Drátování - aktivita, která není tolik typická, ale i mezi ženami na Karvinsku má své zástupkyně. V Městském domě kultury se uskutečnil první workshop drátování, kde se zájemkyně naučily základy, jak zacházet s měděnými drátky a jak vytvořit nejzákladnější drátovaný výtvor - stromeček pro štěstí. Kurz vedla Doris Starzyková, která je členkou Českého spolku dráteníků.
Doris Starzyková, lektorka drátování: “Drátování se věnuju asi od roku 2019 a řekla bych, že snad každý den mám v ruce kleště a drátky. A Český spolek vznikl na základě iniciativy přes facebookovou skupinu kamarádky, která vlastně v Praze má i ateliér a vytvořila kolem sebe skupinu a ten spolek funguje už asi tři roky. A máme vlastně dokonce i český rekord v Pelhřimově, kde se tvořil největší český drátěný obraz, a je to v Cholticích na zámku vystavené. Děláme složitější věci, děláme i šperky, brože, různé dekorace nebo třeba stromy, které jsou vyloženě dekorace na stěnu.”
Spousta žen, které kurzy navštěvují, sama začala vyhledávat témata a motivy, které je zajímají a baví. Některé z návštěvnic pravidelných kurzů v Bohumíně zavítaly i na workshop do Karviné, aby poznaly další ženy s tímto zájmem a vytvořily si svůj oblíbený stromeček, na kterém začínaly.
anketa: účastnice workshopu: “Na kurz drátkování chodím pravidelně k paní Doris do Bohumína, protože je to relax, člověk zapomene na starosti a je to taková pěkná práce, jsou z toho pěkné výrobky.” “Je to tvořivost, opravdu relax, takže snad to nějak dotvoříme.”
Postup stromečku, který se může zdát na první pohled složitý, je naopak velmi jednoduchý a zvládne jej každý. I ten, kdo se nepovažuje za nejzručnějšího člověka.
Doris Starzyková, lektorka drátování: “Musíme si naměřit určitý počet drátků, z kterých když potom splétáme dohromady, tak děláme větvičky a na ty potom budeme dávat různé perličky, podle toho, jakou si děvčata vyberou barvu, a stromeček je hotový vlastně.” “Tady jsem si připravila šest drátků, které jsem si spojila nejdříve do takového očka, a to očko bude tvořit základ toho stromečku. Abychom mohli pracovat s tím drátkem, tak je dobré vždycky si ho takhle jako protáhnout mezi prsty nebo přes nějakou hadřičku, aby se narovnal, aby se nám tam nedělaly nějaké očka. No a když potom mám připravený ten základ, tak já potom musím, ale to už na to potřebuji více prostoru, dostat nahoru ty větvičky, nebo ty budoucí větvičky, třeba takhle nějak, to bude potom pěknější, tady to stočíme. A když vlastně nahoru dostaneme ty drátky, tak stočíme kmen a jednotlivé vždycky dva drátky použijeme na větev.” “Tady tenhle ten stromeček jsem začala tvořit zespoda, to znamená, že se tady zespoda udělala taková růžice, která se táhne nahoru a jednotlivé větvičky, nebo jednotlivé drátky se spojí v kmen, a z toho kmenu jdou jednotlivé větvě, na které se potom navlíkají perličky.”
Pokročilejší dráteníci se mohou nechat inspirovat například i dekoracemi, kupříkladu velikonočními. Dají se vyrobit nejrůznější ozdobná vajíčka, slepičky nebo jarní závěsy, které potěší každého milovníka domácího tvoření a pěkných výrobků.