Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Žabinec se v jezírku v orlovském lesoparku množí raketovou rychlostí. Radnice s rostlinou bojuje

  • Orlová,

V Orlové se pyšní lesoparkem, plným přírodních prvků, nebo sportovní zónou. Součástí je i jezírko. Pohled na něj ale není příliš vábný. Hladina je pokryta zelenou vrstvou žabince.

Zelená barva má sice uklidňovat, pohled na toto jezírko v orlovském lesoparku, ale radnici spíš dělá vrásky. Stejně jako v loňském roce, i letos se na vodní ploše rozmnožila rostlina okřehek menší neboli žabinec.

“Množení je velmi rychlé, tvoří velké kolonie. Mechanické odstraňování je asi nejúčinnější cesta. Chemicky to nechceme. Dostali jsme také radu, že bychom mohli hladinu pokrýt vápnem, ale máme tam ryby, žáby a nechceme přistoupit k drastickému kroku,” pracovnice odboru správy majetku Denisa Nitschová.

Rostlinu radnici pomáhali odstraňovat i hasiči, ale neúspěšně. Žabinec se ihned opět rozmnožil. Nyní se o likvidaci pokouší firma, která ve městě čistí vodní toky.

“Zkoušeli jsme to tlakem vody, ale to se nám nedařilo. Koupili jsme polystyren, svázali jsme ho dohromady a udělali jsme si takovou nornou stěnu. No a jeden je na člunu, jeden na břehu a snažíme se to stahovat. Tady máme záchytnou síť, do které to chytáme,” vysvětlil zástupce firmy František Buša. 

Pokud se podaří jezírko vyčistit, následně se do vody aplikují bakterie, které by měly odstranit živiny.

“Tím, že budou požírat odumřelé části rostlin a toho, co tam napadá i toho okřehku. Vlastně zbaví vodu živin, kterými se okřehek vyživuje,” dodala Nitschová.

Radnice zkusí do jezírka na podzim vysadit i mladé býložravé ryby.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy