Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Prevence je základem pro snižování kriminality, shodli se policisté na konferenci v Havířově

  • Orlová,

Městská policie se dlouhodobě věnuje prevenci kriminality. Má propracované projekty pro děti i seniory. V praxi se osvědčili také asistenti prevence kriminality. I proto zástupci Orlové nemohli chybět na odborné konferenci v Havířově.

Městská policie Havířov uspořádala odbornou konferenci ke 20 letům činnosti prevence kriminality. Během semináře si zástupci měst vyměnili zkušenosti a zabývali se i tím, kam problematiku posunout dále.

“Velmi stručná část bude a spíš jsme požádali kolegy z různých měst, aby nám prezentovali své nejúspěšnější projekty. Tak, abychom si řekli, tak tohle se nám hodně povedlo a tohle by mohlo být i u vás, u vás,” řekl ředitel MP Havířov Bohuslav Muras.

Do diskuze se zapojila i policie České republiky, která má rovněž preventivní projekty pro všechny věkové kategorie.

“My reagujeme na to, jakým způsobem se vyvíjí trestná činnost. V současné době je velkým fenoménem internet, kde jsou například děti od rána do večera, žijí v nějakém virtuálním světě a v podstatě se mohou setkat s různými nebezpečími, které na ně číhají. Na tuto oblast se zaměřujeme, provádíme přednášky, abychom je varovali,” řekl vedoucí územního odboru PČR Karviná Miloš Polak.

Konference se zúčastnili i zástupci Orlové. Městská policie nejvíce času investuje do dětí a mládeže.

“Ať už se jedná o přednášky na školách, děláme každý rok akci, kdy deváťáci nám připravují vlastní prezentace na téma nealkoholová toxikomanie, závislosti obecně. Když to můžu za poslední tři roky pozorovat, tak si myslím, že to přineslo dost velký úspěch. Děti to začínají vnímat a dostávají informace, které jsou jiné než ty, které si najdou na internetu,” řekl Václav Šaroch z úseku prevence kriminality MP Orlová.

Orlová také byla jedním z prvních měst, kde zavedli asistenty prevence kriminality. 

“My máme dva velice zkušené, kteří jsou už ve stavu MP a nejsou placeni z žádných projektů. Ti se osvědčili velice dobře. Jejich znalosti a schopnosti v terénu jsou prověřené. Máme další čtyři, kteří jsou z projektu. Používáme je především na preventivní akce. Ráno jsou u přechodů u škol, kontrolují některá místa v Orlové,” dodal Šaroch.

“Každodenní náplní naší práce je, že se zaměřujeme na nezletilé děti a záškoláctví. Veřejný pořádek, občanské soužití,” řekla asistentka prevence kriminality Irena Makulová.

“Myslím si, že za těch osm let nás lidé berou. Zvykli si na to, že tady působíme. Spousta lidí nás bere za takové naše policajty,” dodal asistent prevence kriminality Josef Szarowski.


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků