Hrozí kolaps, tvrdí zdravotnické odbory. Celorepubliková petiční akce začala v Orlové

  • 12:38,
  • Orlová ,

V Orlové začaly zdravotnické odbory se sběrem podpisů na podporu lepšího financování nemocnic. Podle nich hrozí zdravotnictví kolaps. Ministerstvo s tím nesouhlasí. Petiční akce bude probíhat napříč celou republikou.

Ruší se oddělení, někde i nemocnice, čekací lhůty na vyšetření se prodlužují, lékaři a sestry jsou přepracovaní. Hrozí kolaps celému zdravotnictví. Právě na tyto problémy dlouhodobě upozorňují zdravotnické odbory. I proto se krizový štáb rozhodl do problematiky vtáhnout širokou veřejnost. 

“Lidé čekají na vyšetření i šest hodin, čekají na operace žlučníku několik týdnů až měsíců, čekají na CT vyšetření a my si myslíme, že to je špatně. Chceme vyzvat veřejnost, aby nás podpořila, chceme nasbírat 10 tisíc podpisů, chceme tu petici předat poslanecké sněmovně,” řekla předsedkyně odborového svazu zdravotnictví a soc. péče ČR Dagmar Žitníková.

Petiční akci v Moravskoslezském kraji krizový štáb uspořádal záměrně v Orlové, kde byla v rámci optimalizace převedena akutní péče do okolních nemocnic.

“Vítám, že je to v Orlové, protože u nás a my jsme první nemocnicí, kterou zavřeli a už teď mapujeme, že to nebylo dobře,”  řekla zdravotní sestra v orlovské nemocnici Iveta Weisserová.

Ministerstvo zdravotnictví je názoru, že do systému jde podstatně více peněz než v minulých letech a žádná krize nehrozí. Stejného názoru je i vedení kraje.

“Tady jde spíš o to, aby se zvážilo navýšení jiné spoluúčasti a hlavně přerozdělení peněz, aby to šlo do zdravotnictví,” řekl náměstek hejtmana MSK Martin Gebauer (ANO).

Odbory avizovaly, že ze svých požadavků nesleví.
Tragédie v Oradur-Sur-Glane / výstava

05.02. 16:00 - 14.01. 18:00
Havířov, Památník Životické tragédie, Havířov-Životice

Podmalby na skle / výstava

19.02. 16:00 - 31.12. 18:00
Karviná, Výstavní síň, Karviná

Obrázky z dějin Petřvaldu / výstava

07.03. 16:00 - 28.02. 18:00
Karviná, Technické muzeum Petřvald

NBS Invest, a.s.
Karviná
od 90 Kč do 120 Kč

Detail

Miker.cz s.r.o.
Karviná
od 21 000 Kč do 25 000 Kč

Detail

STASEKO PLUS s.r.o.
Karviná
od 130 Kč do 150 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků