Akce zorganizovaná karvinským sdružením bezlepkářů a lidmi, kteří mají problémy s potravinovými alergiemi, přilákala do Společenského domu Lázní Darkov desítky zájemců. Důvodem této ojedinělé akce bylo přiblížit lidem bezlepkové stravování.
Jana Ciosková, místopředseda sdružení: "Je to právě proto, že máme potravinové alergie, to znamená, že když nakupujeme v obchodě, tak musíme víc sledovat ty etikety, ty cedulky, které na těch potravinách jsou, protože našemu tělu neprospívá úplně všechno. Hlavně lepek, to znamená běžné pečivo, oplatky, sladké záležitosti, to prostě vůbec nemůžeme."
Na stolech bylo vystaveno několik druhů bezlepkových výrobků od různých výrobců a distributorů. Našlo se zde i pár druhů potravin, které neobsahují vajíčka a mléko.
Jana Ciosková, místopředseda sdružení: "Nabízíme tady ochutnávku bezlepkových potravin. Lidé si mohou potraviny i zakoupit, což je vlastně to nejdůležitější. Měli jsme tady také pár lidí, kteří mají vlastní obchody, to znamená, že se nakontaktovali, aby ty potraviny, které my můžeme jíst, byly v rozšířené síti potravin, aby tu nebyl jen jeden jediný obchod, ve kterém můžeme nakupovat."
Potravinová alergie se projevuje různými způsoby.
Jana Ciosková, místopředseda sdružení: "Jsou lidé, kteří mají různé žaludeční problémy, střevní potíže, osypávají se a hlavně to likviduje naše střeva."
Lenka Lutonská, celiakička: "Já jsem se o zdravou výživu nikdy nezajímala. Až loni v létě, když jsme se dozvěděla, že mám držet bezlepkovou dietu, vlastně že mám celiakii, tak jsem byla v šoku, protože jsem nevěděla, na koho se mám obrátit, kde mám hledat inofrmace."
Lenka Lutonská naštěstí narazila právě na karvinské Sdružení občanů s celiakií a potravinovými alergiemi a tady se už dozvěděla jak se stravovat, aby nenastaly zdravotní komplikace.
Momentálně má sdružení přibližně 60 členů. Je ale pravděpodobné, že lidí s potravinovými alergiemi bojuje na Karvinsku více, jen o sdružení neví.
Jana Ciosková, místopředseda sdružení: "Kdysi byla bezlepková dieta hodně výjimečná, ale v dnešní době už je to běžná nemoc, ale hodně lidí ani neví, že ji vlastně má."
Bezlepkovou dietu musí dodržovat i některé malé děti.
Jana Ciosková, místopředseda sdružení: "Snažíme se prostřednictvím přednášek dostat do podvědomí rodičů to, co dětem s celiakií můžeme vařit, jak nakupovat, kde nakupovat."
Stravování bezlepkářů je dražší než normálně.
Jana Ciosková, místopředseda sdružení: "Nejhorší je samozřejmě mouka. Běžnou mouku seženete za sedm, deset korun a ta naše stojí od 50 do 120 korun za kilo."
Lenka Lutonská, celiakička: "Nákladnější to je určitě, vzhledem k tomu, že v naší rodině jsem bezlepková pouze já, tak není to tak hrozné."
Andrea Závodná, celiakička: "Doma problém není, horší je to ve veřejných stravovacích zařízeních, ve škole. Jídelny nechtějí moc spolupracovat, aspoň já mám takovou zkušenost, takže musíme všechno vařit doma."
Snahou sdružení je sjednotit co nejvíce lidí s těmito zdravotními problémy a pomáhat jim v boji s potravinovými alergiemi formou společných schůzek a vyměňováním rad. Do budoucna by chtělo sdružení zajistit i stravování dětí ve školách či vytvoření bezlepkového menu v restauracích.