Samotný festival patří k největším hudebním událostem v České republice. Letos nabízí celkem 34 koncertů v 19 městech. A za jeho přípravou je spousty práce.
Igor Františák, ředitel festivalu: „Vzhledem k tomu, že se řadí mezi naše nejprestižnější festivaly a svým rozsahem je to největší festival duchovní hudby v České republice vůbec, tak přípravy jsou opravdu velmi složité a ten projekt kontinuálně připravujeme po celý rok. S tím, že některé větší záležitosti domlouváme a připravujeme i více jak s ročním předstihem."
Do Orlové se festival vrací pravidelně.
Igor Františák, ředitel festivalu: „Musím přiznat, že jsem velice rád, že v Orlové můžeme realizovat koncerty, už jen pro to, že velmi dobře vycházíme s místním panem farářem. Také interiér kostela je velice pěkný. A co jde důležité, tak orlovští návštěvníci koncertů jsou velice vychovaní a umění znalí. Vždy se tady setkáváme s velkým zájmem a doufám, že tomu tak bude i v dalších letech."
Kostel Narození Panny Marie letos uvítal opravdovou operní hvězdu. Sopránistka Simona Šaturová má za sebou koncerty po celém světě. A nás zajímalo, zda prostředí a akustické podmínky kostela mohou mít vliv i na práci s hlasem.
Simona Šaturová, sopránistka: „Na práci s hlasem to jiný prostor není. Ten kostel je velice krásný. A my v podstatě jen musíme trochu změnit tempa, protože akustika v koncertním sále je rychlejší."
Umělkyně jsme se pak ptali na nejoblíbenější koncertní místa.
Simona Šaturová, sopránistka: „Těch míst je víc. Krásný prostor pro zpěv je například pražské Rudolfinum. Kostely samy o sobě jsou vůbec velmi ideální pro hlas. Ale kdybych měla říct místo, které ve mně opravdu zarezonovalo, tak to byla newyorská Carnegy Hall. Tamní podmínky jsou výborné, to místo je krásné a akustika je tam úplně úžasná. Anebo také Theatro Colón v Argentině. To má také dokonalou akustiku."
Sólistku doprovázelo těleso Jihočeská komorní filharmonie. A shodou náhod má toto těleso i jistou spojitost s naším městem.
Soňa Dostálová, Klub přátel hudby Orlová: „Ředitelem této komorní filharmonie je orlovský rodák pan Vlastimil Ochman, který začínal se svým vzděláním na zdejší Základní umělecké škole. V jednom dopise, který zaslal později na tuto školu přiznal, že nebyl moc vzorným žáčkem. Ale díky důslednosti rodičů a také jeho učitelů, kterými byli manželé Mojžíškovi, a pak také díky studiu na orlovském gymnáziu, kde byl tehdy profesorem hudby J. R. Míša, se dostal k tomu, že housle studoval opravdu vážně. Pak také vystudoval vysokou školu a stal se členem této filharmonie, s kterou za dvacet let projezdil celý svět."