Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Krizový štáb orlovské radnice přijal kvůli koronaviru opatření

Orlová |

V pátek dopoledne zasedal na radnici krizový štáb, aby vyhodnotil veškerá přijatá opatření vlády, která mají pomoci zabránit šíření koronaviru.

Během celého týdne vláda upřesňuje a zpřísňuje preventivní opatření, která by měla zmírnit šíření koronaviru. To samozřejmě dopadá na všechny obyvatele. Proto i krizový štáb na radnici se musí vážností situace intenzivně zabývat. 

“Krizový štáb rozhodl, že od 16. 3. 2020 dojde k uzavření mateřských škol na území města. To stejné doporučujeme i pověřeným obcím. To znamená Doubravě a Petřvaldu. Následně žádáme občany města, aby pokud se vrací z oblasti s vysokým rizikem přenosu nákazy, tak aby se ihned hlásili svému ošetřujícímu lékaři a hlavně šli do karantény. Potom jsou to další žádosti, aby omezili návštěvu míst s vyšší koncentrací lidí. To jsou úřady, obchody, restaurace. Prostě pokud nemusí, tak ať tam nejdou,” řekl starosta Orlové Miroslav Chlubna (NEZ+Změna pro lidi) a dále dodal:

“Žádáme taktéž, aby lidé necestovali mimo hranice Česka, a to včetně tradičních nákupů na tržnicích, nákupů na burzách a obchodech v Polsku. Pořád se na to nějak zapomíná a taky Polsko má dneska problém, co se týče právě výskytu koronaviru. Žádáme, aby respektovali všechna doporučení Bezpečnostní rady České republiky, Moravskoslezského kraje, města Orlová, ale taktéž, aby respektovali to, co jim říkají lidé z integrovaného záchranného systému, strážníci městské policie, Policie ČR, dobrovolní hasiči, protože ti všichni budou využíváni k nějakému systému, aby to fungovalo. Také teď, aby respektovali rozhodnutí lékařů, sester. Žádáme, aby k vzniklé situaci přistoupili zodpovědně, nepanikařili a chránili sebe i své okolí."

Pokud se lidé ocitnou v karanténě a nebude se mít kdo o ně postarat. Pomůže obec? 

“I tohleto jsme řešili na krizovém štábu. Samozřejmě chceme pomoci. To znamená, že v této chvíli mohou využít občané standardní linku 156 na městskou policii, kde se jim budou snažit poradit, pomoci. Máme ale problém, protože nikdo s touto situaci nepočítal a nemáme dostatek ochranných pomůcek jako jsou respirátory, roušky, brýle, obleky. To znamená, že žádáme kraj, aby nám pomohl tyto věci zajisti, protože on je má dostat od státu. V tomto případě budeme i distribuovat jídlo, nákupy a tak dále pro ty lidi v karanténě, ale do té chvíle dokud to nebudeme mít, nebudu posílat lidi k těmto rizikovým pacientům.

Kde ještě vidíte, že by mohl nastat problém?

“Krizový štáb nastínil několik takových problematických míst. Nařídil příslušným vedoucím řešení problémů. Třeba jedním z nich je svoz odpadu. Žádáme pana ředitele SMO, aby připravil krizový scénář fungování služeb při přijetí dalších opatření. Aby měli něco v šuplíku nachystáno. Následně tak stejně takový podobný úkol dostal tajemník úřadu, aby nebylo výrazné omezení služeb pro občany. To znamená tak, aby chod úřadu byl zabezpečený, pokud to nebude vládou nařízenou jinak.

Jelikož budou uzavřena všechna školská zařízení, město zváží pomoc s hlídáním dětí.

“Zabýváme se touto možností, ale ne jenom pro zaměstnance úřadu, ale i zaměstnance městské policie, IZS i dobrovolných hasičů, aby bylo o jejich děti do 10 let postaráno a mohli se věnovat tomu, že budou pomáhat těm lidem v nouzi a nebo zabezpečovat chod města. Ale v této chvíli je to opravdu ještě v zárodku, ale je ta myšlenka, že by se tohle udělalo,” dodal starosta Miroslav Chlubna (NEZ+Změna pro lidi).

