V celé republice v těchto dnech probíhají okresní kola biologické olympiády pro žáky základních škol a gymnázií. Děti od Českého Těšína až po Bohumín si přijely ověřit své znalosti na ZŠ aMŠ Prameny. Obsahem olympiády bylo poznávání rostlin, živočichů i laboratorní práce.
Helena Šebestíková, učitelka: "Jak jsem se teď dívala, tak je to opravdu náročné, děti musí mít vědomosti nejen z toho,co se učí běžně ve škole, ale musí mít vědomosti navíc."
Aby byla úroveň odpovědí srovnatelná, připravuje testy ústřední komise biologické olympiády v Praze. Biologická olympiáda byla složená nejen z teoretické, ale i z praktické části.
Anketa, soutěžící: "Ty testy byly celkem těžké, polovinu těch názvů jsem vůbec neznala, slyšela jsem je poprvé v životě." "Tato část olympiády byla o živočiších, o poznávačce, bylo to docela lehké, až na některé věci." "Mě baví živočichové a rostliny, chtěla jsem to vyzkoušet." "Musela jsem poznávat různé mikroskopické organismy, živočichy, ptáky, prostě všechno."
Jana Pastuchová, členka komise: "Tyto testy jsou velice náročné. Biologická olympiáda je jedna znejnáročnějších olympiád pro žáky základních škol. Jsou to velice těžké otázky, které používají velmi odborné pojmy - mutoalismus, komenzalismus, jsou to věci, které v podstatě znají žáci nebo studenti vyšších škol."
Aby mohly v testech děti uspět, musí přírodě věnovat čas.
Jana Pastuchová, členka komise: "Problém je dneska v tom, že té přírody je v naší oblasti velice málo. Já shledávám i jistou šanci v rodině, rodiče vycházejí s dětmi ven, zajímají se, co kolem nich roste, co kvete, co se vyvíjí, kde jaký brouk se jmenuje."
Nejlepší soutěžící postupují do krajského kola, které se bude konat 17. května v Ostravě. Z kategorie D tohoto okresního kola postoupila Michaela Maroszová a Johana Bobreková z havířovského gymnázia, třetí nejlepší výsledek měla Aneta Dýčková ze ZaMŠ Bohumín.