Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Na Lodičkách je nový šachový stolek, u kterého dáte mat nudě

Karviná |

Nový šachový stolek na Lodičkách můžete navštívit, kdykoli se vám zachce a kdykoli zrovna není obsazený. Jeho projekt byl vytvořen v rámci inovativního podnikání, které se momentálně těší velkému zájmu.

Na Lodičkách v parku Boženy Němcové si mohou návštěvníci vyzkoušet novou aktivitu, a to šachy v přírodě na novém betonovém stolku se šachovnicí.

Jakub Šrámek, realizátor a zhotovitel projektu: “Myšlenka vznikla z několika impulzů, jednak při cestách po Evropě, tak jsem to viděl v jižní Francii a Nizozemí, líbila se mi kultura, která kolem toho vzniká, a dále jsem viděl podobné šachové stoly v zahraničí na internetu, kdy tvořili ty podstavy ve formě nějakého tvaru, nějaké sochy, no a zároveň si sám rád zahraju šachy, tak se mi to nějak spojilo v myšlenku toho, že někam, kde rád chodím, což jsou v tomto případě Lodičky, bych něco takového vytvořil taky.”

Nápad byl realizován skrze projekt Kreativní byznys na karvinské Obchodně podnikatelské fakultě, kde byla také celá realizace podpořena a financována. Šachový stolek na Lodičkách je první svého druhu v Karviné.

Lukáš Raszyk (SOCDEM), náměstek primátora Karviné: “My všeobecně se snažíme podporovat v Karviné podnikání, ale také zapojování mladých lidí do dění ve městě, a k tomu jsou dva projekty. Jeden z nich je Kreativní byznys a potom ještě Podnikatelské vouchery, kde právě se snažíme hlavně tím Kreativním byznysem zapojovat mladé lidi do dění ve městě. To znamená, že si můžou něco vymyslet, v oblasti sportu, kultury a tak dále a můžou si nějaký projekt naplánovat, připravit, dostanou nějaké malé peníze a můžou si ho zkusit udělat, jaká je administrace, někam zajít něco vyřídit a je to pro ně podle mě pěkná zkušenost do života. My jsme moc rádi za to, že tyhle nápady vznikají, že zrovna tady tyhle šachy jsou krásný doplněk do toho prostředí Lodiček a doufám a přeju tomuto projektu, ať si tady lidé tento projekt hodně využívají, zahrajou si, protože šachy jsou královská hra.”
Jakub Šrámek, realizátor a zhotovitel projektu: “Plán se stolkem je hlavně ten, že se bude používat, já si tady určitě taky zajdu zahrát, a dále, doufám, že si tady přijdou zahrát i ostatní. Zůstane to tady na Lodičkách, je možné, že se to přímo tady z toho místa kousek přesune v rámci renovace plánované, nicméně by to tady mělo zůstat. Z dalších plánů, tak nějaká další výroba. Budeme pilovat ten technologický postup a nasbíral jsem mnoho zkušeností, co se týče toho, co bych udělal jinak, takže uvidíme, kdo se třeba ozve dál a můžeme to vyrobit znovu.”

Stolek je vyroben převážně z betonu, váží tedy úctyhodné čtvrt tuny. Ten, kdo si chce přijít zahrát šachy v přírodě, nemá nyní problém - stačí k tomu vzít si vlastní šachové figurky nebo set nebo si může zdarma zapůjčit na baru figurky, které k této šachovnici patří. Vratná záloha je osm set korun za šachový set a tři sta korun za šachové hodiny.

Nahlásit chybu


K tématu

Na Lodičkách si můžete nově zahrát i šachy na novém betonovém stolku se šachovnicí

11. srpna 2025 15:20 | Karviná | Gabriela Stašová

Nový šachový stolek na Lodičkách v karvinském parku Boženy Němcové je k dispozici všem zájemcům kdykoli, pokud není právě obsazen. Vznikl v rámci projektu Kreativní byznys, o který je nyní velký zájem.

Lodičky se probouzí k životu a očekávají pestrou jarní sezónu

11. března 2025 16:29 | Karviná | Gabriela Stašová

Oblíbené rekreační místo nejen karvinských obyvatel, Lodičky v parku Boženy Němcové, se pomalu, ale jistě probouzí k životu. Letošní sezóna bude opět pestrá a návštěvníky nečeká pouze skvěle vybavený bufet a bar, ale také rodinné, kulturní a hudební události.

Karvinské Lodičky se probouzí k životu a očekávají pestrou jarní sezónu, plnou akcí

11. března 2025 15:29 | Karviná | Gabriela Stašová

Oblíbené rekreační místo nejen karvinských obyvatel, Lodičky v parku Boženy Němcové, se pomalu, ale jistě probouzí k životu. Letošní sezóna bude opět pestrá a návštěvníky nečeká pouze skvěle vybavený bufet a bar, ale také rodinné, kulturní a hudební události.


