Mladí lidé studující různé střední a vysoké školy, nemají šanci si o prázdninách vydělat nějakou korunu. Brigád pro studenty je všude málo, i na Karvinsku. Své o tom ví pracovní agentury, které mají o nabízených brigádách přehled.
Pavla Kovalovská, Student servis: „Letos je situace obzvlášť obtížná, protože v roce 2004 vyšel nový zákon, který v podstatě zkomplikoval přidělování zaměstnanců firmám a od té doby se nám rapidně snižuje počet studentů, kteří jsou umísťováni do nějakých firem nebo obchodů. Je zájem o veškeré brigády, žadatelů nebo studentů je několikanásobně více, než počet brigád, které jim můžeme nabídnout. V současné době nabízíme nekvalifikovanou práci, manuální práci či manipulaci s nákladem, v podstatě žádné odborné práce."
Svůj podíl na tom má také finanční krize. Pavla Kovalovská, Student servis: „Firmy se v prvé řadě zbavují svých zaměstnanců anebo se snaží svým zaměstnancům nějakou práci poskytnout a až následně, když mají nějaké enormní zakázky, dovolené nebo nemocenské, tak berou studenty od nás."
Podle Pavly Kovalovské z pracovní agentury Student servis se ale systém v poslední době velmi zkomplikoval kvůli zdravotnímu a sociálnímu pojištění, a pracovní agentury tímto znevýhodnil.
Pavla Kovalovská, Student servis: „Jakožto jediný zaměstnavatel nemůžeme dávat studenty na dohody o provedení práce, tudíž je musíme všechny sociálně a zdravotně pojišťovat, čímž se ten systém celý prodražil. Když si studenty zaměstná sám zaměstnavatel, firma nebo obchod, tak s nimi může uzavřít dohodu o provedení práce a tam se sociální ani zdravotní pojištění neodvádí."
O brigády se mohou podle nových předpisů zajímat také 16. letí studenti. Pavla Kovalovská, Student servis: „Podmínkou, aby mohli mladí lidé dělat brigádu, je dokončit povinnou školní docházku, plus první prázdniny do prvního září, po těchto prvních prázdninách můžou nastoupit do práce. Nesmí dělat noční směny, samozřejmě, nesmí zvedat břemena, na to jsou předpisy jasné."
Anketa, zájemci o brigádu: 1. „Míst je teď strašně málo." 2. „Bylo mi jedno, v jakém oboru to je, prostě šlo o peníze." 3. „Měl jsem zájem o brigádu jen v místě nebo okolí, o zahraniční brigádu jsem neměl zájem." 4. „Teď jsem se poptávala, ale moc brigád není." 5. „Na internetu jsem se nekoukala, spíše hledám přes známosti." 6. „Na náměstí je Café bar, tak tam jsem se ptala, také jsem se informovala ohledně sbírání meruněk."
A proč by si studenti měli hledat brigády raději přes pracovní agentury? Pavla Kovalovská, Student servis: „Protože soustřeďuje veškeré požadavky na brigádníky, které jsou na tomto území, tedy na Karvinsku a Ostravsku, a tudíž máme přehled o volných pracovních místech a žadatelé nemusí složitě obcházet jednu firmu za druhou a doprošovat se nějaké brigády."
Karvinský Student servis spolupracuje zhruba s desítkou firem z oblasti Karvinska a Ostravska, mimo brigádníků z řad studentů poskytuje brigády také ženám na mateřské dovolené, osobám samostatně výdělečně činným či lidem vedeným na úřadu práce.