Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Branného dne v Orlové se účastnila Národní domobrana

  • Orlová,

Orlovská radnice čelí kritice za akci s názvem Branný den. Tu v areálu letního kina uspořádala skupina “Bez zbrojáku” ve spolupráci s kulturním domem. Měli se jí účastnit také členové Národní domobrany, která je ministerstvem vnitra označena za extremistickou a nebezpečnou. Organizátoři ale kritiku odmítají.

Střílení z luku, orientace v otevřené krajině, možnost zastřílet si ze zbraně. Takový byl Branný den, který si orlovští nedávno užívali v areálu letního kina. Nášivka na levé ruce několika takto oděných mužů, kteří se podíleli na průběhu Branného dne se ale stala trnem v oku některým pozorovatelům akce. Je totiž znakem Národní domobrany, která podle odborníků patří k extremistickým skupinám. Tito muži měli za úkol na akci ukázat dětem jak fungují zbraně.

Organizátoři ale jednoznačně odmítají, že by na akci zachytili jakékoliv známky extremistického chování. Členy organizačních týmů měli prověřené.

“Všechno klapalo tak, jak mělo, tam nebyl žádný důvod věřit tomu, že to jsou nějací extremisté, to je veliký nesmysl.Tahle akce byla dělaná hlavně pro děti a pro rodiny,” říká Martin Mazur, hlavní organizátor Branného dne.

Spolu organizátorem akce byl orlovský kulturní dům, ani ten nezaznamenal, že by se na akci kdokoliv choval extremisticky, navíc si prý návštěvníci akci pochvalovali a nikdo si na nic nestěžoval.

“Na akci bylo zhruba patnáct stanovišť, které jsem si osobně prošla. Neshledala jsme žádné nedostatky ani žádnou propagaci nějakého extremismu nebo domobrany,” říká ředitelka Domu kultury města Orlové Bára Herdová. “Pokud by si někdo něčeho takového všiml, tak by to určitě hlásil organizátorům a mohlo by se to řešit přímo na místě. Naopak, měli jsme samé kladné ohlasy,” dodává.

Akce se podle organizátorů účastnilo sto třicet dobrovolníků, nášivku, která ohledně ní rozšířila pochyby nečekaný stín měli pouze tři z nich. Zda se bude konat akce i příští rok zatím nechtějí organizátoři komentovat.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávyOPTIMIA facility s.r.o. žel. stanice Havířov, Horní Suchá, Závada
Havířov
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail

OPTIMIA facility s.r.o. - železnice Dolní Lutyně
Dolní Lutyně
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail

OPTIMIA facility s.r.o. - železnice Petrovice u Karviné
Petrovice u Karviné
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail