Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Speciální škola Slezské Diakonie vzdělává hendikepované děti

Karviná |  | Karvinský expres

Mateřská, základní a střední škola Slezské diakonie se nachází v Karviné-Ráji, na ulici Horova. Je určena pro všechny děti se středně těžkým, těžkým mentálním postižením, kombinovanými vadami nebo autismem.

Helena Kriegelová, vedoucí odloučeného pracoviště MŠ, ZŠ a SŠ Slezské diakonie: "Naším zřizovatelem je Slezská církev evangelická Habsburského vyznání a nabízíme pobyt žáků v mateřské škole speciální, která má snížený počet ve třídách. Potom vzděláváme žáky v základní škole speciální, která má smíšené ročníky, máme tady dvě třídy základní školy."

Sem dochází žáci, kteří zvládají číst, psát a počítat, ale i žáci, kteří se vzdělávají v předmětech jako je rozumová výchova, smyslová výchova. hudební a výtvarná výchova a také zdravotně tělesná výchova.

K výuce v jedné ze tříd základní školy velmi pomáhá žákům s narušenými komunikačními schopnostmi i systém znakování takzvaná gesta.

Markéta Ďurišová, učitelka: "Podporují slovní zásobu a rozvoj řeči, takže díky tomu zrovna u Markétky, u Tomáška se nám podařilo rozvinout poznávání barev.”
Markétka: "Já jsem ukázala na tabuli barvičky."
Tomášek: "Já umím poznat barvičky, zelenou, červenou, bílou, černou, růžovou."
Helena Kriegelová, vedoucí odloučeného pracoviště MŠ, ZŠ a SŠ Slezské diakonie: "Rozvíjíme jejich individualitu, rozvoj, pracujeme na sebeobslužných činnostech a po ukončení základního vzdělání, kdy získají základy vzdělávání, mohou postoupit na střední školu praktickou.” 

Jednoletá praktická střední škola je vhodná pro žáky s těžkým mentálním postižením a praktická dvouletá škola je určena žákům se středně těžkým mentálním postižením v kombinaci s tělesným postižením nebo více vadami. To, že je mateřská, základní i střední škola v jedné budově, je pro tyto děti velkou výhodou.

Helena Kriegelová, vedoucí odloučeného pracoviště MŠ, ZŠ a SŠ Slezské diakonie: " To jsou děti a žáci, kteří si neradi zvykají na změny, Nabízíme bezbariérový vstup do budovy, příjemnou rodinnou atmosféru a když si v mateřské škole osvojí návyky, my na sebe navazujeme v tom vzdělávání. Celkově máme v budově 46 dětí. Ze zvláštností, které tady máme, máme tady místnost snoezelen, kde děláme zážitkové programy a děláme to tak, že se zapojuje všech pět smyslů, které máme, probíhá tady canisterapie, kdy k nám chodí z nadace Podané ruce pejsek, přírodovědná stanice, navštěvujeme knihovnu a veškeré aktivity, které nabízí město Karviná."

Důležitou součástí praktické školy jsou i dílny, kde se učí základy šití nebo vyrábí různé výrobky. Společně se také učí připravovat různé pokrmy ve cvičné kuchyňce.

Anna Tomášek Jursová, učitelka: "Většinou děláme studenou kuchyni, ale vrháme se někdy i na polévky nebo hlavní chody. Dnes připravujeme chlebíčky, žáci se už na to těší, až je ochutnají a myslím, že jim to jde moc hezky.” 


Tím, že škola tvoří diakonické školství, úzce spolupracuje se Slezskou diakonií i sociálními službami, může tak nabídnout svoz dětí nebo rehabilitační služby a také terapeutické dílny. Výborná je také spolupráce se školou Komenského a mateřinkou Klíček.

Nahlásit chybu


K tématu

Speciální škola Slezské Diakonie v Karviné vzdělává hendikepované děti různého věku

5. března 2024 16:01 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

Teď společně navštívíme speciální školu Slezské Diakonie, kde se vzdělávají žáci s různě těžkým mentálním postižením. Velkou výhodou pro tyto děti, které si nerady zvykají na změnu, je to, že od mateřinky po střední praktickou školu dochází stále do jedné budovy.

Sociální rehabilitace RÚT Frýdek-Místek získala nové auto

3. července 2023 9:52 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Terénní služba RÚT Frýdek-Místek, kterou zajišťuje Slezská diakonie, získala nové auto. Sociální vůz bude využívat nejen pro cesty za klienty. Služba podporuje lidi se zdravotním postižením v tom, aby rozvíjeli své schopnosti a dovednosti a zapojili se do všech oblastí života.

