Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Tak šel čas s výstavbou náměstí v Orlové

Orlová |

Podívejte se na výstavbu náměstí od jejího začátku až po současnost. Aby dostala Orlová nové centrum, muselo město dlouhé roky vyjednávat nejen o financování stavby, ale také splnit mnoho byrokratických podmínek. To ale ještě nikdo nečekal, že komplikace pak budou provázet i samotnou výstavbu.

Vyjednávání stavby Humanizace a revitalizace centra Orlové trvalo bezmála deset let. Výběrové řízení vedené Ministerstvem financí skončilo na podzim roku 2016. A pak už nic nebránilo tomu, aby se začalo stavět. Popraskaný povrch plochy u městského úřadu se měl brzy začít proměňovat, celá akce měla trvat necelé dva roky.

Po přípravných pracích pak zastupitelé města společně se zhotovitelem slavnostně zahájili stavbu. Na základní kámen poklepali v lednu 2017, už tehdy zhotovitelé upozorňovali, že netuší, co je čeká pod povrchem.

"To náměstí tvořilo nějakou bývalou rokli, která se postupně zavážela různýma zbytkama stavebních sutí, materiálu a navážkovou zeminou z okolních staveb, které se prováděly v těch šedesátých, sedmdesátých letech," říká Karel Polák ze zhotovitelské firmy.

A byla to pravda, zhotovitelé pod povrchem nalezli velké množství materiálu, který bylo nutné z místa vytěžit a odvézt. Už tady začala stavba nabírat mírné zpoždění. Materiálu bylo pod povrchem skutečně mnoho. Hned v únoru museli pracovníci omezit svou činnost z důvodu archeologických prací, které na náměstí probíhaly. Ty odhalily úlomky keramiky z přelomu sedmnáctého a osmnáctého století a také zbytky cesty. Nálezy tak prozradily, že na místě se kdysi rozprostírala osada.

"Právě vám ukazuji fragmenty běžné kuchyňské keramiky z přelomu sedmnáctého, osmnáctého století, jsou to kuchyňské nádoby, které lidé běžně používali. Některé jsou starší, některé novější, je to taková směs," říká Ondřej Anlauf, archeolog.

Archeologické práce způsobily další zpoždění plánovaných prací a tak se po jejich ukončení na nic nečekalo.

"Stavba je v plném proudu po té, co archeologové prostory opustili. Na ploše parkoviště před městským úřadem se v současné době připravují sítě, dělá se tady kanalizace, bude se dělat voda, bude se dělat elektřina. Na hlavním náměstí se pokračuje hlavně v odtěžovacích pracích, bude se připravovat základová spára a budou následovat další stavební práce,"říká Martina Szotkowská, vedoucí rozvoje a investic MěÚ Orlová.

Během léta tedy práce pokračovaly, už na podzim ale Město informovalo veřejnost, že výstavba nabrala více jak půlroční zpoždění. Hlavním důvodem byla sanace pláně a také fakt, že jakékoliv změny musejí odsouhlasit všechny subjekty, které stavbu dozorují. Už tehdy bylo zřejmé, že termín dokončení, tedy říjen 2018, se nedodrží. Město si tak nevzalo padesáti milionový úvěr na stavbu komerčního i obytného domu, jak původně avizovalo. Pak přišla zima a s ní i další časové prodlevy. Tehdy stavaři město požádali o časový odklad dokončení. Stavbu hodnotili takto.

"Podle plánu všechno nejde. Stavba je zpožděná z důvodu archeologických prací a sanace základové spáry plus některých dalších záležitostí v rámci legislativy, ale ty se s investorem daří řešit a doufáme, že průběh výstavby bude dále pokračovat ve zrychleném tempu," řekl Tomáš Urban, zástupce zhotovitele stavby.

Pak začalo přituhovat. Na statutárním setkání si město postěžovalo, že na staveništi pracuje velmi málo stavařů a požadovalo urychlení výstavby. Stavaři naopak přišli s jiným požadavkem.

"Zhotovitel požádal o prodloužení termínu o rok s čímž město absolutně nesouhlasí, požádalo zhotovitele o zintenzivnění prací, o předložení harmonogramů a postupu prací a budeme dále jednat,"říká Martina Szotkowská, vedoucí rozvoje a investic MěÚ Orlová.

