Původně se pomník, který byl vybudován v roce 1959, nacházel na Veverce v Orlové-Lazích. Jeho autorem byl akademický sochař Karel Sekera. Pomník byl věnován obětem koncentračních táborů a padlým rudoarmějcům. V důsledku důlních vlivů se museli tamní obyvatelé vystěhovat a v neobydlené lokalitě zůstal jen památník, který se každou chvíli stával terčem vandalů. Jednání kolem přemístění pomníku trvalo několik dlouhých let.
Miroslav Koláček (KSČM), místostarosta Orlové: „Já mám, a teď nevím, jestli štěstí, nebo smůlu, že jsem byl u té původní myšlenky přemístit památník před asi 10 lety. A tak dlouho to trvalo, než se tato akce stala skutečností. O to jsem více rád, že se vše nakonec podařilo a vyřešily se problémy s pozemky s Židovskou obcí a další věci. Je vidět, že trpělivost přináší ovoce a památník je zde, na důstojném místě."
Nové umístění památníku u hlavní příjezdové cesty hřbitova v Orlové-Městě je nyní důstojné. Navíc, město po dohodě s Českým svazem bojovníků za svobodu rozšířilo pamětní desku o jména padlých a umučených občanů dalších městských částí. K původním 52 jménům z Veverky přibylo dalších 98 jmen obětí fašismu.
Uršula Krzywoňová, předsedkyně ZO Českého svazu bojovníků za svobodu: „Jsem velice ráda, že památník je konečně na důstojném místě. Za to můžu poděkovat vedení města a byla bych ráda, aby památník byl i nadále udržován v takovém důstojném stavu, jako je dnes."
Mezi hosty pietního aktu byli také pozůstalí po válečných obětech. A účastnil se ho také generální konzul Ruské federace Andrej Šaraškin.
Andrej Šaraškin, generální konzul Ruské federace: „Velice rád jsem přijal pozvání do Orlové na tuto událost, protože téma 2. světové války je všem Rusům velmi blízké. Vždyť 10 tisíce ruských vojáků a důstojníků tehdy bojovalo v České republice. A mnozí zaplatili tu nejvyšší cenu za to, aby tuto zemi osvobodili od fašismu. Ale neříkám, že šlo pouze o naše vojáky. Každý, kdo takto během války zemřel byl hrdina."
Akce byla spolufinancována z fondu Ministerstva obrany v rámci péče o válečné hroby. Celkové náklady na rekonstrukci a přemístění pomníku z Veverky dosáhly částky ve výši 763 tisíc Kč, přičemž již zmíněná státní účelová dotace představuje částku ve výši 583 tisíc Kč. Rozdíl uhradilo město.