Čerpali podporu určenou pro ukrajinské uprchlíky. Cizinci podvodem získali 2,8 milionu korun

Dnes 10:37 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Za dávky získali 2,8 milionu korun. Přitom na ně neměli nárok. Dva cizinci využili údaje několika ukrajinských žen a pobírali na ně příspěvek na bydlení. Společně se svými partnerkami peníze utráceli za dovolené a nákupy. Kriminalisté obvinili muže i jejich přítelkyně z trestného činu.

Modernizace střechy na zimním stadionu je dokončena

Dnes 10:54 | Havířov | Bára Kelnerová

Modernizovaná víceúčelová hala v Havířově je opět v provozu. Město představilo novou střechu, vylepšenou akustiku, moderní vzduchotechniku i osvětlení a současně oznámilo, že po sezóně plánuje výměnu chladící desky.

Pracoval na střeše a spadl z výšky sedmi metrů. Muž krvácel z hlavy a vážně si poranil nohu

Dnes 9:15 | Čeladná | Anna Břenková

Spadl z výšky okolo sedmi metrů při práci na střeše. Muž utrpěl krvácející zranění hlavy a vážně si zranil nohu. Byl letecky transportován do ostravské Fakultní nemocnice.

Vánoční kluziště v centru Ostravy opět těší bruslaře

Rozsvícením stromu na Masarykově náměstí odstartovaly Ostravské Vánoce. Ty probíhají tradičně na čtyřech scénách, a jednou z neoblíbenějších je scéna vánočního kluziště.

Ostrava bude příští rok hospodařit s částkou téměř 16 miliard korun

Včera 14:24 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Ostrava má rozpočet na příští rok. Hospodařit bude s částkou téměř 16 miliard korun. Jde o jeden z nejvyšších rozpočtů v historii města. Přibližně třetina všech peněz půjde na investice. Od koncertního sálu přes projekt Nových Bazalů, ale i výstavbu nových bytů.

Několikrát okradl seniorku a její dceru na vozíku, pak obě ženy násilně napadl

Včera 11:45 | Ostrava-město | Anna Břenková

Muž zneužil důvěry ženy na vozíku a hrál si na jejího přítele. Přitom z bytu, kde žila se svou starší matkou, kradl peníze. Pak zorganizoval další akci – jeho komplic se vydával za policistu a z bytu společně s další ženou vzali cennosti. Zločinec se ještě vrátil, opět kradl a obě ženy násilně napadl. Kriminalisté v Ostravě obvinili tři osoby. Hlavnímu pachateli hrozí až deset let.

Městská policie učí seniory rozpoznávat online podvody

Včera 16:55 | Havířov | Bára Kelnerová

Podvodníci stále hledají nové způsoby, jak se dostat k penězům důvěřivých lidí. Havířovská městská policie proto uspořádala sérii preventivních workshopů, které mají starší občany naučit, jak podvod rozpoznat.

Přibyly další kontejnery ukryté pod zemí

Dnes 13:00 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Ve městě přibyly další stanoviště s polopodzemními kontejnery. Místa jsou esteticky vzhlednější a nádoby pojmou větší objem odpadu.

Nový rondel s autobusovým terminálem už je průjezdný

Včera 13:16 | Rychvald | Libor Běčák

Problémovou křižovatku mezi Rychvaldem, Bohumínem a Dolní Lutyní nahradil kruhový objezd. Ten vyřešil nejen klasické křížení silnic, ale především autobusové zastávky. Ty byly totiž původně přímo v křižovatce, což nebylo příliš bezpečné.

Bývalý pacient přišel poděkovat posádce, která mu zachránila život

Včera 10:46 | Havířov | Anna Břenková

Práce záchranářů má velký smysl. Každý den bojují o životy lidí. V Havířově se setkali s mužem, který je toho důkazem. V červnu ho postihla mozková mrtvice. Díky okamžité pomoci posádky přežil a přišel osobně poděkovat na jejich základnu.

Zástupci společnosti OKD a města Karviná podepsali memorandum o nadcházející spolupráci

Dnes 15:14 | Karviná | Gabriela Stašová

Město Karviná společně se společností OKD na radnici podepsalo významné memorandum. To se týká především další spolupráce v nadcházejícím období transformace pohornické oblasti, která nastává s ukončením těžby černého uhlí.

Školáci z Horní Suché vystoupili na tradičním vánočním koncertě

Dnes 12:55 | Horní Suchá | Libor Běčák

V Dělnickém domě v Horní Suché se děti základní školy představily na tradičním vánočním koncertě. Ten se konal už podesáté a děti doprovodila kapela.

V Dětmarovicích se konaly oblíbené Medové dny

Dnes 10:49 | Dětmarovice | Bára Kelnerová

Předvánoční Medové dny opět zaplnily Dělnický dům v Dětmarovicích. Atmosféra tradiční akce i letos přilákala desítky rodin. Součástí byla i soutěž o nejpěknější květinu.

