Reklama

V podzemí na Karvinsku explodoval metan, zemřelo 13 lidí

  • 16:42,
  • Stonava ,

Obrovská tragédie v jedné ze šachet dolu ČSM ve Stonavě. Po výbuchu metanu zemřelo celkem 13 horníků - jeden Čech a 12 Poláků. Další lidé skončili v péči lékařů.

Stáhnout video
Reklama

K velké tragédii došlo v podzemí na Karvinsku ve čtvrtek krátce po sedmnácté hodině. V hloubce zhruba osm set metrů pod zemí explodoval metan.

„V lokalitě Dolu ČSM-Sever k zapálení metanu, což zapříčinilo devastaci některých důlních pracovišť,“ konstatoval mluvčí společnosti OKD Ivo Čelechovský.

Postiženým horníkům ihned přispěchali na pomoc báňští záchranáři. Od první chvíle ale bylo jasné, že metan zabíjel. Počty mrtvých se stupňovaly. Výsledek 13 mrtvých, z toho dvanáct Poláků jeden Čech. Zranění horníci byli převezeni do nemocnice.

„Jeden z mužů je ve stabilizovaném stavu, ale čeká ho ještě řada vyšetření. Druhý muž, který byl transportován vrtulníkem na urgentní příjem, byl přivezen v kritickém stavu. Měl popáleniny hlubokého stupně na více než polovině těla. Naši lékaři ho ihned operovali a v tuto chvíli je stále v kritickém stavu,“ řekla mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava Naďa Chattová.

V podzemí stále hoří a dostat se k mrtvým horníkům v současné době není možné. Ostravským báňským záchranářům pomáhají jejich kolegové z Polska. Společně se snaží oheň v dole uhasit.

„Momentálně jsou ty podmínky takového charakteru, že bychom mohli ohrozit životy záchranářů. Oblast jsme proto uzavřeli, vychladíme ji a po Novém roce se tam vrátíme,“ upřesnil postup výkonný ředitel OKD Boleslav Kowalczyk.

V pátek dopoledne na místo tragédie dorazili premiéři České a Polské republiky.  Důvody exploze nyní šetří speciální komise.

ReklamaTragédie v Oradur-Sur-Glane / výstava

05.02. 16:00 - 14.01. 18:00
Havířov, Památník Životické tragédie, Havířov-Životice

Podmalby na skle / výstava

19.02. 16:00 - 31.12. 18:00
Karviná, Výstavní síň, Karviná

Obrázky z dějin Petřvaldu / výstava

07.03. 16:00 - 28.02. 18:00
Karviná, Technické muzeum Petřvald

DEFENDIT CORDIS s.r.o.
Karviná
od 14 740 Kč

Detail

PROIN - projekce a realizace staveb, s.r.o.
Karviná
od 30 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu