Projekt To je zákon, kámo! je navazujícím projektem protidrogového vlaku, nazvaného Revolution Train, který zajišťuje prevenci drogových závislostí u teenagerů ve věku od 13 do 15 let.
Petr Slezák, manažer prevence kriminality Městské policie Karviná: “Pro nás je obrovskou výhodou, že my s těmi dětmi pracujeme dlouhodobě systematicky, a v podstatě je to takový jeden z mála interaktivních nástrojů, který nám napomáhá v té další práci, při tom návazném programu, při tom dalším vysvětlování.”
Stanislav Koudelka, protidrogový koordinátor Městské policie Karviná: “Projekt To je zákon, kámo! je navazujícím k projektu Revolution Train, který se týká závislostí a rizikových jevů a chování u mladých lidí. Dneska se vlastně účastníme projektu, který viděly děti před rokem, jsou vytvořeny policejní týmy, které spolupracují, virtuální policista jim dává otázky, na které oni spolu odpovídají. A uvědomují si rizika s užíváním drog a závislostí.”
Projekt je koncipován pro žáky druhého stupně základních škol, tedy pro děti v citlivém věku kolem patnácti let, kdy jsou již navíc trestně odpovědní.
Natálie Paličková, žákyně 9.A ZŠ U Lesa: “Určitě si myslím, že by to měl vidět asi každý, že je to hodně jako poučné a vlastně si člověk dost uvědomí. Uvědomí si vlastně to, že takhle by nikdo asi z nás skončit nechtěl a fakt je to příklad pro nás všechny.”
Jakub Kepelík, žák 9.A ZŠ U Lesa: “Že ty drogy jsou prostě nebezpečné, že nám můžou ublížit. Že se vlastně nemáme za nikým jakoby přitlačit, kdo ty drogy vlastně užívá nebo nám je může prodávat.”
Stanislav Koudelka, protidrogový koordinátor Městské policie Karviná: “Taky jde o toleranci k alkoholu a k cigaretám, v dnešní naší společnosti je to vnímáno, a alkohol a cigarety jsou nejrozšířenější drogou v České republice.”
Výsledky sběru dat, které byly pořízeny v rámci projektu Revolution Train pro město Karviná, mluví poměrně jasně. Mezi mladými lidmi je zřejmě nejrozšířenější drogou alkohol, se kterým má zkušenost téměř každý, na vysoké pozici si však stojí i marihuana a klasické kouření.
Stanislav Koudelka, protidrogový koordinátor Městské policie Karviná: “Mladí si lidé si v dnešní době neuvědomují rizika s užíváním drog, jako je marihuana. Proto i tenhle projekt může přispět k tomu, aby si uvědomili, že když budou v uvozovkách hulit, že mohou přijít do styku se zákonem a s problémy.”
Petr Slezák, manažer prevence kriminality Městské policie Karviná: “Horší jsou potom ještě další věci, jako je kratom a některé jiné, které se jeví jako neškodné pro nás. To znamená, laborují, zkoušejí, samozřejmě je tam i kouření, alkohol a podobné věci. Ale je spíš zarážející ta četnost. Aby 53 procent sice ještě nekouřilo, ale ale pouhých 27 procent dětí ještě nemělo ve 13 letech zkušenost s alkoholem, je docela šílené.”
Spousta mladých respondentů uvedla, že k závislostnímu chování je vede stres. Látkové závislosti však nejsou jedinými strašáky současné společnosti.
Petr Slezák, manažer prevence kriminality Městské policie Karviná: “Ty nelátkové závislosti, to je věc, která je ještě problematičtější, protože na to nejsou připraveni rodiče, a už vůbec ne prarodiče dětí. A pojmy, jako je netolismus nebo digitální heroin, ty se nám zabydlujou a teprve nás strašit budou, protože ty změny jsou jednoznačně viditelné, ty dopady budou obrovské, ale zatím s tím neumíme nic moc bojovat.”
Z uvedených dat vyplynulo, že spouštěčem těchto závislostí je především nuda, rigidita a nezájem chodit ven místo komunikace v on-line světě.