Nahlásit chybu


K tématu

Policejní potápěči lovili s hasiči osobní auto z rybníku v Orlové

7. září 2025 16:52 | Orlová | Jiří Cileček

Další kuriózní zásah mají za sebou hasiči v Orlové. V neděli odpoledne tam sjelo do rybníku osobní auto. Vytáhnout ho museli za pomoci policejních potápěčů.

Muž a žena z Orlové obviněni z distribuce marihuany a pervitinu

14. října 2025 11:30 | Orlová | Anna Břenková

Kriminalistům z Orlové se po několika měsících podařilo zadržet dvojici, která od roku 2023 distribuovala omamné a psychotropní látky. Při domovní prohlídce bylo nalezeno přes několik gramů drog, žena si marihuanu pěstovala i na zahradě. Dvojice neklade odpor a spolupracuje s policií. Žena je obviněná z přečinu, muži uloží trest soudce ve výši od 2 do 10 let.

Rekonstrukce mostku na ulici Lidická v Orlové se blíží k závěru

29. srpna 2025 14:36 | Orlová | Gabriela Stašová

Při loňských povodních byl fatálně poškozen most na ulici Lidická v Orlové. Po jeho delším uzavření město začalo řešit jeho rekonstrukci, která by měla skončit v říjnu tohoto roku.


Ministr vnitra navštívil Bílovec a Studénku, bude rozhodovat o sloučení oddělení PČR

Včera 13:00 | Bílovec | Michal Slonina

Policie České republiky zvažuje zrušení obvodního oddělení v Bílovci a jeho sloučení s pracovištěm ve Studénce. Návrh je aktuálně v rukou ředitele Krajského ředitelství, konečné rozhodnutí ale bude až na ministru vnitra. Ten proto na konci týdne zavítal do obou měst.

Závod s časem vyhrála příroda. Holčička se narodila v autě během cesty do porodnice

Včera 10:17 | Celý MS kraj | Anna Břenková

V sobotu odpoledne zažily posádky záchranářů z Fulneku a Nového Jičína netradiční výjezd. Maminka nestihla dojet do nemocnice a miminko přišlo na svět přímo v autě. Záchranáři po příjezdu na místo oběma poskytli potřebnou péči a bezpečně je převezli do nemocnice.

Dny Karviné navštívily davy diváků, program bavil

Včera 12:01 | Karviná | Richard Kutěj

Letošní Dny Karviné jsou za námi. Akce se velmi vydařila a našla si spousty diváků. My vám nyní ukážeme, co vše nabízel pestrý a bohatý program na několika scénách.

Analýza vzorků dává Povodí Odry přesný přehled o stavu vod, kvalitu hlídají laboratoře

Každý den teče řekami, přehradami i vodovody voda, kterou považujeme za samozřejmost. Málokdo si ale uvědomuje, kolik práce stojí za tím, aby odborníci věděli, v jakém je stavu a zda splňuje všechny požadavky na kvalitu. Právě tím se zabývá laboratoř Povodí Odry. Zajišťuje monitoring povrchových vod, rozbory pitné, podzemní i odpadní vody a také analýzy sedimentů, zemin nebo kalů. Odborníci zde každoročně vyhodnocují na sedm tisíc vzorků.

Krev jako strategická surovina. Budoucnost dárcovství krve v kraji patří mobilním odběrům

Včera 9:05 | Ostrava-město | Anna Břenková

Krev je v medicíně naprosto nenahraditelná a vědci za ni dodnes nemají žádnou umělou náhradu. V Ostravě se proto sešli odborníci, aby projednali, jak zajistit dostatek této cenné tekutiny pro nemocnice.

O hokejbal je mezi dětmi zájem. Světový šampionát zájem ještě zvýší

Včera 13:11 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

V sobotu 20. června začíná v Ostravě Mistrovství světa v hokejbale, ale už nyní se konají různé doprovodné akce. Jednou z nich byl i mládežnický turnaj týmů z Moravskoslezského kraje u Nové Karoliny.

