Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Dobrovolní hasiči z Rychvaldu si letos připomínají 125 let své činnosti

  • Rychvald,

Dobrovolní hasiči z Rychvaldu se v sobotu 18. ledna sešli v Kulturním domě na valné hromadě. Hodnotili loňský rok a ocenili některé své členy například za dárcovství krve nebo dlouholetou činnost.

Dosavadní starosta sboru Rudolf Helis předal funkci nově zvolené starostce Janě Korhelové, která připomíná úspěchy sboru.

“Náš sbor má 101 členů, z toho 23 dětí, které pracují v oddíle Soptík a účastní se soutěží, které jsou v mládežnické lize okresu Karviná. V loňském roce získali 2. místo. Náš sbor patří k jedněm z nejlepších v okrese, protože každoročně vyhráváme soutěž o nejlepší sbor okrsku Orlová a minulých letech to bylo o sbor okresu. Patříme taky mezi sbory, které se účastní akce Daruj krev s dobrovolnými hasiči, kde jsme se taky umísťovali na předních místech,” popsala starostka SDH Rychvald Jana Korhelová.

Rychvalští hasiči však už žijí přípravami oslav 125 let činnosti sboru. 

“Budou to oslavy, které budou trvat tři dny, během nichž bude otevřena historická výstavka pro veřejnost. Dále připravujeme námětové cvičení, které bude někde v prostorách sídliště a slavnostní schůzi. Dále nás čeká další oslava, a to bude 25 let mezinárodní spolupráce s družebním sborem hasičů z polských Krzyzowic,” dodala starostka SDH Rychvald Jana Korhelová.

Historii sboru připomněl náměstek starostky Rudolf Helis. 

“Rychvaldský sbor vznikl v březnu roku 1895. Samozřejmě se vyvíjel postupem času. Někdy v roce 1945, ve válečném období, procházel takovým tím útlumem, kdy to tady přebírali Němci a Poláci, takže to jsme byli trochu v útlumu., Ale hned po ukončení války sbor pokračoval a dále se rozvíjel. V roce 1953 došlo k vystavění nové hasičské zbrojnice, kterou hasiči používají vlastně dodnes po různých úpravách a opravách. Tuto si hasiči vytvořili vlastně svépomocí za příspěvků různých organizací a města. V dnešní době jsme na tom trošičku líp, nebo bych řekl mnohem líp. Máme dostatek techniky, která předtím nebyla, máme velkou podporu města, které se stará o nás a dodává nám vlastně tu možnost tady pobývat v této hasičské zbrojnici, dodává nám techniku, různé technické prostředky, oblečení a tak dále. Takže i ta výjezdová jednotka funguje tak, jak by fungovat měla. Výjezdová jednotka našeho sboru se skládá z 20 členů. Je vybavená cisternou Tatra 138 z roku 1971, dále pak Tatra 815, která byla po celkové repasi v roce 2016 a dále pak dopravní automobil Ford Transit. Ten byl zakoupen asi zhruba před 8 roky. Ročně máme zhruba 70 výjezdů v průměru. Jsou to požáry, různé technické pomoci, povodně a podobně,” řekl náměstek starostky SDH Rychvald Rudolf Helis.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy