu konala obecní zabijačka. K dobré náladě hrála dechová hudba a lidé mohli dobroty od řezníka ochutnat přímo na místě nebo si nakoupit domů.

Studenti postavili v centru Ostravy první májku. Z akce chtějí udělat tradici

Na Masarykově náměstí v centru Ostravy stojí historicky první májka. Postavili ji tam studenti z vysokých a středních škol, kteří tím zahájili přípravy na majálesové oslavy.

Porubská radnice eviduje několik vážně poškozených stromů. Neoprávněné zásahy lidí zřejmě nepřežijí

Porubská radnice eviduje několik vážně poškozených stromů a keřů. Naposledy se stal terčem letitý jalovec, který někdo ořezal tak razantním způsobem, že z něj zbylo pouze torzo.

Ostrava hledá náhradní rodiče pro ohrožené děti. Význam rodiny je nezastupitelný

12. dubna 2024 10:43 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Jistě se shodneme, že význam rodiny je pro dítě nezastupitelný. Bohužel ne každé dítě má to štěstí, že se o něj jeho vlastní rodiče postarají. V Ostravě naštěstí velmi dobře funguje systém pomoci a děti mají velkou šanci, že se brzy dostanou do náhradních rodin. Noví pěstouni jsou ale stále potřeba.

Recepční

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 20. února 2024 od 25 000 Kč

Svářeči

Orlová Nástup: od 15. dubna 2024 od 40 000 Kč/měsíc

Aktuálně z Karviné: Další dopravní omezení ve městě, pozvánka na akci Den Země

Od příštího týdne začnou další dopravní komplikace ve městě. Statutární město Karviná pořádá ve čtvrtek 18. dubna na Masarykově náměstí ve Fryštátě Den Země.

V Havířově se bojovalo o místa na olympiádě ve stolním tenise

V Národním tréninkovém centru stolního tenisu v Havířově se konala kvalifikace mixů na olympiádu, kam se chtěla probojovat i dvojice Jan Valenta a Zdena Blašková.

V Karviné proběhly zápisy do 1. tříd základních škol

Tento týden se na základních školách konaly zápisy do prvních tříd. V té době jsme s kamerou vyrazili za budoucími prvňáčky na Základní školu U Studny, kde na ně netrpělivě čekali učitelé. Byli zvědaví, co všechno předškoláci umí a zda se do školy těší.

Studentky karvinského gymnázia uspěly ve výzvě Daruj srdce, obdarovaly organizaci Modrý kříž

Studentky karvinského gymnázia uspěly v projektu Daruj srdce Nadace Olgy Havlové. Díky tomu mohly věnovat finanční dar organizaci, kterou si samy vybraly.

Stonavští předškoláci se hravě připravují na školní život

12. dubna 2024 11:43 | Stonava | Jiří Brzóska | Regionální zprávy POLAR

Stonavští předškoláci se nebojí vstupu do první třídy! Díky kroužku, který už několik let funguje ve stonavské základní škole, se hravou formou seznamují s prostředím, poznávají svou učitelku a získávají důležité dovednosti pro život ve škole.

Studenti Gymnázia Komenského zvou na havířovský Majáles

12. dubna 2024 11:08 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

Už 26. dubna vyrazí do průvodů stovky havířovských studentů, aby oslavili svůj svátek. Organizace Majálesu se v letošním roce ujalo Gymnázium Komenského. Studenti vytvořili tým a s přípravnými akce začali už na podzim.

Děti z Karvinska se hýbou společně s extraligovými házenkáři HCB Karviná
Vydáno 24. února 2024 11:06, Karviná, Monika Danková
Rozhýbat děti a posílit jejich fyzickou kondici si dali za úkol karvinští házenkáři společně s kvalifikovanými trenéry a pedagogy Základní a Mateřské školy Cihelní, se kterou úzce spolupracují. Nápad, který se zrodil před dvěma lety má velký úspěch, házenkáři motivovali i děti z jiných měst a obcí, kteří za nimi dojíždějí.

Do tělocvičen Základní a Mateřské školy Cihelní se několikrát týdně sjíždějí děti různého věku z celé Karviné, Orlové, Dětmarovic, Stonavy a dalších obcí, aby si tady pod vedením zkušených házenkářů a házenkářek zlepšily svou fyzickou kondici a rozhýbaly tělo. Motivují je hlavně slavní a úspěšní hráči karvinské házené jako je Dominik Solák, Denis Harabiš, Matěj Nantl nebo Patrik Fulnek, kteří si ve svém nabitém programu našli čas právě pro mladou generaci.

