Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

První letošní Akustika se nesla v duchu chladného večera, ale vroucí zpěvné atmosféry

Karviná |

Na Lodičkách v parku Boženy Němcové se konala první letošní Akustika. Opět nechyběly hudební nástroje, spousta známých hitů a vřelá atmosféra.

Akustika je projektem Iniciativy Dokořán, který stmeluje lidi kolem hudby, komunity a veškeré další návštěvníky, kteří jsou třeba jen zvědaví nebo se chtějí společně pobavit. Letošní první Akustika proběhla ještě v zastřešeném prostředí.

Lukáš Heczko, předseda Iniciativy Dokořán a organizátor akce: “Letošní první Akustiku jsme se rozhodli udělat ve stanu, protože byť to vypadá, že je pěkně, tak předpověď hlásí, že večer bude opravdu zima, takže pro komfort návštěvníků a muzikantů jsme se rozhodli udělat to ve stanu. Proběhla tak loňská poslední Akustika a myslím, že je to lepší než venku mrznout. Za ty roky, kdy jsme začínali u ohně, tak už se to rozrostlo, kdy máme vyloženě kapelu muzikantů, která vede lidi k tomu, aby hráli. Promítají se akordy a máme nějaké písničky, teda playlist, který se hraje, plus fungujou i jako jukebox, kdy si lidi můžou říct, jakou písničku by chtěli zahrát, a když to zvládneme, tak to zahrajou. A rozrostlo se to teďka už do takových větších rozměrů, kdy se už opravdu nevlezeme k tomu ohništi a musíme to dělat někde venku v prostoru nebo v tom stanu, aby se ti lidi vešli opravdu."

Od prvního dubnového setkání budou veřejné večery Akustika probíhat pravidelně jednou měsíčně a budou vždy dopředu oznámeny.

Lukáš Heczko, předseda Iniciativy Dokořán a organizátor akce: “Do toho chceme tady i ve volných třeba pátkách a ve čtvrtkách chceme tady přijít a s klukama hrát jenom u ohně a dotvořit takovou tu atmosféru, tak to je taková ta hlavní inovace letošní Akustiky.”

Kapela, která lidem z veřejnosti předzpívává vybrané písničky, se skládá z místních muzikantů s více či méně bohatými hudebními zkušenostmi. Dotváří se tak živá, lidová a táboráková atmosféra, ať už se Akustika koná ve stanu nebo na jiném místě karvinských Lodiček.

Tomáš Rozbroj, spoluorganizátor akce a člen kapely: “Začínáme táborákovýma písničkama a čím je potom pozdější večer, tak přikládáme potom i nějaké americké hity a světové muzikanty a tak dál. Když je to pozdější hodina, tak víš slyší na ty americké a zahraniční hity.”

Obvykle se za večer zahraje až pět set známých písniček, což znamená až šest hodin hraní a zpěvu. Přijít může úplně každý s jakýmkoliv hudebním nástrojem, ačkoli vždy převažují kytary. Akustika v neposlední řadě podporuje místní komunitu, ať už tu regionální nebo tu hudební.

Tomáš Hercig, organizátor akce: “Vlastně jako každá ta komunita potřebuje mít nějaké to pojivo, jak bych tak řekl, co ty lidi spojuje, a v případě Akustiky je to vlastně hudba, takže lidi baví poslouchat muziku, a tady podle mě tady ta komunita je specifická v tom, že to spojuje lidi, že není to jenom o tom tu muziku poslouchat, ale především ji tvoří, tu muziku. Takže být jako součástí toho hraní, a když vlastně hrajete s jinýma lidma, tak prociťujete nějaký vyšší pocit. A to je potom to, co ty lidi spojuje, proto tu ti lidi chodí, proto to ty lidi baví.”

Veškeré informace o dalších večerech Akustika se dozvíte na webových stránkách Iniciativy Dokořán a oficiálních facebookových stránkách nebo na Instagramu.

Nahlásit chybu


K tématu

Na Lodičkách se uskutečnila poslední letošní Akustika v Halloweenském duchu

4. listopadu 2025 14:30 | Karviná | Gabriela Stašová

Ještě stále jsou kolem nás dozvuky Halloweenu, který se uskutečnil i v rámci v tomto roce poslední Akustiky na Lodičkách. Nebyla nouze o skvělou přátelskou atmosféru, spoustu známých českých hitů, ani o originální kostýmy.

O víkendu se na Lodičkách uskuteční cestovatelská akce Dobrodošli 2025 a food festival Smacznego

20. května 2025 15:14 | Karviná | Gabriela Stašová

Lodičky Dokořán srdečně zvou na víkend strávený v tomto oblíbeném areálu.

Letošní symbolické rozloučení se zimou v duchu pálení čarodějnic, deskovek a hudby proběhlo na Lodičkách

3. května 2025 15:20 | Karviná | Gabriela Stašová

Na Lodičkách se uskutečnilo pálení čarodějnic, které zároveň otevřelo sezónu. Ta bude letos velmi pestrá a bohatá na inovace, ale i tradiční akce, na které jsou návštěvníci již zvyklí.


