Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Karviné zastavil po sedmi letech Protidrogový vlak

Karviná |  | Karvinský expres

Stovky školáků a dospělých navštívily v uplynulých dnech Protidrogový vlak. Ve vlakové soupravě simulující různá prostředí a situace na návštěvníky čekala devadesátiminutová prohlídka, která je měla přimět k zamyšlení a varovat před riziky legálních i nelegálních drog.

Na vlakovém nádraží zastavil po sedmi letech na dva dny protidrogový vlak, který měl zejména školáky ale i dospělé odradit od užívání návykových látek.

Jiří Tyl, provozní manažer vlaku: "Jsme Revolution train, který provozuje Nové Česko. Revolution train je mezinárodní projekt věnující se primární prevenci závislostím věnuje se dětem ve věku 12-17 let. Je to interaktivní zážitková metoda, která provede děti příběhem, který je ve vlaku ztvárněn ve čtyřech kinosálech. Ten film je natočen podle skutečných událostí, které se staly před více než 20 lety, v každém je interaktivní místnost, která na něj navazuje. Děti tam uvidí bar, autonehodu, vězení, drogové doupě atd. Ten příběh začíná alkoholem a tabákem a končí drogami. Trochu jinak končíme, pozitivně, motivujeme děti ke správným rozhodnutím.”

Ve vlaku probíhala i diskuze na téma závislostí. Děti také anonymně vyplňovaly dotazník a odpovídaly na otázky, třeba zda tento typ prevence je odradí od užívání drog.

Jiří Tyl, provozní manažer vlaku: "Máme drtivě pozitivní výsledky, je to pro nás velmi dobrá zpětná vazba, kdy děti nám odpovídají, že jednou drogu odmítnou, že si vzpomenout na tento program a odmítnou tu nabídku."
anketa: návštěvníci vlaku: "Hodně mi to dalo do života, je to inspirací pro Karvinou a myslím, že mi to pomůže." "Já si myslím, že to bylo hodně dobré, hodně lidí může být ovlivněno, pomůže to hodně lidem, aby nebyli závislí na drogách." "Myslím, že je to dobrý zážitek si tam zajít." "Bylo to dost poučné a bylo to dobré." "Mě to hodně poučilo, mám docela strach z těch drog a mám strach to dělat.” "Překvapilo mě to, bylo to skvělé, poučilo mě, já jsem už od mládí byl proti drogám.”

Ze statistik vyplývá, že s experimentováním návykových látek začínají děti už v nižším věku. Ve vlaku se dětem věnovali i karvinští strážníci, kteří v rámci prevence pravidelně s dětmi na téma drog a různých závislostí hovoří prostřednictvím besed nebo sportovních akcí ako je například Hokejbalem proti drogám.

Stanislav Koudelka, protidrogový koordinátor MP Karviná: "Myslím si, že v dnešní době je dobré ukazovat to dětem, látková závislost je velmi známá a rozšířená a nejsme ničím unikátním proti jiným městům v České republice."

Z jejich zkušenosti plyne, že závislostí, se kterými se děti potýkají, je v dnešní době mnohem více než jen s návykovými látkami.

Stanislav Koudelka, protidrogový koordinátor MP Karviná: "Děti jsou unavené. Já když dělám primární prevenci a v osm ráno přijdu do školy, tak většina z nich spí. U těch starších ročníků do dvou do tří rána jsou na internetu a to je obrovsky nebezpečné. Další věc je, že děti a mladí lidé sahají po energetických nápojích, další problém naší společnosti a měli by to zakázat.”

Vlak postupně zastavuje v různých městech, jako je Frýdek -Místek, Zlín a další.

Nahlásit chybu


K tématu

Protidrogový vlak navštívily v Karviné stovky lidí

14. května 2024 15:43 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

Stovky školáků a dospělých navštívily v uplynulých dnech v Karviné Protidrogový vlak. Ve vlakové soupravě simulující různá prostředí čekala na návštěvníky devadesátiminutová prohlídka, která je měla varovat před riziky legálních i nelegálních drog.

Policisté učí děti na školách, jak nebezpečné mohou být drogy

Policie zavítala na základní školy ve Frýdku-Místku, aby poučila děti o nebezpečí kolem drog. Preventivní akce navazuje na program k Protidrogovému vlaku, který do města zavítal minulý rok. Děti se hravou formou pasují do role policejních vyšetřovatelů a odhalují rizika a nebezpečí spojená s užíváním návykových látek.

Protidrogový vlak si ve Frýdku-Místku prohlédlo na 900 návštěvníků

Ve Frýdku-Místku se opět zastavil protidrogový vlak Revolution train. Ten interaktivní a unikátní formou představuje dětem i dospělým problematiku drogově závislých. Cílem projektu je ukázat, co se s člověkem stane, pokud propadne drogám.