Kvůli pracím na přeložkách pak bylo město nuceno zrušit centrální autobusovou zastávku, kterou denně využívalo mnoho lidí. Stavaři avizovali, že v tomto úseku mohou práce trvat déle, vše záviselo na vhodném počasí. Město tak muselo vytvořit krizový přepravní plán, autobusy městské hromadné dopravy zastávku až do odvolání přejíždějí, zastávka naproti u nákupního centra se při tak hustém provozu využít nedala.

"Zastávka u Alberta neunese takovou zátěž, což představuje dvě stě čtyřicet autobusových spojů denně a v době špiček třicet za hodinu, mnohdy v časovém souběhu," říká vedoucí odboru dopravy MěÚ Orlová Radim Klein.

A přehoupli jsme se do jara 2018. V tuto chvíli má stavba zhruba 11 měsíců zpoždění. Zhotovitel vydal tiskovou zprávu, ve které se vyjadřuje ke špatné spolupráci města a o dalším průběhu jsme vás už informovali v předchozím příspěvku. Vývoj událostí pro vás budeme nadále sledovat.

Nahlásit chybu


Novojičíňáci elektro třídí, k dobrým číslům pomáhá i soutěž škol

Ekosoutěž ve sběru nefunkčních elektrospotřebičů se pro základní školy v Novém Jičíně koná osmnáct let. Letos děti shromáždily více než 11 tisíc kusů drobných elektrozařízení. Pomáhají tak v podobné soutěži k vítězství i samotnému městu.

Masturboval před nezletilou dívkou v tramvaji. Kriminalisté z Ostravy hledají výtržníka

Poznáváte ho? Policie se obrací na veřejnost s prosbou o ztotožnění muže, který masturboval přímo v tramvaji. Měl se uspokojovat před nezletilou dívkou. Událost se stala 28. dubna odpoledne v Ostravě-Přívoze.

Do sbírky dopravního podniku přibyli dva krasavci. Ikonická té-trojka a Škoda 706

Včera 8:43 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Ostravský dopravní podnik se pochlubil dvěma novými unikáty ve své sbírce historických vozidel. Byla totiž dokončena renovace slavné tramvaje T3 a také autobusu Škoda 706, které se stanou chloubami chystaného Světa dopravy.

Senioři v Čeladné trénují tělo a teď i paměť pod vedením odborné lektorky

Dnes 9:23 | Čeladná | Petra Dorazilová

Pátky v květnu a červnu patří v Senior Club v Čeladné kurzu trénování paměti. Lekce jsou podpořeny jak z rozpočtu obce, tak Moravskoslezského kraje.

Tajemství hradiště nabídlo zábavu, historii i setkání krajských kulturních příspěvkových organizací

Včera 20:10 | Celý MS kraj | Yvona Fajtová

Archeopark v Chotěbuzi-Podoboře se opět stal místem, kde se historie prolínala se zábavou. Tradiční akce Tajemství hradiště přilákala rodiny s dětmi i milovníky dávných časů. Kulturní příspěvkové organizace Moravskoslezského kraje si připravily řadu interaktivních aktivit, díky kterým si návštěvníci mohli vyzkoušet archeologii, tradiční řemesla nebo historické hry. Jedním z největších lákadel byl nový model středověkého jeřábu, který přivezlo Muzeum Novojičínska.

Město opravuje tři domy v historickém centru

Včera 8:53 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Lešení pokrylo dva historické domy v městské památkové rezervaci. Majitelem je město a v obou případech nechává rekonstruovat krovy a střechy, případně fasádu. Práce také už od loňska pokračují i v městském domě U Bílého Anděla.

Radnice Ostravy-Jihu vyčlenila milion na pomoc handicapovaným

Včera 13:22 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Obyvatelé Ostravy-Jihu se zdravotním postižením budou mít nově možnost získat finanční podporu na pořízení zdravotních pomůcek, které jim usnadní každodenní život. Radnice na tento program letos vyčlenila milion korun.

Městská policie v Karviné zavádí několik novinek

Včera 11:38 | Karviná | Richard Kutěj

Obyvatelé Karviné budou v ulicích potkávat více strážníků. Městská policie od června zavádí několik nových opatření zaměřených na bezpečnost a prevenci.