Na silnici I/56 do Beskyd ŘSD opravuje autobusové zastávky

2. dubna 2026 18:20 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Více opatrnosti a pozornosti v těchto dnech vyžaduje průjezd po silnici I/56 na úrovni Frýdlantu nad Ostravicí. Jedná se o lokalitu Nová Dědina na takzvané Beskydské dálnici. V místě, kde se silnice za sjezdem na Čeladnou zužuje ze čtyř na dva jízdní pruhy, probíhají opravy povrchu vozovky v autobusových zálivech.

V Porubě na Budovatelské ulici začne stavba parkovacího domu. Hotovo by mělo být v létě 2027

2. dubna 2026 17:33 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Poruba bude mít další parkovací dům. Unikátní podzemní parkoviště na Budovatelské ulici ale nenabídne jen parkovací stání, na střeše bude vybudováno také sportoviště pro studenty z přilehlého Jazykového gymnázia Pavla Tigrida.

Běh se žlutou stužkou nabízí druhou šanci odsouzeným

3. dubna 2026 9:34 | Ostrava-Centrum | Andrea Holeszová

Běh druhé šance. Tak se přezdívá osvětovému Yellow Ribbon Run, jehož letošní 11. ročník odstartoval v ostravské heřmanické věznici. Už podruhé se do běhu zapojili i odsouzení Dušan Vomastek a Vladimír Čopek.

Batole spadlo do zahradního jezírka, vrtulníkem bylo přepraveno do nemocnice

3. dubna 2026 18:18 | Celý MS kraj | Libor Běčák

K velkému rodinnému neštěstí se schylovalo v pátek odpoledne v Janovicích na Frýdecko-Místecku. Na zahradě rodinného domu se začalo topit zhruba roční dítě.

Dům přírody Jeseníků v Karlově Studánce nejspíše stát nebude, lázně odstoupily od smlouvy

1. dubna 2026 15:18 | Bruntál | Karel Soukop

Plánovaný Dům přírody Jeseníků v lázních Karlova Studánka pravděpodobně nevznikne. Přestože smlouva mezi Agenturou ochrany přírody, MS krajem a horskými lázněmi byla již podepsána, situace se změnila a lázně od ní nyní ustoupily.

Za čelní srážku a zranění dvou lidí v Havířově může opilý řidič, který vjel do protisměru

3. dubna 2026 16:33 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Poměrně rychle měli policisté jasno při vyšetřování dopravní nehody v Havířově-Podlesí. Viník byl pod vlivem alkoholu a nezvládl jízdu pravotočivou zatáčkou.

Odliv lidí a nezaměstnanost trápí Osoblažsko a Vítkovsko, tamní starostové se sešli s vedením MS kraje

2. dubna 2026 14:01 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

Problémy malých obcí, odliv lidí i nedostatek práce. Taková témata řešili zástupci Moravskoslezského kraje se starosty na Osoblažsku a Vítkovsku.

Z mostu přes novojičínskou Grasmanku zbyl už jen zlomek konstrukce

2. dubna 2026 11:24 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Most přes Grasmanku v Novém Jičíně prochází celkovou rekonstrukcí. Demoliční práce, které byly zahájeny v polovině února, probíhají podle plánu. Dělníci už stihli odstranit více než polovinu původní konstrukce.

Státem snížené ceny přiměly české řidiče jezdit tankovat do Polska

1. dubna 2026 11:22 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Poměrně citelný cenový rozdíl vede české řidiče jezdit tankovat k čerpacím stanicím v Polsku. Na plné nádrži ušetří až stovky korun.

Ulice Kosmonautů v Karviné bude na týden uzavřená. Pozor na změny v dopravě

2. dubna 2026 22:22 | Karviná | Anna Břenková

Od 7. dubna se kvůli opravě povrchu zcela uzavře úsek ulice Kosmonautů u křižovatky s třídou 17. listopadu. Omezení v tomto vytíženém místě u nemocnice potrvá přibližně jeden týden.

Tradiční Velikonoční jarmark na karvinském náměstí naladil návštěvníky na svátky

2. dubna 2026 20:13 | Karviná | Anna Břenková

Karvinské náměstí se na dva dny zahalilo do jarních barev. Tradiční jarmark nabídl lidem lidová řemesla, cimbálovou muziku i tvůrčí dílny pro děti. Sváteční atmosféru si na zaplněné náměstí přišly vychutnat desítky lidí všech generací.

Mladí tanečníci s autismem prošli opět tanečním kurzem pod vedením Z. Chlopčíka

2. dubna 2026 16:08 | Havířov | Bára Kelnerová

Mladí lidé s autismem opět absolvovali taneční kurz pod vedením Zdeňka Chlopčíka, který pořádá havířovské sdružení ADAM. Vyvrcholením byla šluskolona.

Město má plán na modernizaci ZUŠ Bedřicha Smetany. Škola se má více otevřít veřejnosti

2. dubna 2026 14:39 | Karviná | Anna Břenková

Karviná zpracovala studii, která navrhuje budoucí podobu základní umělecké školy v Mizerově. Plán počítá s opravou zastaralého areálu, úsporou energií a lepším propojením školy s okolím. Cílem je vytvořit moderní zázemí, které se v budoucnu více otevře i široké veřejnosti.