Slezská diakonie pořádá tematické tábory pro děti svých klientů

10. srpna 2023 16:08 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Slezská diakonie pořádá už čtvrtým rokem tematické tábory pro děti. Týden plný her, zábavy a výletů absolvuje s dětmi pravidelně i současná náměstkyně primátora Frýdku-Místku. Nejen jako táborový dozor, ale také jako kuchařka, která dětem připravuje snídaně, obědy i večeře.


Policisté zakročili proti mladíkovi, který si vykračoval poblíž šampionátu s kuličkovým samopalem

Dnes 13:54 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Jak postupují policisté proti podezřelému s dlouhou střelnou zbraní si mohl na vlastní kůži vyzkoušet 18letý mladík z Ostravy. Nedaleko haly, kde se právě odehrává hokejové mistrovství světa, procházel s airsoftovou maketou samopalu.

Budoucí zdravotníci skládali praktické maturitní zkoušky

Dnes 10:41 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Studenti středních zdravotnických škol skládali praktické maturitní zkoušky v Nemocnici Třinec.

Policisté zachránili život opilého muže, kterého doma málem udusila spálená večeře

Dnes 10:13 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Dvojice ostravských policistů vyjela 14. května večer k zásahu do Opletalovy ulice v Porubě, kde lidé ohlásili kouř vycházející z jednoho bytu.

Na Lodičkách v Karviné se konal triatlon Boženy Němcové. Jednou z disciplín bylo veslování

Volnočasový areál Lodičky patřil na jeden den sportovním nadšencům. Konal se tady netradiční triatlon. Jednou z jeho disciplín bylo veslování, podívejte se na reportáž.

Školáci navrhovali, co v Ostravě zlepšit. Diskutoval s nimi starosta centrálního obvodu

Školáci v centru Ostravy dostali otázku, co by ve svém městě zlepšili. Z námětů pak vzešla beseda se starostou centrálního obvodu, který se dětem snažil na jejich otázky osobně odpovědět. Zajímala je hlavně čistota, bezpečí nebo možnosti volnočasového vyžití.

Světlo a kořeny novojičínského rodáka na Staré poště

Stará pošta nabízí v květnu výstavu všestranného výtvarníka, novojičínského rodáka, Antonína Gavlase. Její název “Kořeny světla” odkazuje na jeho rodiště a na hlavní princip jeho tvorby.

V Karviné zkrášlují další veřejná prostranství, proměnou projde několik míst ve městě

V Karviné zkrášlují další veřejná prostranství. Po náměstíčku u Permonu a velké proměny prostoru u obchodního domu v centru města přišlo na řadu náměstíčko Gagarina a také plocha poblíž ulice Nedbalova. V současné době se už také připravuje proměna prostranství U Skleníku v Karviné-Ráji.

Studenti bruntálské průmyslovky postavili nejnovější Tatrovku, bude sloužit při zimní údržbě v okrese Bruntál

17. května 2024 12:23 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Propojení teorie s praxí je vysněným cílem moha středních i vysokých škol. Dokonale se to povedlo na bruntálské Střední průmyslové škole a obchodní akademii. Ve spolupráci s Tatrou Kopřivnice jako druzí v kraji zdejší studenti sestavili celou nejnovější Tatrovku.

V Porubě zahájili 5. ročník Sdílka. Letos u Floridy, kde je v plánu rekonstrukce celého prostoru

16. května 2024 21:02 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

V Porubě slavnostně zahájili už 5. ročník Sdílka. Tato netradiční Pop Up expozice Začala už v roce 2016 na středovém pásu Hl. třídy a od té doby probíhá co dva roky pokaždé na jiném místě obvodu.

V Karviné už potřetí ocenilo vedení města na zámku Fryštát osobnosti ve zdravotnictví

17. května 2024 13:28 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

Vedení Karviné se rozhodlo udělit Pamětní list Rady města Karviné osobnostem ve zdravotnictví. Vybráni byli ti, kteří svou práci dělají zodpovědně, s velkým nasazením a mimořádným rozsahem odborných aktivit.

Kovonský most v Karviné je stržen, nový se bude stavět do konce listopadu

Kovonský most je stržen. Demoliční práce budou probíhat přibližně do 20. května, hned na to začnou práce na novém mostě, který bude z technického hlediska stejný, jako ten původní.

Aktuálně z Karviné: Hromadné očkování psů se koná 21. května

V úterý 21. května se uskuteční hromadné očkování psů proti vzteklině.

V hale Slavii se konalo regionální kolo mažoretek

17. května 2024 11:50 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

V hale Slavii se konalo regionální kolo mažoretek. Soutěž byla rozdělena na dvě kategorie. Pochodové defilé s dechovým orchestrem a pódiové disciplíny.

Žáci ze ZŠ K. Světlé vysadili na zahradě 22 jehličnanů

17. května 2024 11:43 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

Každá třída ze Základní školy Karolíny Světlé si v zahradě zasadila svůj strom, o který se bude starat. V areálu vznikne také motýlí louka. Škola chce v dětech takto rozvíjet pozitivní vztah k přírodě.

