Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Panenky Barbie byly k vidění jako historické osobnosti

  • Orlová,

Panenky Barbie jako postavy z České i světové historie. Takovou podívanou nabídla výstava, která byla k vidění v kulturním domě v Dolní Lutyni. Zejména žáci základních škol si mohli od organizátorů vyslechnout zajímavé povídání o postavách králů, dobyvatelů i prezidentů. Výstava nabídla více než stovku panenek v dobových výjevech napříč celou historií, od praotce Čecha až po první kosmonauty.

Návštěvníci Domu Kultury v Dolní Lutyni si mohli užít zajímavou výstavu. K vidění byly panenky Barbie, ovšem ne tak, jak je všichni známe. Všechny totiž plnily roli významných historických postav jak z českých tak světových dějin.

"Můžete tady vidět mytologické výjevy, to znamená pověsti a báje, můžete tady vidět historii od prvopočátků, to znamená od svatého Václava až po Václava Havla. I z té zahraniční historie jsou tady anglické, francouzské, i rakouské výjevy," říká organizátorka výstavy Alena Vařeková.

Výstavu si tak mohli užít nejen žáci základních škol, ale také dospělí. Na tvářích návštěvníků z okolních základních škol bylo vidět, že takto si historii připomínají mnohem raději, než ve třídě u tabule. Organizátoři jim navíc ke každému exponátu prozradili zajímavosti z doby, ve které jednotlivé osobnosti žily.

Kdo za tím nápadem použít panenky Barbie v dějinném kontextu vlastně stojí? Zeptali jsme se organizátorů, co je k takovému nápadu vedlo.

"Tento nápad vznikl v hlavě mé dcery, která vlastně toto všechno vytvořila jak přes kulisy, tak přes oděvy a všechny panenky tomu přizpůsobila. A proč jsme se dali do historie? No abych řekla pravdu, já historii miluji od dětství a má dcera je v tomhle asi po mně, protože ji má taky ráda," říká Alena Vařeková.

Nápad s panenkami se nám moc líbil a bylo vidět, že návštěvníci si výstavu užívají také. Jak tedy bude maminka s dcerou pokračovat? Výstava by se samozřejmě mohla ještě rozšířit.

"Chtěly bychom pokračovat, protože máme už připraveny další panenky a další historické postavy, ale problém je s místem. Nemáme naše exponáty kde umístit. My to umístíme vždy na nějakou dobu a pak to musíme schovat. Kdyby byla možnost, že bychom to někde umístily na delší dobu nebo na stálo, tak pak by se samozřejmě mohla výstava ještě hodně rozšířit," dodává Alena Vařeková.

Návštěvníci si mohli užít více než stovku různých exponátů. Organizátoři mysleli především na děti, aby si mohly některé historické postavy zasadit do kontextu a na vlastní oči vidět, jak se třeba s dobou měnilo oblékání, jaké se používaly zbraně a podobně. Užít si ji ale mohly i ti nejmenší, i když se dívali na krále, prezidenta nebo vévodkyni, pořád to byly hlavně panenky.

Nahlásit chybu


K tématu
Úklid WAWA s.r.o.–Karviná
Karviná
od 3 000 do 10 000 Kč/měsíc

Detail

BĚLA - služby s.r.o. - okres Karviná
Karviná
od 3 000 do 13 000 Kč/měsíc

Detail