Svátek svaté Barbory se naplno obnovil po devadesátých letech a i v dnešní době má pro horníky vykonávající těžkou práci pod zemí, svůj obrovský význam. Patronka horníků, která prý při havířích stojí, když všechno ostatní selže.
Stanislav Jochymek, římskokatolický farář: "Já jsem rád, že po devadesátém roce se zase obnovil ten svátek svaté Barbory, i když se slavila i předtím, ale to bylo takové utlumené. A jsem přesvědčen o tom, že to má svůj význam, protože přeci jen to hornické povolání je vždycky těžké, nebezpečné a všechny ty bezpečnostní předpisy, které jsou dobré a potřebné, nestačí kolikrát, že je třeba jakési vyšší pomoci, ochrany. A právě ta svatá Barbora tu pomoc vyprošuje horníkům a já jim přeji, aby jim vyprošovala dále, aby je skutečně chránila na zdraví, na životech. A všechno, co potřebují, aby jim vyprošovala."
Po mši v kostele se všichni sešli v domě PZKO, aby v oslavách pokračovali. ruch Na slavnosti nechyběli ani bývalí havíři, kteří si mohli s ostatními popovídat třeba o moderních bezpečnostních technologiích na šachtách. Anebo o fárání na Slovensku.
Štefan Granec, předseda Malokarpatského bánického spolku: "Už jsme tady potřetí, tedy alespoň já. Navázali jsme družbu s krojovaným kroužkem ze Stonavy. A na základě toho se takto začínáme setkávat. Nálada je podobná tady i u nás a jde o setkávání lidí z hornického prostředí."
Hornických radovánek se vůbec poprvé zúčastnil i náměstek primátora Karviné - Dalibor Závacký.
Dalibor Závacký (ČSSD), náměstek primátora Karviné: "Myslím, že všechny tradice, nejen svatou Barborku, ale veškeré tradice, které stát má, by měl udržet pro další pokolení, aby nezapomněl, co vlastně v minulosti bylo."
Kromě toho nejdůležitějšího - skvělé zábavy - nechyběl na slavnosti program, v rámci kterého vystoupily místní mažoretky nebo hornický kabaret z Horní Suché.