Zdeněk Jelínek, ředitel ZŠ a MŠ Cihelní: "Pro děti to je respekt v té profesionální úrovni a také ve zjištění, že to jsou normální obyčejní lidé, kteří s nimi přichází do kontaktu a předávají jim něco z toho, co mají rádi."
Dominik Solák, hráč HCB Karviná: "Je to kvůli tomu pohybu, aby se děti hýbaly, je to lepší než kdyby někde dělaly nevím co, to byla asi ta hlavní motivace pomoct nějakým způsobem k tomu,, aby našly lásku ke sportu tak, jak jsem ji našel konkrétně já.” 
Zdeněk Jelínek, ředitel ZŠ a MŠ Cihelní: "Domluvili jsme se na tom, že děti v rámci dnešní doby a toho, co společnost potřebuje, tak vyžadují všeobecnou pohybovou průpravu a toto je hlavní myšlenka celého toho dění v obou tělocvičnách, případně páteční trénink míváme v hale. Za ty dva roky se nám ty kategorie naplnily do té fáze, že máme řádově dvě stě dětí. Vycházeli jsme ze základny ve škole, polovina dětí je z naší základní a mateřské školy, zbytek to jsou děti nejen z ostatních karvinských škol nebo z celé Karviné, ale i dojíždějí z Dětmarovic, Stonavy, Petrovic, je to dostupné pro všechny, není to omezeno."


Děti jsou rozděleny do skupin podle věku tak, aby jim byly disciplíny a cvičení ušity doslova na míru. Pro ty nejmenší jsou to lehčí aktivity formou zábavy a hry, pro starší využívají trenéři i oblíbenou elektroniku.

Dominik Solák, hráč HCB Karviná: "Ta technologie jde dopředu a dotýká se to i sportů, každý z nás, trenérů, tady přináší nějaké nápady, konzultujeme to spolu, je nás tady víc, ty tréninky jsou různorodé, neopakuje se to."
Natálie Koch, trenérka, učitelka v MŠ: "Tady chodí věkové složení od tří do šesti let, děláme to formou her, děti se pohybově rozvíjí tady, všechno je zjednodušené, jsou tady obsaženy všechny druhy sportu, je tu atletika, míčové hry, takže potom, až ty děti půjdou do školy, tak to budou mít lepší v tom, že už teď v tom předškolním věku jsou na to zvyklé.” 
Zuzana Pomahačová, trenérka minižáků HCB Karviná: "Je pravda, že v dnešní době jsou na tom děti hůř, ale díky tomu, že naše škola má už Hýbáček v mateřinkách, tak musím říct, že tyhle děti jsou velmi šikovné. Prozatím máme více chlapců, ale už nám přichází i děvčata."

Důraz se tady klade hlavně na všeobecnou pohybovou průpravu, prvky házené nebo samotná házená, je tady ale také zařazena.

Jakub Forst, žák ZŠ Cihelní, Karviná: "Je to tu dobré, baví mě to tu dost. Chodil jsme na jiný kroužek a tam jsme dělali furt to stejné, tady děláme různé hry."
Jakub Válek, žák ZŠ Ke Studánce, Orlová: "Je to tady zajímavé, pestré, děláme tady všeobecný rozvoj. Je to občas celkem těžké s míčem některé tréninky, ale je to zábavné.”

Adam Csöllei, žák ZŠ U Studny, Karviná: "Mí rodiče to chtěli a mě se ta házená líbila, aspoň mám nějaké kamarády."

Tereza Pomahačová, žákyně ZŠ Borovského, Karviná: "My jsme minule skákali přes takové skokánky, mě nejvíc baví, když děláme lodičky."

To, že jsou děti v kontaktu s úspěšnými hráči házené, je motivuje sportovat, více se hýbat a být aktivní.

Jakub Forst, žák ZŠ Cihelní, Karviná: "Je to dobré, protože oni to umí a můžu dostávat návyky od nich.”
Jakub Válek, žák ZŠ Ke Studánce, Orlová: "Můj strejda je házenkář a nechal jsem se jím inspirovat a proto jsem začal chodit na házenou a moc mě to baví.” 

Děti, které dochází do Základní školy Cihelní mají v běžné výuce na prvním stupni rozšířenou výuku tělěsné výchovy na 3 hodiny týdně a od nového školního roku by měla být otevřena i sportovní třída s 5 hodinami tělesné výchovy týdně.

Zdeněk Jelínek, ředitel ZŠ a MŠ Cihelní: "Těch pět hodin tělesné výchovy by mohlo pomoct k tomu, že děti budou zdravé a snad budou mít radost z pohybu, což si myslím, že v téhle době jednoznačně chybí."
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/karvina/11000041642/deti-z-karvinska-se-hybou-spolecne-s-extraligovymi-hazenkari-hcb-karvina