Florbalisté z Horní Suché si z prestižního turnaje ve Švédsku dovezli zlato

17. května 2024 11:33 | Havířov | Bára Kelnerová | Regionální zprávy POLAR

Kalmarsund Floorball Cup ve Švédsku vyhrál tým z Horní Suché v kategorii B14. Ve velké konkurenci došly daleko i dívky. Ze skvělého výsledku mají radost hráči, trenéři, rodiče i obec.

V Karviné se konala náborová akce Policie ČR, studenti prošli fyzickými testy

16. května 2024 17:56 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

Studenti pěti karvinských středních škol dostali příležitost vyzkoušet si fyzické testy, které jsou nutné pro přijetí k policii. Kdo je splnil, dostal rok platný certifikát. Pokud se tedy úspěšní studenti rozhodnou rozšířit řady policistů, nemusí fyzické testy dělat znovu.

Speciální škola Slezské Diakonie vzdělává hendikepované děti
Vydáno 5. března 2024 18:01, Karviná, Monika Danková
Mateřská, základní a střední škola Slezské diakonie se nachází v Karviné-Ráji, na ulici Horova. Je určena pro všechny děti se středně těžkým, těžkým mentálním postižením, kombinovanými vadami nebo autismem.

Helena Kriegelová, vedoucí odloučeného pracoviště MŠ, ZŠ a SŠ Slezské diakonie: "Naším zřizovatelem je Slezská církev evangelická Habsburského vyznání a nabízíme pobyt žáků v mateřské škole speciální, která má snížený počet ve třídách. Potom vzděláváme žáky v základní škole speciální, která má smíšené ročníky, máme tady dvě třídy základní školy."

Sem dochází žáci, kteří zvládají číst, psát a počítat, ale i žáci, kteří se vzdělávají v předmětech jako je rozumová výchova, smyslová výchova. hudební a výtvarná výchova a také zdravotně tělesná výchova.

K výuce v jedné ze tříd základní školy velmi pomáhá žákům s narušenými komunikačními schopnostmi i systém znakování takzvaná gesta.

Markéta Ďurišová, učitelka: "Podporují slovní zásobu a rozvoj řeči, takže díky tomu zrovna u Markétky, u Tomáška se nám podařilo rozvinout poznávání barev.”
Markétka: "Já jsem ukázala na tabuli barvičky."
Tomášek: "Já umím poznat barvičky, zelenou, červenou, bílou, černou, růžovou."
Helena Kriegelová, vedoucí odloučeného pracoviště MŠ, ZŠ a SŠ Slezské diakonie: "Rozvíjíme jejich individualitu, rozvoj, pracujeme na sebeobslužných činnostech a po ukončení základního vzdělání, kdy získají základy vzdělávání, mohou postoupit na střední školu praktickou.” 

Jednoletá praktická střední škola je vhodná pro žáky s těžkým mentálním postižením a praktická dvouletá škola je určena žákům se středně těžkým mentálním postižením v kombinaci s tělesným postižením nebo více vadami. To, že je mateřská, základní i střední škola v jedné budově, je pro tyto děti velkou výhodou.

Helena Kriegelová, vedoucí odloučeného pracoviště MŠ, ZŠ a SŠ Slezské diakonie: " To jsou děti a žáci, kteří si neradi zvykají na změny, Nabízíme bezbariérový vstup do budovy, příjemnou rodinnou atmosféru a když si v mateřské škole osvojí návyky, my na sebe navazujeme v tom vzdělávání. Celkově máme v budově 46 dětí. Ze zvláštností, které tady máme, máme tady místnost snoezelen, kde děláme zážitkové programy a děláme to tak, že se zapojuje všech pět smyslů, které máme, probíhá tady canisterapie, kdy k nám chodí z nadace Podané ruce pejsek, přírodovědná stanice, navštěvujeme knihovnu a veškeré aktivity, které nabízí město Karviná."

Důležitou součástí praktické školy jsou i dílny, kde se učí základy šití nebo vyrábí různé výrobky. Společně se také učí připravovat různé pokrmy ve cvičné kuchyňce.

Anna Tomášek Jursová, učitelka: "Většinou děláme studenou kuchyni, ale vrháme se někdy i na polévky nebo hlavní chody. Dnes připravujeme chlebíčky, žáci se už na to těší, až je ochutnají a myslím, že jim to jde moc hezky.” 


Tím, že škola tvoří diakonické školství, úzce spolupracuje se Slezskou diakonií i sociálními službami, může tak nabídnout svoz dětí nebo rehabilitační služby a také terapeutické dílny. Výborná je také spolupráce se školou Komenského a mateřinkou Klíček.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/karvina/11000041759/specialni-skola-slezske-diakonie-vzdelava-hendikepovane-deti