V Porubě zahájili 5. ročník Sdílka. Letos u Floridy, kde je v plánu rekonstrukce celého prostoru

16. května 2024 21:02 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

V Porubě slavnostně zahájili už 5. ročník Sdílka. Tato netradiční Pop Up expozice Začala už v roce 2016 na středovém pásu Hl. třídy a od té doby probíhá co dva roky pokaždé na jiném místě obvodu.

Děti plnily branné disciplíny, profesionální vojáci ukázali boj zblízka

Den vítězství si Novojičínští nepřipomněli jen pietními akty, ale také zážitkovou akcí. Ta nabídka stezku s brannými disciplínami, vystavena byla vojenská technika a nechyběla atraktivní ukázka Armády České republiky.

Policistům hlídkujícím u šampionátu se podařilo rychle najít děti ztracené v davu

Včera 14:37 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Relativně běžná služba policistů zapojených do bezpečnostního opatření v souvislosti s hokejovým šampionátem v Ostravě se ve čtvrtek kolem 19. hodiny změnila v urgentní pátrání po dvou malých dětech.

Kolekci historických vozidel obohatí tramvaj Tatra T3. Na její opravu věnuje Ostrava 5 milionů kč

16. května 2024 12:43 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ostrava má po Praze největší sbírku historických vozidel městské hromadné dopravy. Většina z nich je ve perfektním stavu a stále jezdí. Nyní k ním přibude i tramvaj Tatra T3, která v Ostravě jezdila ještě před 30 roky.

Žáci ZŠ Komenského z Frýdlantu nad Ostravicí předvedli rodičům chemické a fyzikální pokusy

Odpoledne plné chemických a fyzikálních pokusů si připravili žáci ZŠ Komenského ve Frýdlantě nad Ostravicí. Své dovednosti předvedli rodičům, které do školy pozvali u příležitosti Dne rodiny.


V Opavě byl nalezen mincovní poklad. Nejstarší ze 102 mincí je pražský groš z doby Jana Lucemburského

16. května 2024 10:57 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

V Opavě byl nalezen mincovní poklad. Jde o nejvýznamnější nález na území dnešního Moravskoslezského kraje za posledních 100 let. Jedinečný je zejména množstvím zlatých mincí, stavem dochování a vzácností některých exemplářů.

V Karviné se konala náborová akce Policie ČR, studenti prošli fyzickými testy

16. května 2024 17:56 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

Studenti pěti karvinských středních škol dostali příležitost vyzkoušet si fyzické testy, které jsou nutné pro přijetí k policii. Kdo je splnil, dostal rok platný certifikát. Pokud se tedy úspěšní studenti rozhodnou rozšířit řady policistů, nemusí fyzické testy dělat znovu.

V Porubě se uskutečnil mezinárodní turnaj mládeže v boxu Ostrava 2024

16. května 2024 21:48 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

V Porubě se uskutečnil mezinárodní turnaj mládeže v boxu Ostrava 24. Určen byl mládeži ve věku 11 až 18 let a zúčastnili se ho boxeři i z Německa a Skotska.

Začala rekonstrukce prostoru před Kulturním domem Frýdek

Začala dlouho očekávaná rekonstrukce prostoru před bývalým Kulturním domem Válcoven plechu. Místo získá novou dlažbu, stromové aleje i podzemní retenční nádrže. Práce potrvají zhruba do konce roku a vyjdou na necelých 23 milionů korun.

Hasiči v noci na Bruntálsku bojovali s požárem štěpky

16. května 2024 19:18 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Co bylo příčinou požáru štěpky uskladněné ve Staré Vsi na Bruntálsku, se snaží od čtvrtečního časného rána zjistit hasičský vyšetřovatel. Oheň hasilo pět jednotek.

V Karviné už potřetí ocenilo vedení města na zámku Fryštát osobnosti ve zdravotnictví

Vedení Karviné se rozhodlo udělit Pamětní list Rady města Karviné osobnostem ve zdravotnictví. Vybráni byli ti, kteří svou práci dělají zodpovědně, s velkým nasazením a mimořádným rozsahem odborných aktivit.

V hale Slavii se konalo regionální kolo mažoretek

V hale Slavii se konalo regionální kolo mažoretek. Soutěž byla rozdělena na dvě kategorie. Pochodové defilé s dechovým orchestrem a pódiové disciplíny.

Žáci ze ZŠ K. Světlé vysadili na zahradě 22 jehličnanů

Každá třída ze Základní školy Karolíny Světlé si v zahradě zasadila svůj strom, o který se bude starat. V areálu vznikne také motýlí louka. Škola chce v dětech takto rozvíjet pozitivní vztah k přírodě.

Florbalisté z Horní Suché si z prestižního turnaje ve Švédsku dovezli zlato

Kalmarsund Floorball Cup ve Švédsku vyhrál tým z Horní Suché v kategorii B14. Ve velké konkurenci došly daleko i dívky. Ze skvělého výsledku mají radost hráči, trenéři, rodiče i obec.

