Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Karvinská ZŠ Mendelova se zvětšuje a vylepšuje

Karviná |

Základní škola Mendelova v Karviné-Hranicích vypadá jako jedno velké staveniště. Loni o prázdninách se tady rozjela velká a rozsáhlá rekonstrukce a potrvá až do konce školního roku. A protože se v bojových podmínkách stále vyučuje.

Na chodbách Základní školy Mendelova potkáte kromě dětí a učitelů i stavební dělníky, kteří tady už od loňského léta tvrdě pracují na tom, aby škola dostala moderní tvář.

Bohumil Zmrzlík, ředitel školy: "Myslím si, že díky dobré spolupráci se všemi, kteří na stavbě jsou, řešíme i postupně i různé problémky, které se vždy musí objevit, a že se nám celkem dobře daří i při té probíhající rekonstrukci zajišťovat kvalitní výuku. Do konce února museli žáci, když se stěhovali ze třídy jednoho pavilonu na jiný pavilon, tak museli obcházet venkem, takže to nebylo jednoduché ani pro žáky, ani pro kantory, to už se změnilo a vlastně v tomto týdnu už se má zprovoznit přístup i do posledního pavilonu, takže to je jedna věc, další věc je, co ovlivnilo výuku, že naši žáci se učí v provizorních učebnách, které jsme dali do pavilonu školní družiny, školní jídelny."

Vše jde ale podle předloženého harmonogramu. Kromě obvyklých základních věcí jako je fasáda, nová okna či střechy se od září začne vyučovat i v novém patře druhého pavilonu či cvičit v nové tělocvičně. Ta bude sloužit hlavně pro volejbal a badminton.

Martin Záloha, hlavní stavbyvedoucí: "Tady v okolí bude i dvoustupňová tribuna pro 90 míst pro děti, že se tady můžou shromažďovat při nějakých sportech, ale i pro celou školu. Je to místnost větší, kde se můžou shromažďovat. Teď jsme ve fázi asi 50% dostavěnosti, kde se tento týden vylijí anhydrity a už se může pokládat konečně povrch a sádrokartonový podhled a tělocvična bude hotová."

Při zpracování plánu tělocvičny se muselo vymyslet i její osvětlení.

Martin Záloha, hlavní stavbyvedoucí: "Je to tady vestavěná tělocvična mezi dva pavilony, kde zrovna není moc osvětlení, proto projekt už to musel řešit samostatně, to osvětlení pomocí šikmých světlíků a spojovací chodby, která na to navazuje."

Blízko tělocvičny vznikne i malý potkávací koridor.

Martin Záloha, hlavní stavbyvedoucí: "Právě se nacházíme ve spojovacím koridoru celé školy, kde je škola rozdělena do čtyř pavilonů a tady je zrovna takové náměstíčko, centrum, kde mohou ty děti shromažďovat, bude tady zázemí, bufet a posezení a zrovna se nacházíme v takovém stavu, že se provádějí dlažby a budou se dávat sádrokartony."

Bohumil Zmrzlík, ředitel školy: "Důležitá věc je, že se přistavuje nové patro, tam se začalo nedávno pracovat a už teď je vidět kus práce udělané."

V novém patře pak vzniknou čtyři nové jazykové učebny. Než se ale celá nástavba začala stavět, museli dělníci nejdříve demontovat stávající střešní konstrukci.

Martin Záloha, hlavní stavbyvedoucí: "Na to se montovaly nové betonové sloupy, vyzdívky a bude celkově nový střešní vazníkový krov. Na střeše zrovna probíhají vyzdívky mezi nosnými betonovými pilíři, které se částečně betonují, a na ně už bude montáž přímo ocelových nosníků a vazníkového krovu. Myslím, že to celkově změní vzhled té školy, když budou všechny budovy stejně vysoké."

Je jasné, že venkovní práce určitým způsobem ovlivnila i krutá zima.

Martin Záloha, hlavní stavbyvedoucí: "Bylo toho sněhu hodně, nemohli jsme přímo tu střechu odkrývat, hned jak jsme potřebovali, ale myslím si, že harmonogram splníme podle požadavků investora."

Rekonstrukce Základní školy Mendelova byla jednou z větších plánovaných investic, na které radnice v loňském roce uvolnila peníze.

Jan Wolf, náměstek primátora: "Ty celkové náklady by se měly pohybovat kolem 70 milionů korun. Podařilo se nám získat dotaci z Evropské unie, celých 40 milionů a zbytek, tedy zbývající část 30 milionů korun jde z rozpočtu města."

Nahlásit chybu


Následky silné bouře opět zaměstnávají hasiče po celém regionu, nejčastěji zasahují u polámaných a vyvrácených stromů

Včera 20:43, vydáno včera 7:44 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Od pátečního večera prošly přes Moravskoslezský kraj další série intenzivních bouřek. Silný vítr lámal a vyvracel stromy. Lidé na některých místech hlásili také větší kroupy. Hasiči mají i během soboty opět plno práce.