Karvinská hornická nemocnice informovala o dekubitech a o tom, jak účinně s nimi bojovat

3. prosince 2025 14:11 | Karviná | Gabriela Stašová

V Karvinské hornické nemocnici se poprvé uskutečnila akce, která měla laickou i odbornou veřejnost přiučit, jak zacházet nejen s domácími pacienty, kterým mohou vzniknout proleženiny. A jak těmto komplikacím předcházet.

Krojovaní horníci oslavili svátek své patronky tradiční zábavou

3. prosince 2025 6:11 | Stonava | Jiří Brzóska

V sále Domu PZKO bylo poslední listopadovou neděli hodně veselo. Stonavští krojovaní horníci společně se spřátelenými spolky a příznivci hornického cechu oslavili svátek své patronky, sv. Barbory.

O první adventní neděli rozsvítili stonavští zahrádkáři vánoční stromeček

3. prosince 2025 6:08 | Stonava | Jiří Brzóska

První adventní neděle v areálu klubovny stonavských zahrádkářů se nesla ve znamení slavnostní atmosféry a tradice. Místní zahrádkáři zde tradičně rozsvítili svůj vánoční strom, čímž zahájili adventní období.

Na Lodičkách je nový šachový stolek, u kterého dáte mat nudě
Vydáno 26. července 2025 10:20, Karviná, Gabriela Stašová
Nový šachový stolek na Lodičkách můžete navštívit, kdykoli se vám zachce a kdykoli zrovna není obsazený. Jeho projekt byl vytvořen v rámci inovativního podnikání, které se momentálně těší velkému zájmu.

Na Lodičkách v parku Boženy Němcové si mohou návštěvníci vyzkoušet novou aktivitu, a to šachy v přírodě na novém betonovém stolku se šachovnicí.

Jakub Šrámek, realizátor a zhotovitel projektu: “Myšlenka vznikla z několika impulzů, jednak při cestách po Evropě, tak jsem to viděl v jižní Francii a Nizozemí, líbila se mi kultura, která kolem toho vzniká, a dále jsem viděl podobné šachové stoly v zahraničí na internetu, kdy tvořili ty podstavy ve formě nějakého tvaru, nějaké sochy, no a zároveň si sám rád zahraju šachy, tak se mi to nějak spojilo v myšlenku toho, že někam, kde rád chodím, což jsou v tomto případě Lodičky, bych něco takového vytvořil taky.”

Nápad byl realizován skrze projekt Kreativní byznys na karvinské Obchodně podnikatelské fakultě, kde byla také celá realizace podpořena a financována. Šachový stolek na Lodičkách je první svého druhu v Karviné.

Lukáš Raszyk (SOCDEM), náměstek primátora Karviné: “My všeobecně se snažíme podporovat v Karviné podnikání, ale také zapojování mladých lidí do dění ve městě, a k tomu jsou dva projekty. Jeden z nich je Kreativní byznys a potom ještě Podnikatelské vouchery, kde právě se snažíme hlavně tím Kreativním byznysem zapojovat mladé lidi do dění ve městě. To znamená, že si můžou něco vymyslet, v oblasti sportu, kultury a tak dále a můžou si nějaký projekt naplánovat, připravit, dostanou nějaké malé peníze a můžou si ho zkusit udělat, jaká je administrace, někam zajít něco vyřídit a je to pro ně podle mě pěkná zkušenost do života. My jsme moc rádi za to, že tyhle nápady vznikají, že zrovna tady tyhle šachy jsou krásný doplněk do toho prostředí Lodiček a doufám a přeju tomuto projektu, ať si tady lidé tento projekt hodně využívají, zahrajou si, protože šachy jsou královská hra.”
Jakub Šrámek, realizátor a zhotovitel projektu: “Plán se stolkem je hlavně ten, že se bude používat, já si tady určitě taky zajdu zahrát, a dále, doufám, že si tady přijdou zahrát i ostatní. Zůstane to tady na Lodičkách, je možné, že se to přímo tady z toho místa kousek přesune v rámci renovace plánované, nicméně by to tady mělo zůstat. Z dalších plánů, tak nějaká další výroba. Budeme pilovat ten technologický postup a nasbíral jsem mnoho zkušeností, co se týče toho, co bych udělal jinak, takže uvidíme, kdo se třeba ozve dál a můžeme to vyrobit znovu.”

Stolek je vyroben převážně z betonu, váží tedy úctyhodné čtvrt tuny. Ten, kdo si chce přijít zahrát šachy v přírodě, nemá nyní problém - stačí k tomu vzít si vlastní šachové figurky nebo set nebo si může zdarma zapůjčit na baru figurky, které k této šachovnici patří. Vratná záloha je osm set korun za šachový set a tři sta korun za šachové hodiny.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/karvina/11000049874/na-lodickach-je-novy-sachovy-stolek-u-ktereho-date-mat-nude