Kalmarsund Floorball Cup vyhrál tým z Horní Suché, noční oslava po příjezdu byla velká

16. května 2024 11:10 | Horní Suchá | Bára Kelnerová | Miniexpres Horní Suché

Kalmarsund Floorball Cup ve Švédsku vyhrál tým z Horní Suché v kategorii B14. Ve velké konkurenci došly daleko i dívky. Ze skvělého výsledku mají radost hráči, trenéři, rodiče i obec.

ADRA v Havířově uspořádala charitativní běh na podporu dobrovolnictví i pomoc hendikepovanému Honzovi

15. května 2024 21:57 | Havířov | Bára Kelnerová | Regionální zprávy POLAR

ADRA v Havířově uspořádala třetí ročník charitativního běhu na podporu dobrovolnictví. Výtěžek poputuje i na pomoc hendikepovanému mladíkovi. Akce se zúčastnili lidé s batolaty i senioři ve vysokém věku.

V Karviné zastavil po sedmi letech Protidrogový vlak
Vydáno 14. května 2024 16:43, Karviná, Monika Danková
Stovky školáků a dospělých navštívily v uplynulých dnech Protidrogový vlak. Ve vlakové soupravě simulující různá prostředí a situace na návštěvníky čekala devadesátiminutová prohlídka, která je měla přimět k zamyšlení a varovat před riziky legálních i nelegálních drog.

Na vlakovém nádraží zastavil po sedmi letech na dva dny protidrogový vlak, který měl zejména školáky ale i dospělé odradit od užívání návykových látek.

Jiří Tyl, provozní manažer vlaku: "Jsme Revolution train, který provozuje Nové Česko. Revolution train je mezinárodní projekt věnující se primární prevenci závislostím věnuje se dětem ve věku 12-17 let. Je to interaktivní zážitková metoda, která provede děti příběhem, který je ve vlaku ztvárněn ve čtyřech kinosálech. Ten film je natočen podle skutečných událostí, které se staly před více než 20 lety, v každém je interaktivní místnost, která na něj navazuje. Děti tam uvidí bar, autonehodu, vězení, drogové doupě atd. Ten příběh začíná alkoholem a tabákem a končí drogami. Trochu jinak končíme, pozitivně, motivujeme děti ke správným rozhodnutím.”

Ve vlaku probíhala i diskuze na téma závislostí. Děti také anonymně vyplňovaly dotazník a odpovídaly na otázky, třeba zda tento typ prevence je odradí od užívání drog.

Jiří Tyl, provozní manažer vlaku: "Máme drtivě pozitivní výsledky, je to pro nás velmi dobrá zpětná vazba, kdy děti nám odpovídají, že jednou drogu odmítnou, že si vzpomenout na tento program a odmítnou tu nabídku."
anketa: návštěvníci vlaku: "Hodně mi to dalo do života, je to inspirací pro Karvinou a myslím, že mi to pomůže." "Já si myslím, že to bylo hodně dobré, hodně lidí může být ovlivněno, pomůže to hodně lidem, aby nebyli závislí na drogách." "Myslím, že je to dobrý zážitek si tam zajít." "Bylo to dost poučné a bylo to dobré." "Mě to hodně poučilo, mám docela strach z těch drog a mám strach to dělat.” "Překvapilo mě to, bylo to skvělé, poučilo mě, já jsem už od mládí byl proti drogám.”

Ze statistik vyplývá, že s experimentováním návykových látek začínají děti už v nižším věku. Ve vlaku se dětem věnovali i karvinští strážníci, kteří v rámci prevence pravidelně s dětmi na téma drog a různých závislostí hovoří prostřednictvím besed nebo sportovních akcí ako je například Hokejbalem proti drogám.

Stanislav Koudelka, protidrogový koordinátor MP Karviná: "Myslím si, že v dnešní době je dobré ukazovat to dětem, látková závislost je velmi známá a rozšířená a nejsme ničím unikátním proti jiným městům v České republice."

Z jejich zkušenosti plyne, že závislostí, se kterými se děti potýkají, je v dnešní době mnohem více než jen s návykovými látkami.

Stanislav Koudelka, protidrogový koordinátor MP Karviná: "Děti jsou unavené. Já když dělám primární prevenci a v osm ráno přijdu do školy, tak většina z nich spí. U těch starších ročníků do dvou do tří rána jsou na internetu a to je obrovsky nebezpečné. Další věc je, že děti a mladí lidé sahají po energetických nápojích, další problém naší společnosti a měli by to zakázat.”

Vlak postupně zastavuje v různých městech, jako je Frýdek -Místek, Zlín a další.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/karvina/11000042980/v-karvine-zastavil-po-sedmi-letech-protidrogovy-vlak