Přes 170 mladých cyklistů ze ZŠ Ostravy-Jihu si zasoutěžilo v Bělském lese

Včera 13:02 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Do Bělského v Ostravě lesa dorazilo 170 dětí z 9 škol, aby si užily pilotní projekt Po škole na kole. Na malé cyklisty čekalo 21 stanovišť, kde si vyzkoušeli jízdu zručnosti, první pomoc, poznávání dopravních značek, týmové výzvy i kreativní úkoly.

Stovka přestupků za jediné odpoledne. Policisté kontrolovali rychlost mezi Novým Jičínem a Frýdkem-Místkem

Včera 9:50 | Nový Jičín | Anna Břenková

Minulý čtvrtek policisté kontrolovali řidiče jedoucí z Nového Jičína na Frýdek-Místek. Během pár hodin odhalili 100 přestupků. Jeden řidič dokonce uháněl rychlostí 144 km/h tam, kde je povolena devadesátka.

Den zdraví v Bruntále zaplnil celý městský park altivitami pro děti i dospělé

Včera 6:42 | Bruntál | Karel Soukop

Bruntálský Den zdraví se konal již počtvrté v prostředí městského parku. Opět mu vyšlo krásné počasí a proto mohly proběhnout všechny osvědčené, ale i nové aktivity v prostorném přírodním prostředí.

Ostravští strážníci zářili na mistrovství v jezdectví. Domů vezou zlato

15. června 2026 12:23 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Tři jezdci Městské policie Ostrava se zúčastnili 27. ročníku Mezinárodního policejního mistrovství ČR. V mezinárodní konkurenci 28 jezdců slavili úspěch hned několikrát. Daniel Orsag s koněm Sacramoso Bateria vybojovali zlato v parkuru a stříbro v Grand Prix.

Pokojská

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 22. května 2026

Taneční soubor Ritmo z Rychvaldu oslavil 40 let činnosti dvouhodinovou přehlídkou

Dnes 8:34 | Rychvald | Libor Běčák

Další úspěšný taneční koncert má za sebou soubor Ritmo z Rychvaldu. Dvouhodinovou přehlídkou představil činnost za poslední dva roky a také si připomněl své významné jubileum.

Děti z MŠ Balzacova zpříjemnily den klientům Santé

Včera 11:52 | Havířov | Bára Kelnerová

Děti z Mateřské školy Balzacova zavítaly do stacionáře Santé, kde svým vystoupením zpříjemnily den lidem s mentálním hendikepem. Školka s klienty strávila celé dopoledne.

Žáci, rodiče i učitelé oslavili 40. výročí ZŠ Marie Pujmanové

15. června 2026 15:04 | Havířov | Bára Kelnerová

Vystoupení žáků všech ročníků i společné setkání rodičů a pedagogů. Tak vypadaly oslavy 40. výročí ZŠ M. Pujmanové. Jubileum bylo zároveň příležitostí ohlédnout se za proměnou školy, do které město v posledních letech investovalo nemalé finanční prostředky.

Děti z havířovské mateřské školy přinesly radost klientům Santé s mentálním hendikepem

15. června 2026 11:06 | Havířov | Bára Kelnerová

Děti z Mateřské školy Balzacova zavítaly do stacionáře Santé, kde svým vystoupením zpříjemnily den lidem s mentálním hendikepem. Školka s klienty strávila celé dopoledne.

Školáci a předškoláci vystoupili na Těrlickém slunku

15. června 2026 9:44 | Těrlicko | Libor Běčák

Bohatý program pro děti i dospělé provázel letošní Těrlické slunko. Obecní slavnost se konala v sobotu 13. června v centru Těrlicka, kde se představily nejen místní děti, ale také pozvaní hudební hosté.

Hasiči zasahovali u požáru bytu v Karviné-Ráji, zachránili dvě kočky, jedné podali kyslík

13. června 2026 19:53 | Karviná | Lukáš Zavadil

Hasiči zasahovali v sobotu 13. června odpoledne u požáru bytu v Karviné-Ráji. Oheň zasáhl byt v prvním patře panelového domu, z něhož se část obyvatel evakuovala sama, hasiči poté vyvedli další lidi.

Krizový štáb orlovské radnice přijal kvůli koronaviru opatření
Vydáno 15. března 2020 10:16, Orlová, Bára Kelnerová
V pátek dopoledne zasedal na radnici krizový štáb, aby vyhodnotil veškerá přijatá opatření vlády, která mají pomoci zabránit šíření koronaviru.

