Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Regionální knihovně Karviná pomáhá dobrovolnice Nil z Turecka

Karviná |

Jmenuje se Nil a pochází z tureckého Istanbulu. To jsou základní informace o dobrovolnici, se kterou se můžete setkat na akcích Regionální knihovny Karviná. Za na první pohled netradičním exotickým původem se však skrývá mladá žena, která ráda objevuje svět a jeho možnosti.

Dobrovolnice Nil se dostala do Regionální knihovny Karviná již jako druhá dobrovolnice z Turecka, a to v rámci mezinárodního projektu evropské solidarity. Karvinská Regionální knihovna může dobrovolníky přijímat, ale i vysílat, což z ní činí progresivní instituci s plnohodnotnou multikulturní tolerancí.

Nil Abışka, dobrovolnice z Turecka: "Rozhodla jsem se využít příležitosti a zapojit se do dobrovolnického projektu European Soldier-to-Cops, protože jsem hledala alternativní způsob života. Loni jsem přijela do České republiky, abych v létě navštívila pár přátel a užila si trochu zábavy. Mí přátelé zde dělali dobrovolníky, tak jsem se začala více zajímat o to, jak se jim daří, a začala jsem se ptát."

Knihovna využívá příležitostí anglicky mluvících dobrovolníků a snaží se tak cílit především na mladou generaci, která je s cizím jazykem mnohem více sžitá.

Barbora Koneszová, projektová manažerka RKKA: "Vždycky každý dobrovolník, když vlastně vstupuje do instituce a stává se součástí té instituce, tak má za úkol si vytvořit svoje vlastní projekty. Nil má dva takové projekty. Ten první je, že seznamuje mladé lidi, ale i ty zájemce o hudbu, seznamuje prostřednictvím nových technologií, nazývá se to Music Production. A druhý projekt, který vytváří, tak je vlastně to, že společně s námi participuje na velkém vlastně takovém celoměstském projektu, kdy připravuje velkou stavebnici Minecraftu, kterou pro tom vlastně upotřebíme 29.8."

Nil absolvovala v Turecku studium Ruského jazyka a poté se uplatnila v oblasti IT technologií. Zároveň se věnovala své hudební kariéře, protože hudba je pro ni největším zájmem a vášní. V České republice rozvíjí nejen kontakty na poli práce a hudby, ale také poznává rozdíly mezi národnostmi, ať už velké nebo malé.

Nil Abışka, dobrovolnice z Turecka: "To, jak lidé v Turecku žijí svůj každodenní život, jak komunikují s lidmi a jakým stylem pracují, je velmi odlišné v tom smyslu, že si myslím, že Turci jsou tvrdí pracanti, rádi tvrdě pracují, zatímco v České republice nebo možná v Evropě obecně je to více uvolněné v dobrém slova smyslu, více na pohodu, a to se mi opravdu moc líbí."

Nejvíce na Nil reagují děti, které se zvědavostí pozorují její odlišnost a poté jsou nadšeny, že mohou například zkusit komunikovat v cizím jazyce.

Nil Abışka, dobrovolnice z Turecka: "Myslím, že zpočátku se zdají být trochu odměření, nebo nechci říct vystrašení, ale prostě to berou tak, že mě nejdřív pozorují. S dětmi vycházím velmi dobře a když mě vidí, cítí se v mé přítomnosti dobře, nemusíme mluvit stejným jazykem, nicméně nějak si rozumíme."

Nil zaujal život v Česku natolik, že se začala učit také český jazyk a její ambicí je možná v budoucnu zakotvit právě v České republice.

V Karviné a karvinské knihovně se Nil cítí dobře i přes svou národnostní odlišnost, ze které si naopak vybudovala svou přednost. A právě to je cílem těchto mezinárodních projektů - vytvářet mosty a bořit mýty mezi lidmi, kteří se mohou zdát na první pohled zcela odlišní.

Nahlásit chybu


K tématu

Regionální knihovna v rámci mezinárodního výměnného programu hostí dobrovolnici Nil z Turecka

11. července 2025 16:00 | Karviná | Gabriela Stašová

Jmenuje se Nil a pochází z tureckého Istanbulu. To jsou základní informace o dobrovolnici, se kterou se můžete setkat na akcích Regionální knihovny Karviná. Za na první pohled netradičním exotickým původem se však skrývá mladá žena, která ráda objevuje svět a jeho možnosti.

Opět se uskutečnila Noc literatury, která probíhá ve více než devadesáti českých městech

27. září 2025 13:10 | Karviná | Gabriela Stašová

V Regionální knihovně Karviná se uskutečnila Noc literatury, evropský projekt s tradicí. I v Karviné se četly tři ukázky z knih evropských autorů a akci doprovodila také hudba.

Digitální odysea pro seniory je oblíbeným kurzem, cílícím na digitální gramotnost starších lidí

13. září 2025 11:20 | Karviná | Gabriela Stašová

V karvinské Regionální knihovně stále probíhají oblíbené kurzy digitální gramotnosti, které se týkají starších ročníků. I v září tomu nebylo jinak a senioři se opět naučili něco nového.


