Současný stav je takový, že i když město obdrží stížnost nebo upozornění na neekologické topení, které znečišťuje své okolí, může dělat jen velmi málo.
Rostislav Hájek, vedoucí Odboru životního prostředí: „V ústavě je uvedeno, že máme nárok na příznivé životní prostředí. Ale zároveň je zde zakotvena nedotknutelnost obydlí. Proto, když se prověřuje nějaká stížnost nebo podnět, že se spaluje něco, co by se spalovat nemělo, končí v podstatě naše možnosti na hranici pozemku, respektive obydlí."
A zcela prokazatelné není ani to, když se monitoruje dým, který vychází přímo z komínu.
Rostislav Hájek, vedoucí Odboru životního prostředí: „Často se hovoří, že můžeme kontrolovat podle kouřové vlečky. Ovšem to měření podle tzv. Ringelmanovy srovnávací tabulky je velmi subjektivní."
Tento problém má ale vyřešit legislativní úprava, kterou plánuje Ministerstvo životního prostředí. To svolalo pracovní skupinu, ve které jsou i zástupci našeho regionu.
Tomáš Chalupa (ODS), ministr životního prostředí ČR: "V tuto chvíli je to tak, že my budeme pokračovat v jednání užší pracovní skupiny. Předpokládáme, že pracovní skupina bude zasedat 27. října. A buď budou už konečné závěry zaslány do legislativního procesu, nebo se k tomu rychle sejde ještě jednou tato pracovní skupina v celém složení na mimořádném jednání."
Kraj i ministerstvo chce rovněž rozjet velký projekt na podporu výměny lokálních topenišť. Domácnosti, které investují do ekologičtějších kotlů by mohly dostat až 60 tisícovou dotaci. Prozatím je na tento program vyčleněno 20 milionů korun.
Miroslav Novák, náměstek hejtmana MSK (ČSSD): „Ta výše dotace je stanovena jako rozdíl mezi tou průměrnou cenou klasického kotle ve výši zhruba 20 tisíc korun a kotly emisní třídy tři a výše, které se pohybují kolem 80 tisíc a nahoru. Chceme motivovat domácnosti, které dlouhodobě připravují výměnu svého otopného tělesa, aby využily, prostřednictvím tohoto dotačního titulu, právě těchto moderních technologií."