Osoblažská úzkokolejka zahájila v Třemešné první jízdou svou letošní sezónu

7. června 2026 16:34 | Bruntál | Karel Soukop

Svou letní sezónu právě zahájila také Osoblažská úzkokolejka na trati z Třemešné do Osoblahy. Slavnostní okamžik si nenechaly ujít davy návštěvníků ze širokého okolí. Úzkokolejka v podhůří Jeseníků je jediná v Česku, která jezdí bez přerušení.

V Návsí se debatovalo nejen o energetické budoucnosti regionu

Včera 12:03 | Návsí | Libor Běčák

Zajímavou regionální akci nazvanou Místní den pro klima a energii pořádala radnice v Návsí ve svém volnočasovém areálu.

Pokojská

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 22. května 2026

MFK Havířov se splnil sen, Indiáni postoupili do 3. ligy

Dnes 11:29 | Havířov | Bára Kelnerová

MFK Havířov prožil mimořádně úspěšnou sezonu, na jejímž konci přišla vytoužená odměna v podobě postupu do třetí ligy. Fotbalisté si historický úspěch vychutnali společně se svými fanoušky přímo na hřišti po závěrečném utkání sezony.

Lidé si užili v životických sadech Jablkový den

Dnes 10:09 | Havířov | Bára Kelnerová

Lidé z Havířova i širokého okolí navštívili areál životických sadů, kde se konal Jablkový den. Ten nabídl ukázky práce sadařů a nechyběl ani bohatý doprovodný program.

Léto může začít, koupaliště Jindřich v Havířově je připraveno

Dnes 10:03 | Havířov | Bára Kelnerová

V pátek se poprvé otevřely brány letního koupaliště Jindřich a vedení města věří, že si zde lidé užijí příjemné letní dny. Před zahájením sezony prošel areál řadou úprav a oprav, aby návštěvníkům nabídl komfortní zázemí.

Lidé si v centru Těrlicka užili sportovní den

Včera 10:44 | Těrlicko | Libor Běčák

S tradičně velkým zájmem se setkal 4. ročník Těrlického sportovního dne, který se konal v centru obce na náměstí a ve sportovním areálu.

Havířovská nemocnice jako první v republice zavedla novou aplikaci s umělou inteligencí

5. června 2026 11:16 | Havířov | Anna Břenková

Moravskoslezská nemocnice Havířov nemocnice zavedla unikátní systém pro sledování životních funkcí pacientů. Nová technologie měří tep a dech bez jakýchkoliv drátů nebo čidel. Na pořízení moderního softwaru přispěl významnou částkou místní filantrop.

V Karviné proběhl již dvacátý ročník akce Prolínání kultur

5. června 2026 10:44 | Karviná | Richard Kutěj

Masarykovo náměstí v Karviné ožilo již dvacátým ročníkem festivalu Prolínání kultur. Jde o oblíbenou akci, která ukazuje kulturu a vzájemné soužití zdejších národnostních menšin.

Tak šel čas s výstavbou náměstí v Orlové
Vydáno 14. května 2018 16:00, Orlová, Jan Varga
Podívejte se na výstavbu náměstí od jejího začátku až po současnost. Aby dostala Orlová nové centrum, muselo město dlouhé roky vyjednávat nejen o financování stavby, ale také splnit mnoho byrokratických podmínek. To ale ještě nikdo nečekal, že komplikace pak budou provázet i samotnou výstavbu.

Vyjednávání stavby Humanizace a revitalizace centra Orlové trvalo bezmála deset let. Výběrové řízení vedené Ministerstvem financí skončilo na podzim roku 2016. A pak už nic nebránilo tomu, aby se začalo stavět. Popraskaný povrch plochy u městského úřadu se měl brzy začít proměňovat, celá akce měla trvat necelé dva roky.

Po přípravných pracích pak zastupitelé města společně se zhotovitelem slavnostně zahájili stavbu. Na základní kámen poklepali v lednu 2017, už tehdy zhotovitelé upozorňovali, že netuší, co je čeká pod povrchem.

"To náměstí tvořilo nějakou bývalou rokli, která se postupně zavážela různýma zbytkama stavebních sutí, materiálu a navážkovou zeminou z okolních staveb, které se prováděly v těch šedesátých, sedmdesátých letech," říká Karel Polák ze zhotovitelské firmy.

