Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Po pádu z výšky naložili muže v ohrožení života do kufru auta a vezli do nemocnice

  • Orlová,

Doslova hazard se životem zraněného předvedli svědci po pádu muže z velké výšky. Místo, aby mu okamžitě zavolali záchranku, naložili ho do kufru auta a odvezli do nemocnice v Orlové. Tam přitom tak vážné případy neošetřují. Přímo před vrátnicí mu byla přivolána záchranka. Na místo spěchal i vrtulník, který přistál na rušné silnici a v ohrožení života muže transportoval do Fakultní nemocnice v Ostravě.

Muž spadl ve čtvrtek kolem 15. hodiny ze žebříku z výšky okolo sedmi metrů. To mu způsobilo velmi vážné a doslova život ohrožující poranění. Jenže svědci události mu okamžitě nepřivolali záchranku, ale naložili ho do kufru auta a vezli ho bez zajištění do nemocnice v Orlové. Před vrátnicí mu okamžitě přivolali záchranku, protože tyto případy není nemocnice schopna ošetřit. Záchranáři pak muže našli v kufru auta.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "Jeho stav byl život ohrožující, zasahující lékař zjistil poranění hlavy, mozku a horní končetiny. Před vytažením z vozidla zajistili záchranáři žilní vstup a podali léky tlumící bolest, naložili rovněž krční límec. Po přeložení do ambulantního prostoru sanitky byl pacient uveden do umělého spánku, zaintubován a převeden na přístrojem řízené dýchání."

Na místo mezitím přiletěl vrtulník, který přistál přímo na rušné silnici vedle nemocnice a mezi místními vzbudil poměrně velký rozruch. 

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "Vrtulník LZS poté zajistil jeho šetrný transport do ostravské Fakultní nemocnice. Předán byl do další péče týmu tamního urgentního příjmu."

Záchranáři zdůrazňují, že transport vážně zraněného, jako v tomto případě po pádu z výšky, rozhodně nepatří do správného postupu v rámci základní první pomoci.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "Naopak, v pořádku je zajistit přivolání posádky zdravotnické záchranné služby s vybavením pro potřebné zajištění pacienta. Bez odborného ošetření totiž hrozí značné riziko zhoršení stavu pacienta, či jeho sekundární poškození. Časový profit je přitom téměř vždy jen minimální, jak ukazuje i výše uvedená zkušenost."

V případě nejistoty lze vždy postupovat dle instrukcí operátorky linky tísňového volání, která poradí, co přesně dělat a rozhodne případné manipulaci se zraněným. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy