Typické inverzní počasí, kdy studený vzduch sedí na zemi a vítr vůbec nefouká, trápí poslední dny obyvatele Karviné a okolí. Limity polétavého prachu jsou mnohdy překračovány až několikanásobně.
Tomáš Hanzel, primátor města: "Největší znečišťovatelé jsou samozřejmě velké průmyslové podniky, které jsou v okolí našeho města, ale přispívá k tomu i doprava, ale i domkaři, kteří nespalují ve svých domech to, co spalovat mají. Přitom město každému domkaři nabízí dotace zhruba ve výši 13 tisíc korun na přestavbu topení na ekologické."
Někteří domkaři ale dotace vrátili zpátky.
Tomáš Hanzel, primátor města: "Jsou přesvědčeni, že je levnější pro ně topit vším, co najdou, co najdou kdekoliv na skládkách, co přivezou domů a co nahází do toho kotle."
Anketa, obyvatelé města: 1. "Kdyby topili uhlím nebo dřevem, ale jak dávají ty různé plasty a PET lahve." 2. "Ano, já souhlasím, že by to neměli pálit." 3. "Všechno záleží na finanční stránce těch lidí a práci. Ten, kdo má více peněz, si to může dovolit, ten, kdo nemá, tak šetří."
Zda něco k lepšímu změní i chystaný zákon, který bude přísnější k lokálním znečišťovatelům, je zatím ve hvězdách.
Tomáš Hanzel, primátor města: "Já jsem dneska skeptický ke změnám jakýchkoliv zákonů, protože dneska se všechno řídí populistickou vlnou a já samozřejmě bych byl rád, kdyby byl zákon, který by umožňoval obcím kontrolovat to, čím lidé spalují."
Otázkou zůstává i omezení dopravy ve městě. Karviné by ulevil potřebný obchvat, jenže ten tady nevznikne ze dne na den. Vedení města proto uvažuje i o možnosti zavést v době smogu veřejnou dopravu zdarma.
Tomáš Hanzel, primátor města: "Od příštího roku by město mělo autobusovou dopravu zdarma. V těch dnech, kdy budou takovým způsobem překročeny limity. Takže bychom chtěli už i dneska vyzývat už i dneska k tomu, aby si rozmysleli, jestli je opravdu nutné tím autem vyjet nebo ne a aby spíše použili tu veřejnou dopravu."
Nevyřešená ještě zůstává otázka plánované spalovny. Přispěje i ona k horšímu ovzduší?
Tomáš Hanzel, primátor města: "Já nevím a můžu všem garantovat, že pokud přispěje ke zhoršení toho ovzduší celkového součtu, tak budu první, který bude proti té spalovně, jako takové. Odmítám ale řeči těch „rádobyekologů", kteří se zaštiťují ekologickými organizacemi a vykládají o tom, že všechno je špatně, ale nedokáží říct, jakým způsobem do budoucna budeme s těmi odpady nakládat. Pokud ale spalovna bude mít negativní vliv na životní prostředí v našem městě, tak budu první, který bude proti spalovně."
Vy všichni můžete přijít debatovat o spalovně s odborníky i ekology příští středu, 10. února, o půl páté odpoledne do sálu fakulty Slezské univerzity.