A byla to pravda, zhotovitelé pod povrchem nalezli velké množství materiálu, který bylo nutné z místa vytěžit a odvézt. Už tady začala stavba nabírat mírné zpoždění. Materiálu bylo pod povrchem skutečně mnoho. Hned v únoru museli pracovníci omezit svou činnost z důvodu archeologických prací, které na náměstí probíhaly. Ty odhalily úlomky keramiky z přelomu sedmnáctého a osmnáctého století a také zbytky cesty. Nálezy tak prozradily, že na místě se kdysi rozprostírala osada.

"Právě vám ukazuji fragmenty běžné kuchyňské keramiky z přelomu sedmnáctého, osmnáctého století, jsou to kuchyňské nádoby, které lidé běžně používali. Některé jsou starší, některé novější, je to taková směs," říká Ondřej Anlauf, archeolog.

Archeologické práce způsobily další zpoždění plánovaných prací a tak se po jejich ukončení na nic nečekalo.

"Stavba je v plném proudu po té, co archeologové prostory opustili. Na ploše parkoviště před městským úřadem se v současné době připravují sítě, dělá se tady kanalizace, bude se dělat voda, bude se dělat elektřina. Na hlavním náměstí se pokračuje hlavně v odtěžovacích pracích, bude se připravovat základová spára a budou následovat další stavební práce,"říká Martina Szotkowská, vedoucí rozvoje a investic MěÚ Orlová.

Během léta tedy práce pokračovaly, už na podzim ale Město informovalo veřejnost, že výstavba nabrala více jak půlroční zpoždění. Hlavním důvodem byla sanace pláně a také fakt, že jakékoliv změny musejí odsouhlasit všechny subjekty, které stavbu dozorují. Už tehdy bylo zřejmé, že termín dokončení, tedy říjen 2018, se nedodrží. Město si tak nevzalo padesáti milionový úvěr na stavbu komerčního i obytného domu, jak původně avizovalo. Pak přišla zima a s ní i další časové prodlevy. Tehdy stavaři město požádali o časový odklad dokončení. Stavbu hodnotili takto.

"Podle plánu všechno nejde. Stavba je zpožděná z důvodu archeologických prací a sanace základové spáry plus některých dalších záležitostí v rámci legislativy, ale ty se s investorem daří řešit a doufáme, že průběh výstavby bude dále pokračovat ve zrychleném tempu," řekl Tomáš Urban, zástupce zhotovitele stavby.

Pak začalo přituhovat. Na statutárním setkání si město postěžovalo, že na staveništi pracuje velmi málo stavařů a požadovalo urychlení výstavby. Stavaři naopak přišli s jiným požadavkem.

"Zhotovitel požádal o prodloužení termínu o rok s čímž město absolutně nesouhlasí, požádalo zhotovitele o zintenzivnění prací, o předložení harmonogramů a postupu prací a budeme dále jednat,"říká Martina Szotkowská, vedoucí rozvoje a investic MěÚ Orlová.

Kvůli pracím na přeložkách pak bylo město nuceno zrušit centrální autobusovou zastávku, kterou denně využívalo mnoho lidí. Stavaři avizovali, že v tomto úseku mohou práce trvat déle, vše záviselo na vhodném počasí. Město tak muselo vytvořit krizový přepravní plán, autobusy městské hromadné dopravy zastávku až do odvolání přejíždějí, zastávka naproti u nákupního centra se při tak hustém provozu využít nedala.

"Zastávka u Alberta neunese takovou zátěž, což představuje dvě stě čtyřicet autobusových spojů denně a v době špiček třicet za hodinu, mnohdy v časovém souběhu," říká vedoucí odboru dopravy MěÚ Orlová Radim Klein.

A přehoupli jsme se do jara 2018. V tuto chvíli má stavba zhruba 11 měsíců zpoždění. Zhotovitel vydal tiskovou zprávu, ve které se vyjadřuje ke špatné spolupráci města a o dalším průběhu jsme vás už informovali v předchozím příspěvku. Vývoj událostí pro vás budeme nadále sledovat.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/orlova/11000012885/tak-sel-cas-s-vystavbou-namesti-v-orlove