Havířov odvolal jednatele městské společnosti MRA a nařídí forenzní audit

Dnes 10:12 | Havířov | Bára Kelnerová

Rada města Havířova odvolala obviněného jednatele MRA Róberta Masaroviče. Ten je podle policie zapleten hned ve dvou větvích případu, které souvisejí s přidělováním městských bytů i zakázek. Město chce provést audit a chránit zaměstnance i pověst společnosti.

Důkazy nevedou ke konkrétnímu žháři, který zavinil požár domu v Havířově

Dnes 12:04 | Havířov | Libor Běčák

Policistům se nepodařilo získat dostatek důkazů, které by mohly usvědčit pachatele, který by mohl být zodpovědný za vznik tragického požáru loni v srpnu v centru Havířova. Vyšetřování bylo proto odloženo.

Zasáhli v krizové situaci. Středoškoláci převzali ocenění za poskytnutí první pomoci

Včera 11:39 | Ostrava-Vítkovice | Anna Břenková

Skupina středoškoláků dokázala v krizové situaci zachovat chladnou hlavu. Během výletu na Lysé hoře pomohli staršímu cyklistovi, který přímo před nimi zkolaboval. Za tento hrdinský čin byli oceněni přímo na půdě školy.

Rada města Havířova odvolala obviněného jednatele městské bytové společnosti Róberta Masaroviče

Včera 19:48 | Havířov | Bára Kelnerová

Rada města Havířova odvolala obviněného jednatele MRA Róberta Masaroviče. Ten je podle policie zapleten hned ve dvou větvích případu, které souvisejí s přidělováním městských bytů i zakázek. Město chce provést audit a chránit zaměstnance i pověst společnosti.

Tropický víkend zaměstnal záchranáře. Vyjížděli ke stovce kolapsům kvůli horku

Včera 14:38 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Uplynulý víkend přinesl do Moravskoslezského kraje úmorná vedra, která se okamžitě projevila na vytíženosti záchranné služby. Během tří dnů musely posádky ošetřit více než stovku lidí, kteří zkolabovali v důsledku přehřátí a dehydratace. Nejčastěji šlo o seniory a osoby, které podcenily pobyt na přímém slunci nebo kombinaci horka s alkoholem.

Hromadná nehoda čtyř aut u Opavy. Řidič vlivem únavy přejel do protisměru, další nadýchal

Včera 16:42 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Těžko uvěřitelná hromadná dopravní nehoda čtyř aut u Opavy zaměstnala v pondělí ráno všechny záchranné složky. Jeden z řidičů v osobním autě přejel zřejmě vlivem únavy do protisměru. Bočně se srazil s dodávkou, což vyústilo ve střet s dalšími dvěma vozy. Řidič protijedoucí dodávky přitom policistům nadýchal.

Začala stavba sportovní haly v Koblově. Nejprve je potřeba zbourat původní tělocvičnu

Bourací bagr odstartoval stavbu nové sportovní haly v Ostravě-Koblově. Budova bude totiž stát v místech staré tělocvičny u střední zdravotnické školy a tak je potřeba nejprve původní objekt snést.

Na Olešné se prezentovaly všechny složky Integrovaného záchranného systému

Včera 9:28 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Na Dni IZS na Olešné se představili hasiči, policisté i záchranáři. A svou spolupráci prezentovali mimo jiné dynamickou ukázkou přímo na vodní ploše. Návštěvníci si také mohli zblízka prohlédnout jejich nejmodernější techniku.

Speciální škola Diakonie v Ostravě-Hrabůvce bude mít solnou jeskyni

Včera 10:25 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Hrabůvkovská pobočka Speciální školy diakonie neustále vylepšuje podmínky pro své žáky s mentálním postižením. Tento rok otevřela nové dílny či muzikoterapeutickou místnost a nyní chystá i solnou jeskyni. Vedení školy proto spustilo veřejnou sbírku.

Provizorní most byl vyměněn. Původní byl příliš hlučný

Včera 9:31 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Ve Svinově byl vyměněn provizorní most přes Porubku. Řidiči přes něj totiž často jezdili rychle, což působilo velký hluk a rušilo to místní obyvatele. Nový most je modernější a jízda přes něj téměř nejde slyšet.

Pokojská

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 22. května 2026

Ragbisté v Havířově oslavili 60. výročí klubu

Dnes 10:37 | Havířov | Bára Kelnerová

Přátelskými zápasy mládeže s hosty z Ostravy a Polska oslavil Rugby club Havířov výročí 60 let. Vedení klubu si do dalších let přeje pokračující zájem dětí o ragby a také splnění dlouholetého cíle – vybudování vlastní klubovny.

Rychvaldský spolek Soul pořádal tradiční oslavu slunovratu

Dnes 7:59 | Rychvald | Libor Běčák

Odpoledne plné pohody, písní, umění a také dobrého jídla. Taková byla oslava slunovratu ve farní zahradě, kterou tradičně pořádá rychvaldský spolek Soul.

Havířov hostil výstavu a soutěž tvořivých seniorů

Včera 15:21 | Havířov | Bára Kelnerová

Havířov se letos stal pořadatelem tradiční Výstavy ručních prací seniorů pěti měst. O nejzajímavějších exponátech rozhodovala porota i veřejnost, slavnostní tečkou pak bylo vyhlášení výsledků.

Zveme na Knižní blešák a na výstavu do galerie

Včera 12:17 | Karviná | Richard Kutěj

Zveme na Knižní blešák a na výstavu do galerie.

Symfonie stříbrného plátna rozezní Masarykovo náměstí v Karviné

Včera 12:08 | Karviná | Richard Kutěj

Symfonie stříbrného plátna. Tak se jmenuje koncert Symfonického a dechového orchestru Májovák, který se uskuteční 3. července od 21 hodin na Masarykově náměstí v Karviné.

V Karviné se běžel další ročník charitativního běhu

Včera 11:28 | Karviná | Richard Kutěj

Revírní Poho běh. Tak se jmenuje velká sportovní událost, která o víkendu startovala na karvinském náměstí. Více již v reportáži.

V Regionální knihovně Karviná pomáhá dobrovolnice Nil z Turecka
Vydáno 13. července 2025 21:35, Karviná, Gabriela Stašová
Jmenuje se Nil a pochází z tureckého Istanbulu. To jsou základní informace o dobrovolnici, se kterou se můžete setkat na akcích Regionální knihovny Karviná. Za na první pohled netradičním exotickým původem se však skrývá mladá žena, která ráda objevuje svět a jeho možnosti.

Dobrovolnice Nil se dostala do Regionální knihovny Karviná již jako druhá dobrovolnice z Turecka, a to v rámci mezinárodního projektu evropské solidarity. Karvinská Regionální knihovna může dobrovolníky přijímat, ale i vysílat, což z ní činí progresivní instituci s plnohodnotnou multikulturní tolerancí.

Nil Abışka, dobrovolnice z Turecka: "Rozhodla jsem se využít příležitosti a zapojit se do dobrovolnického projektu European Soldier-to-Cops, protože jsem hledala alternativní způsob života. Loni jsem přijela do České republiky, abych v létě navštívila pár přátel a užila si trochu zábavy. Mí přátelé zde dělali dobrovolníky, tak jsem se začala více zajímat o to, jak se jim daří, a začala jsem se ptát."

Knihovna využívá příležitostí anglicky mluvících dobrovolníků a snaží se tak cílit především na mladou generaci, která je s cizím jazykem mnohem více sžitá.

Barbora Koneszová, projektová manažerka RKKA: "Vždycky každý dobrovolník, když vlastně vstupuje do instituce a stává se součástí té instituce, tak má za úkol si vytvořit svoje vlastní projekty. Nil má dva takové projekty. Ten první je, že seznamuje mladé lidi, ale i ty zájemce o hudbu, seznamuje prostřednictvím nových technologií, nazývá se to Music Production. A druhý projekt, který vytváří, tak je vlastně to, že společně s námi participuje na velkém vlastně takovém celoměstském projektu, kdy připravuje velkou stavebnici Minecraftu, kterou pro tom vlastně upotřebíme 29.8."

Nil absolvovala v Turecku studium Ruského jazyka a poté se uplatnila v oblasti IT technologií. Zároveň se věnovala své hudební kariéře, protože hudba je pro ni největším zájmem a vášní. V České republice rozvíjí nejen kontakty na poli práce a hudby, ale také poznává rozdíly mezi národnostmi, ať už velké nebo malé.

Nil Abışka, dobrovolnice z Turecka: "To, jak lidé v Turecku žijí svůj každodenní život, jak komunikují s lidmi a jakým stylem pracují, je velmi odlišné v tom smyslu, že si myslím, že Turci jsou tvrdí pracanti, rádi tvrdě pracují, zatímco v České republice nebo možná v Evropě obecně je to více uvolněné v dobrém slova smyslu, více na pohodu, a to se mi opravdu moc líbí."

Nejvíce na Nil reagují děti, které se zvědavostí pozorují její odlišnost a poté jsou nadšeny, že mohou například zkusit komunikovat v cizím jazyce.

Nil Abışka, dobrovolnice z Turecka: "Myslím, že zpočátku se zdají být trochu odměření, nebo nechci říct vystrašení, ale prostě to berou tak, že mě nejdřív pozorují. S dětmi vycházím velmi dobře a když mě vidí, cítí se v mé přítomnosti dobře, nemusíme mluvit stejným jazykem, nicméně nějak si rozumíme."

Nil zaujal život v Česku natolik, že se začala učit také český jazyk a její ambicí je možná v budoucnu zakotvit právě v České republice.

V Karviné a karvinské knihovně se Nil cítí dobře i přes svou národnostní odlišnost, ze které si naopak vybudovala svou přednost. A právě to je cílem těchto mezinárodních projektů - vytvářet mosty a bořit mýty mezi lidmi, kteří se mohou zdát na první pohled zcela odlišní.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/karvina/11000049678/v-regionalni-knihovne-karvina-pomaha-dobrovolnice-nil-z-turecka