Moderní čistírnu odpadních vod vybavenou špičkovou technologií mohli poznat zájemci z řad veřejnosti prostřednictvím odborného výkladu zaměstnanců SMVaKu. Prohlídka začala u přítoku odpadních vod do čistírny.
Hrubé česle zachytí z odpadní vody nežádoucí materiály jako igelity, kousky dřev, textilií, ubrousky a podobně.
Odstraněné předměty a štěrk se pak odváží na skládku. Součásně se tady nachází i vstupní čerpací stanice se čtyřmi pumpami, které zvednou odpadní vodu na takovou úroveň, že pak už protéká přes celou čistírnu gravitačně. Nachází se tady i lapák a separátor písku.
Mechanicky vyčištěná voda teče dál do biologického čištění. Probíhá v takzvaných aktivačních nádržích, jedna je anaerobní čili bez kyslíku, druhá je s kyslíkem.
Jediný chemický zásah se nachází v této nádrži. Skladuje se zde chlorid železitý, který se dávkuje pro srážení fosforu. Ten v řekách a přehradáchh způsobuje bujení sinic a řas.
Tady už vidíte rozdělovací objekt aktivovaného kalu.
Tyto nádrže zajistí odsazení vyčištěné vody, která dále odtéká žlabem a železárenským potokem do řeky Olše. Celý proces čištění trvá v průměru patnáct hodin. Vedle linky vody stojí také objekt zabývající se kalovým a plynovým hospodářstvím. Nachází se zde dvě vyhnívací nádrže, kde dochází ke stabilizaci kalu a také nádrž na bioplyn, který čistírna dokáže spotřebovat.Na konci si lidé prohlédli i kanalizační vozy.