Sanatorium v Jablunkově slaví 100 let, nemocných s tuberkulózou už je jen minimum

Jediné plicní sanatorium zaměřené na léčbu tuberkulózy v Beskydech letos slaví 100 let svého působení. V Jablunkově si výročí připomněli zdravotníci, zástupci města i kraje, který zařízení provozuje.

Vedení Karviné ocenilo před koncem školního roku nejlepší žáky základních škol

21. června 2024 17:00 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

Před koncem školního roku se zástupci vedení Karviné sešli s nejlepšími žáky základních škol, aby jim k jejich vynikajícím výsledkům pogratulovali. Letos ocenění proběhlo v kině Centrum, nechyběla společná snídaně a prohlídka zázemí kina.

O prohlídky výjezdových stanic záchranářů byl velký zájem

21. června 2024 16:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Záchranáři v Moravskoslezském kraji pořádali Den otevřených dveří. Otevřelo se čtrnáct stanic v kraji. Dopoledne je hojně navštěvovali školáci a odpoledne veřejnost. Záchranáři představili techniku a předávali dobré rady v poskytování první pomoci a prevenci.

MS kraj nabízí bezúročné půjčky zaměstnancům Liberty

21. června 2024 8:53 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Energie a kraj

Moravskoslezský kraj připravil finanční výpomoc zaměstnancům huti, kteří se díky krachujícímu ocelářskému gigantu ocitli v existenčních potížích. Nabízí bezúročnou půjčku ve výši 25 tisíc korun.

Dětem v tíživé situaci proplácí obědy ve školách Moravskoslezský kraj

21. června 2024 15:32 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Už 90 školských zařízení z Moravskoslezského kraje se pro příští školní rok přihlásilo do programu bezplatného stravování pro děti. V první vlně schválilo krajské vedení příspěvky v souhrnné výši 26,3 milionu korun. Další školy se do programu ještě mohou zapojit, hejtmanství přijímá žádosti až do konce letošního září.

Myslivec omylem zastřelil pytláka u řeky. Myslel, že je to postřelený divočák

21. června 2024 10:06 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Policisté zveřejnili podrobnosti k tragické události v Ostravě-Přívozu z loňského listopadu. Myslivec tam při nočním honu zastřelil muže u řeky v rákosí. Myslel si totiž, že jde o divočáka, kterého předtím s kolegou postřelili a následně sledovali. Jak se ukázalo, zastřelený na místě pytlačil. Střelci nyní hrozí vězení.

Další ročník Festivalu v ulicích je skoro tady, letos představí více než 220 umělců

21. června 2024 8:00 | Ostrava-město | Michal Slonina | Kulturní okénko

Oblíbený ostravský Festival v ulicích se blíží. 21. a 22. června už po třetí zaplní porubskou Hlavní třídu a její okolí a představí se na něm více než 220 umělců z 20 zemí světa.

Heřmanickou haldu uhasí nepropustný sarkofág, hotov by měl být asi za 10 let

21. června 2024 15:13 | Ostrava-město | Libor Běčák

Společnost DIAMO společně s ministry Zbyňkem Stanjurou a Jozefem Síkelou představili plán, jak zajistit hořící Heřmanickou haldu. Lidi bydlící v okolí ochrání před zplodinami a prachem obrovský sarkofág.

Zdravotnická škola se na Den zdraví proměnila v nemocnici

21. června 2024 15:14 | Ostrava-město | Tomáš Tikal | Studuj u nás

Den zdraví na SZŠ a VOŠZ v Ostravě má dlouhou tradici a je primárně určen pro žáky ostravských mateřských škol a prvního stupně základních škol.

V Karviné-Starém Městě se opravuje místní komunikace

V těchto dnech probíhají práce na náměstí Ondry Foltýna v Karviné-Starém Městě. Je o opravu silnice, která si vyžádala i dopravní omezení.

V Karviné se konalo Mistrovství Moravy v bench pressu, skvělé výkony předvedly i dívky

V tělocvičně Střední školy techniky a služeb se uskutečnil 1. ročník Mistrovství Moravy v disciplíně bench press. Soutěž byla určena mladým lidem od 14 do 23 let a účastnily se jí i dívky.

Na Masarykově náměstí se konal Karvinský plenér u kašny

Masarykovo náměstí v Karviné po dlouhých letech opět ožilo plenérem. Mladí umělci napříč školami tady před zraky kolemjdoucích lidí kreslili uhlem na malířských stojanech umístěných u kašny.

Knihovna pasovala předškoláky z MŠ Petřvaldská

21. června 2024 17:38 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

Havířovská knihovna celoročně připravuje vzdělávací programy i pro děti z mateřských škol. Závěrečným rozloučením bylo pasování předškoláků.

Radnice v Havířově úřadovala opět na náměstí, lidem představila novou komunikační aplikaci

21. června 2024 17:30 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

Pokud chce havířovský magistrát prezentovat nějaký projekt, vyrazí s mobilní radnicí přímo za občany. Tentokrát lidem město představilo novou komunikační síť.

Složky IZS si vyzkoušely, jak postupovat při spuštění traumaplánu v havířovské nemocnici

21. června 2024 17:20 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

Kraj každým rokem vybere jednu nemocnici, kde musí být kvůli hromadnému neštěstí spuštěn traumaplán. Tentokrát taktické cvičení bylo vyhlášeno v Havířovské nemocnici. Vše se odehrálo za plného provozu.

Karvinská ZŠ Mendelova se zvětšuje a vylepšuje
Vydáno 1. ledna 2008 0:00, Karviná, Monika Danková
Základní škola Mendelova v Karviné-Hranicích vypadá jako jedno velké staveniště. Loni o prázdninách se tady rozjela velká a rozsáhlá rekonstrukce a potrvá až do konce školního roku. A protože se v bojových podmínkách stále vyučuje.

Na chodbách Základní školy Mendelova potkáte kromě dětí a učitelů i stavební dělníky, kteří tady už od loňského léta tvrdě pracují na tom, aby škola dostala moderní tvář.

Bohumil Zmrzlík, ředitel školy: "Myslím si, že díky dobré spolupráci se všemi, kteří na stavbě jsou, řešíme i postupně i různé problémky, které se vždy musí objevit, a že se nám celkem dobře daří i při té probíhající rekonstrukci zajišťovat kvalitní výuku. Do konce února museli žáci, když se stěhovali ze třídy jednoho pavilonu na jiný pavilon, tak museli obcházet venkem, takže to nebylo jednoduché ani pro žáky, ani pro kantory, to už se změnilo a vlastně v tomto týdnu už se má zprovoznit přístup i do posledního pavilonu, takže to je jedna věc, další věc je, co ovlivnilo výuku, že naši žáci se učí v provizorních učebnách, které jsme dali do pavilonu školní družiny, školní jídelny."

Vše jde ale podle předloženého harmonogramu. Kromě obvyklých základních věcí jako je fasáda, nová okna či střechy se od září začne vyučovat i v novém patře druhého pavilonu či cvičit v nové tělocvičně. Ta bude sloužit hlavně pro volejbal a badminton.

Martin Záloha, hlavní stavbyvedoucí: "Tady v okolí bude i dvoustupňová tribuna pro 90 míst pro děti, že se tady můžou shromažďovat při nějakých sportech, ale i pro celou školu. Je to místnost větší, kde se můžou shromažďovat. Teď jsme ve fázi asi 50% dostavěnosti, kde se tento týden vylijí anhydrity a už se může pokládat konečně povrch a sádrokartonový podhled a tělocvična bude hotová."

Při zpracování plánu tělocvičny se muselo vymyslet i její osvětlení.

Martin Záloha, hlavní stavbyvedoucí: "Je to tady vestavěná tělocvična mezi dva pavilony, kde zrovna není moc osvětlení, proto projekt už to musel řešit samostatně, to osvětlení pomocí šikmých světlíků a spojovací chodby, která na to navazuje."

Blízko tělocvičny vznikne i malý potkávací koridor.

Martin Záloha, hlavní stavbyvedoucí: "Právě se nacházíme ve spojovacím koridoru celé školy, kde je škola rozdělena do čtyř pavilonů a tady je zrovna takové náměstíčko, centrum, kde mohou ty děti shromažďovat, bude tady zázemí, bufet a posezení a zrovna se nacházíme v takovém stavu, že se provádějí dlažby a budou se dávat sádrokartony."

Bohumil Zmrzlík, ředitel školy: "Důležitá věc je, že se přistavuje nové patro, tam se začalo nedávno pracovat a už teď je vidět kus práce udělané."

V novém patře pak vzniknou čtyři nové jazykové učebny. Než se ale celá nástavba začala stavět, museli dělníci nejdříve demontovat stávající střešní konstrukci.

Martin Záloha, hlavní stavbyvedoucí: "Na to se montovaly nové betonové sloupy, vyzdívky a bude celkově nový střešní vazníkový krov. Na střeše zrovna probíhají vyzdívky mezi nosnými betonovými pilíři, které se částečně betonují, a na ně už bude montáž přímo ocelových nosníků a vazníkového krovu. Myslím, že to celkově změní vzhled té školy, když budou všechny budovy stejně vysoké."

Je jasné, že venkovní práce určitým způsobem ovlivnila i krutá zima.

Martin Záloha, hlavní stavbyvedoucí: "Bylo toho sněhu hodně, nemohli jsme přímo tu střechu odkrývat, hned jak jsme potřebovali, ale myslím si, že harmonogram splníme podle požadavků investora."

Rekonstrukce Základní školy Mendelova byla jednou z větších plánovaných investic, na které radnice v loňském roce uvolnila peníze.

Jan Wolf, náměstek primátora: "Ty celkové náklady by se měly pohybovat kolem 70 milionů korun. Podařilo se nám získat dotaci z Evropské unie, celých 40 milionů a zbytek, tedy zbývající část 30 milionů korun jde z rozpočtu města."

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/karvina/3066/karvinska-zs-mendelova-se-zvetsuje-a-vylepsuje