Během celého týdne vláda upřesňuje a zpřísňuje preventivní opatření, která by měla zmírnit šíření koronaviru. To samozřejmě dopadá na všechny obyvatele. Proto i krizový štáb na radnici se musí vážností situace intenzivně zabývat. 

“Krizový štáb rozhodl, že od 16. 3. 2020 dojde k uzavření mateřských škol na území města. To stejné doporučujeme i pověřeným obcím. To znamená Doubravě a Petřvaldu. Následně žádáme občany města, aby pokud se vrací z oblasti s vysokým rizikem přenosu nákazy, tak aby se ihned hlásili svému ošetřujícímu lékaři a hlavně šli do karantény. Potom jsou to další žádosti, aby omezili návštěvu míst s vyšší koncentrací lidí. To jsou úřady, obchody, restaurace. Prostě pokud nemusí, tak ať tam nejdou,” řekl starosta Orlové Miroslav Chlubna (NEZ+Změna pro lidi) a dále dodal:

“Žádáme taktéž, aby lidé necestovali mimo hranice Česka, a to včetně tradičních nákupů na tržnicích, nákupů na burzách a obchodech v Polsku. Pořád se na to nějak zapomíná a taky Polsko má dneska problém, co se týče právě výskytu koronaviru. Žádáme, aby respektovali všechna doporučení Bezpečnostní rady České republiky, Moravskoslezského kraje, města Orlová, ale taktéž, aby respektovali to, co jim říkají lidé z integrovaného záchranného systému, strážníci městské policie, Policie ČR, dobrovolní hasiči, protože ti všichni budou využíváni k nějakému systému, aby to fungovalo. Také teď, aby respektovali rozhodnutí lékařů, sester. Žádáme, aby k vzniklé situaci přistoupili zodpovědně, nepanikařili a chránili sebe i své okolí."

Pokud se lidé ocitnou v karanténě a nebude se mít kdo o ně postarat. Pomůže obec? 

“I tohleto jsme řešili na krizovém štábu. Samozřejmě chceme pomoci. To znamená, že v této chvíli mohou využít občané standardní linku 156 na městskou policii, kde se jim budou snažit poradit, pomoci. Máme ale problém, protože nikdo s touto situaci nepočítal a nemáme dostatek ochranných pomůcek jako jsou respirátory, roušky, brýle, obleky. To znamená, že žádáme kraj, aby nám pomohl tyto věci zajisti, protože on je má dostat od státu. V tomto případě budeme i distribuovat jídlo, nákupy a tak dále pro ty lidi v karanténě, ale do té chvíle dokud to nebudeme mít, nebudu posílat lidi k těmto rizikovým pacientům.

Kde ještě vidíte, že by mohl nastat problém?

“Krizový štáb nastínil několik takových problematických míst. Nařídil příslušným vedoucím řešení problémů. Třeba jedním z nich je svoz odpadu. Žádáme pana ředitele SMO, aby připravil krizový scénář fungování služeb při přijetí dalších opatření. Aby měli něco v šuplíku nachystáno. Následně tak stejně takový podobný úkol dostal tajemník úřadu, aby nebylo výrazné omezení služeb pro občany. To znamená tak, aby chod úřadu byl zabezpečený, pokud to nebude vládou nařízenou jinak.

Jelikož budou uzavřena všechna školská zařízení, město zváží pomoc s hlídáním dětí.

“Zabýváme se touto možností, ale ne jenom pro zaměstnance úřadu, ale i zaměstnance městské policie, IZS i dobrovolných hasičů, aby bylo o jejich děti do 10 let postaráno a mohli se věnovat tomu, že budou pomáhat těm lidem v nouzi a nebo zabezpečovat chod města. Ale v této chvíli je to opravdu ještě v zárodku, ale je ta myšlenka, že by se tohle udělalo,” dodal starosta Miroslav Chlubna (NEZ+Změna pro lidi).

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/orlova/11000019493/krizovy-stab-orlovske-radnice-prijal-kvuli-koronaviru-opatreni