Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Krizový štáb orlovské radnice přijal kvůli koronaviru opatření

  • Orlová,

V pátek dopoledne zasedal na radnici krizový štáb, aby vyhodnotil veškerá přijatá opatření vlády, která mají pomoci zabránit šíření koronaviru.

Během celého týdne vláda upřesňuje a zpřísňuje preventivní opatření, která by měla zmírnit šíření koronaviru. To samozřejmě dopadá na všechny obyvatele. Proto i krizový štáb na radnici se musí vážností situace intenzivně zabývat. 

“Krizový štáb rozhodl, že od 16. 3. 2020 dojde k uzavření mateřských škol na území města. To stejné doporučujeme i pověřeným obcím. To znamená Doubravě a Petřvaldu. Následně žádáme občany města, aby pokud se vrací z oblasti s vysokým rizikem přenosu nákazy, tak aby se ihned hlásili svému ošetřujícímu lékaři a hlavně šli do karantény. Potom jsou to další žádosti, aby omezili návštěvu míst s vyšší koncentrací lidí. To jsou úřady, obchody, restaurace. Prostě pokud nemusí, tak ať tam nejdou,” řekl starosta Orlové Miroslav Chlubna (NEZ+Změna pro lidi) a dále dodal:

“Žádáme taktéž, aby lidé necestovali mimo hranice Česka, a to včetně tradičních nákupů na tržnicích, nákupů na burzách a obchodech v Polsku. Pořád se na to nějak zapomíná a taky Polsko má dneska problém, co se týče právě výskytu koronaviru. Žádáme, aby respektovali všechna doporučení Bezpečnostní rady České republiky, Moravskoslezského kraje, města Orlová, ale taktéž, aby respektovali to, co jim říkají lidé z integrovaného záchranného systému, strážníci městské policie, Policie ČR, dobrovolní hasiči, protože ti všichni budou využíváni k nějakému systému, aby to fungovalo. Také teď, aby respektovali rozhodnutí lékařů, sester. Žádáme, aby k vzniklé situaci přistoupili zodpovědně, nepanikařili a chránili sebe i své okolí."

Pokud se lidé ocitnou v karanténě a nebude se mít kdo o ně postarat. Pomůže obec? 

“I tohleto jsme řešili na krizovém štábu. Samozřejmě chceme pomoci. To znamená, že v této chvíli mohou využít občané standardní linku 156 na městskou policii, kde se jim budou snažit poradit, pomoci. Máme ale problém, protože nikdo s touto situaci nepočítal a nemáme dostatek ochranných pomůcek jako jsou respirátory, roušky, brýle, obleky. To znamená, že žádáme kraj, aby nám pomohl tyto věci zajisti, protože on je má dostat od státu. V tomto případě budeme i distribuovat jídlo, nákupy a tak dále pro ty lidi v karanténě, ale do té chvíle dokud to nebudeme mít, nebudu posílat lidi k těmto rizikovým pacientům.

Kde ještě vidíte, že by mohl nastat problém?

“Krizový štáb nastínil několik takových problematických míst. Nařídil příslušným vedoucím řešení problémů. Třeba jedním z nich je svoz odpadu. Žádáme pana ředitele SMO, aby připravil krizový scénář fungování služeb při přijetí dalších opatření. Aby měli něco v šuplíku nachystáno. Následně tak stejně takový podobný úkol dostal tajemník úřadu, aby nebylo výrazné omezení služeb pro občany. To znamená tak, aby chod úřadu byl zabezpečený, pokud to nebude vládou nařízenou jinak.

Jelikož budou uzavřena všechna školská zařízení, město zváží pomoc s hlídáním dětí.

“Zabýváme se touto možností, ale ne jenom pro zaměstnance úřadu, ale i zaměstnance městské policie, IZS i dobrovolných hasičů, aby bylo o jejich děti do 10 let postaráno a mohli se věnovat tomu, že budou pomáhat těm lidem v nouzi a nebo zabezpečovat chod města. Ale v této chvíli je to opravdu ještě v zárodku, ale je ta myšlenka, že by se tohle udělalo,” dodal starosta Miroslav Chlubna (NEZ+Změna pro lidi).

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků