Pan Kristian Marcol z Karviné-Mizerova je jedním z těch, kteří si nechali zdarma namontovat městskou policií bezpečnostní řetízek do vstupních dveří.
Kristian Marcol, zájemce: "Jsme čím víc starší, nemocní a teď chodí takoví ti podvodníci, tak aspoň nakouknu, protože někdy to kukátko schválně zakryjí a my se snažíme, abychom se měli co nejlíp, našetřené peníze na ten byt koupit, já se už taky bojím sám."
Nechce, aby dopadl stejně jako jeho sousedka, kterou dvě podvodnice u ní doma okradly o šestnáct tisíc korun.
Kristian Marcol, zájemce: "Chudák, ona má postižené dítě a ony se představily jako sociální pracovnice a zjišťovaly, kde má holka peníze, jestli je zajištěná. Jedné to ukázala, ta druhá ji vystrkala ven a ta to ukradla a utekla ven."
To, že se počet krádeží do bytů letos zvýšil, nám potvrdila i policie.
Zlatuše Viačková, mluvčí PČR: "Během letošního roku jsme zaznamenali dvojnásobný zvýšený počet vloupání do bytů oproti loňskému roku."
Zájem o namontování bezpečnostních řetízků do dveří předčil očekávání. Bohužel, nešlo uspokojit všechny zájemce, neboť počet řetízků, které mohli nechat strážníci namontovat, byl limitovaný dotací, kterou poskytl Fond prevence kriminality.
Lubomír Greň: "Tato služba je určená pro osoby starší 60 let a pro osoby zdravotně tělesně nezpůsobilé."
Projekt byl realizovaný už v roce 2004 a v roce 2006.
Zlatuše Viačková, mluvčí PČR KA: "Rozhodně apelujeme na občany, aby si své byty zajistili dalšími preventivními opatřeními, které přispějí k zajištění jejich majetku. A neusnadňovali to zlodějům."
A na závěr pár rad pro vás.
1) Vždy si přes kukátko ověřte, kdo zvoní.
2) Do bytu dovolte vstoupit pouze osobám, které znáte.
3) Nedůvěřujte cizím lidem, jejich prosbám ani nabídkám.
4) Klíče od bytu, peníze, či jiné osobní věci nenechávejte bez dohledu.
5) Nepřechovávejte doma více peněz v hotovosti.