V Karviné naplno běží jarní úklid ulic

2. dubna 2026 12:40 | Karviná | Anna Břenková

Pracovníci technických služeb vyrazili do ulic, aby z cest i chodníků odstranili zbytky posypového materiálu a prachu. Do čištění města je nasazena těžká technika i manuální pracovníci. Celý úklid potrvá několik týdnů a město prosí řidiče, aby sledovali dopravní značení a přeparkovali svá auta.

Velikonoční tvoření na setkání s primátorkou

2. dubna 2026 10:21 | Havířov | Bára Kelnerová

Lidé mohli opět pokládat otázky týkající se života v Havířově v rámci setkání s primátorkou bez formalit. Součástí setkání bylo tentokrát i velikonoční tvoření.

První letošní Akustika se nesla v duchu chladného večera, ale vroucí zpěvné atmosféry
Vydáno 29. dubna 2025 19:02, Karviná, Gabriela Stašová
Na Lodičkách v parku Boženy Němcové se konala první letošní Akustika. Opět nechyběly hudební nástroje, spousta známých hitů a vřelá atmosféra.

Akustika je projektem Iniciativy Dokořán, který stmeluje lidi kolem hudby, komunity a veškeré další návštěvníky, kteří jsou třeba jen zvědaví nebo se chtějí společně pobavit. Letošní první Akustika proběhla ještě v zastřešeném prostředí.

Lukáš Heczko, předseda Iniciativy Dokořán a organizátor akce: “Letošní první Akustiku jsme se rozhodli udělat ve stanu, protože byť to vypadá, že je pěkně, tak předpověď hlásí, že večer bude opravdu zima, takže pro komfort návštěvníků a muzikantů jsme se rozhodli udělat to ve stanu. Proběhla tak loňská poslední Akustika a myslím, že je to lepší než venku mrznout. Za ty roky, kdy jsme začínali u ohně, tak už se to rozrostlo, kdy máme vyloženě kapelu muzikantů, která vede lidi k tomu, aby hráli. Promítají se akordy a máme nějaké písničky, teda playlist, který se hraje, plus fungujou i jako jukebox, kdy si lidi můžou říct, jakou písničku by chtěli zahrát, a když to zvládneme, tak to zahrajou. A rozrostlo se to teďka už do takových větších rozměrů, kdy se už opravdu nevlezeme k tomu ohništi a musíme to dělat někde venku v prostoru nebo v tom stanu, aby se ti lidi vešli opravdu."

Od prvního dubnového setkání budou veřejné večery Akustika probíhat pravidelně jednou měsíčně a budou vždy dopředu oznámeny.

Lukáš Heczko, předseda Iniciativy Dokořán a organizátor akce: “Do toho chceme tady i ve volných třeba pátkách a ve čtvrtkách chceme tady přijít a s klukama hrát jenom u ohně a dotvořit takovou tu atmosféru, tak to je taková ta hlavní inovace letošní Akustiky.”

Kapela, která lidem z veřejnosti předzpívává vybrané písničky, se skládá z místních muzikantů s více či méně bohatými hudebními zkušenostmi. Dotváří se tak živá, lidová a táboráková atmosféra, ať už se Akustika koná ve stanu nebo na jiném místě karvinských Lodiček.

Tomáš Rozbroj, spoluorganizátor akce a člen kapely: “Začínáme táborákovýma písničkama a čím je potom pozdější večer, tak přikládáme potom i nějaké americké hity a světové muzikanty a tak dál. Když je to pozdější hodina, tak víš slyší na ty americké a zahraniční hity.”

Obvykle se za večer zahraje až pět set známých písniček, což znamená až šest hodin hraní a zpěvu. Přijít může úplně každý s jakýmkoliv hudebním nástrojem, ačkoli vždy převažují kytary. Akustika v neposlední řadě podporuje místní komunitu, ať už tu regionální nebo tu hudební.

Tomáš Hercig, organizátor akce: “Vlastně jako každá ta komunita potřebuje mít nějaké to pojivo, jak bych tak řekl, co ty lidi spojuje, a v případě Akustiky je to vlastně hudba, takže lidi baví poslouchat muziku, a tady podle mě tady ta komunita je specifická v tom, že to spojuje lidi, že není to jenom o tom tu muziku poslouchat, ale především ji tvoří, tu muziku. Takže být jako součástí toho hraní, a když vlastně hrajete s jinýma lidma, tak prociťujete nějaký vyšší pocit. A to je potom to, co ty lidi spojuje, proto tu ti lidi chodí, proto to ty lidi baví.”

Veškeré informace o dalších večerech Akustika se dozvíte na webových stránkách Iniciativy Dokořán a oficiálních facebookových stránkách nebo na Instagramu.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/karvina/11000048455/prvni-letosni-akustika-se-nesla-v-duchu-chladneho-vecera-ale-vrouci-zpevne-atmosfery